6 porad dotyczących makrofotografii od Magdaleny Wasiczek

Autor: Maciej Luśtyk

29 Kwiecień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Makrofotografia to ostatnio jeden z najpopularniejszych kierunków w fotografii. Szczególnie w okresie wiosennym, gdy przyroda budzi się do życia, nadarza się okazja do uchwycenia wyjątkowych kadrów tego typu. Z tej okazji Szeroki Kadr we współpracy z Magdaleną Wasiczek przygotował dla Was kilka praktycznych porad.

Magda Wasiczek jest absolwentką filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 8 lat fotografka realizuje swoje pasje w szeroko pojętej fotografii przyrodniczej oraz makrofotografii ukazując jej piękno, kolory i szczegóły niedostrzegane gołym okiem. Wypracowała sobie w tej dziedzinie własny poetycki styl, który określa mianem „malarstwa bokehowego". Jako pierwsza Polka otrzymała tytuł International Garden Photographer of the Year. Ma na swoim koncie publikacje w wielu magazynach fotograficznych w Polsce i na świecie, między innymi w „Digital Foto Video", „Foto-Kurier", „Foto", „Digital Camera", „Amateur Photographer", „Digital Photography", „Practical Photoshop", „N-Photo", „Nature's Best Photographer” i „LeNs”.

Oto 6 porad przygotowanych przez fotografkę:

1. Sprzęt

Jeśli jesteś posiadaczem aparatu kompaktowego, zwłaszcza tzw. megazoomu, tak na prawdę wystarczy dokupić konwerter makro. Natomiast osoby, które posiadają mały aparaty kompaktowy, przy odrobinie cierpliwości i kreatywności wyczarują zjawiskowe makroimpresje, fotografując np. przez szkło powiększające.

Właściciele lustrzanek, którzy chcą zacząć przygodę z fotografią zbliżeniową, też nie muszą od razu wydawać kilku tysięcy złotych na obiektyw makro. Na początek wystarczy obiektyw stałoogniskowy, np. 50 mm lub 85 mm, do którego dokupimy soczewki skupiające, pierścienie pośrednie lub konwerter makro. W fotografii kwiatów całkiem nieźle sprawdzają się również telezoomy typu 70–300 mm.

Oczywiście, jeżeli stan portfela na to pozwala, możemy zainteresować się bogatą ofertą obiektywów makro. Mamy do wyboru ogniskowe 60 mm, 90 mm, 105 mm, 150 mm i 180 mm. Wybieramy taką ogniskową, z jaką najlepiej nam się pracuje.

Posiadaczom wszystkich lustrzanek przypominam, by w ramach wiosennych porządków pomyśleli o przeglądzie technicznym aparatu, a zwłaszcza o wyczyszczeniu matrycy.

2. Znaczenie oświetlenia

W celu dobrego oświetlenia fotografowanych przedmiotów warto zaopatrzyć się w odbłyśnik. Przyda się każda powierzchnia, która odbija światło: składana blenda kupiona w sklepie fotograficznym, kawałek styropianu, lusterko.

Można też skorzystać z zewnętrznej lampy błyskowej z dyfuzorem (czyli specjalnym akcesorium rozpraszającym światło, zakładanym na palnik lampy), ewentualnie bardziej specjalistycznych lamp pierścieniowych lub dwupalnikowych.

3. Pewna ręka lub statyw

Wybór należy do Ciebie. Jeśli zależy Ci na klasycznych, encyklopedycznych fotografiach makro lub w celu uzyskania dużej głębi ostrości będziesz chciał łączyć kilka zdjęć w jedno - zdecydowanie przyda się statyw. Chyba, że wolisz pełne nieostrości impresje?

4. Planuj i przewiduj

Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo, że długo oczekiwany wypad fotograficzny za miasto okaże się kompletną klapą, sprawdź długoterminową prognozę pogody. Zadbaj też o odpowiednie ubranie. Pamiętaj, że choć wiosną dni stają się coraz cieplejsze, ziemia długo pozostaje mokra i zimna.

5. Brzydka pogoda nie wyklucza makrofotografii

Jeśli wiosenna pogoda nie dopisuje, poszukaj jej we własnym domu. Będziesz zaskoczony tym, co znajdziesz! I nie mam tu na myśli pajęczyn czy pleśni. Rozejrzyj się za budzącymi się do życia owadami – w mieszkaniu mogą to być np. biedronki. Może uda się spotkać jakiegoś pająka?

Śnieg, deszcz czy nawet wiatr mogą być naszymi sprzymierzeńcami. Zupełnie nieoczekiwanie pomogą wykreować ciekawe efekty. Kontrast między świeżą zielenią a śniegiem bywa niezwykle fotogeniczny.

6. Nie tylko kwiaty

Otwórz się na piękno nieoczywiste. Korzystaj z możliwości, jakie daje duże powiększenie obrazu, by pokazać świat, którego nie dostrzegamy na co dzień. Pamiętaj, że makrofotografia to nie tylko zdjęcia kwiatów.

Poznaj swoje środowisko oraz zwyczaje owadów, które zamieszkują twoją okolicę. Może się okazać, że wymarzony gatunek motyla już od dawna nie bywa na twoim terenie, ponieważ zniknął wraz z pewnymi gatunkami roślin, albo nawet nigdy go nie zamieszkiwał.

Więcej informacji odnośnie makrofotografii znajdziecie w przygotowanym przez fotografkę zbiorze praktycznych porad na stronie szerokikadr.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Filtry w fotografii krajobrazu – jakie wybrać podpowiada Kuba Witos
Filtry w fotografii krajobrazu – jakie wybrać podpowiada Kuba Witos
Jaki system sprawdzi się najlepiej, jak łączyć ze sobą filtry różnego typu i jaki zestaw powinien skompletować amator fotografii górskiej? Zapytaliśmy o to doświadczonego pejzażystę.
11
Powtórki nie będzie, czyli jak fotografować sport radzi Łukasz Skwiot
Powtórki nie będzie, czyli jak fotografować sport radzi Łukasz Skwiot
Jak nadążyć za dynamiczną akcją i robić lepsze zdjęcia na boisku, bieżni lub torze? Zapytaliśmy o to Łukasza Skwiota, zawodowego fotografa sportu.
55
Odkryj tajemnice koloru, by robić jeszcze lepsze zdjęcia
Odkryj tajemnice koloru, by robić jeszcze lepsze zdjęcia
Czy wiesz jak na widza oddziałuje kolor? Podpowiadamy, jak tworzyć mocne ujęcia wykorzystując zasady dobierania barw.
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)