Magdalena Wasiczek zwyciężczynią 15. International Garden Photographer of the Year

Autor: Maciej Luśtyk

4 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Czasem fotograficzne sukcesy można osiągnąć w przydomowym ogródku. Zobaczcie zwycięskie zdjęcie z konkursu Garden Photography Awards, w którym główną nagrodę otrzymała Polka Magdalena Wasiczek.

International Garden Photographer of the Year to konkurs dość szczególny, bo mocno ukierunkowany. W świecie osób zajmujących się fotografią makro, botaniczną czy „ogrodową” znalezienie się w gronie finalistów to jednak ogromne wyróżnienie. Każdego roku jurorzy starają się nagrodzić świeże i nietuzinkowe podejście do fotografowanego tematu - od nowego spojrzenia na rośliny, po monumentalne obrazy najznakomitszych ogrodów.

Magdalena Wasiczek wygrała konkurs IGPOTY już po raz trzeci. Jury nie ma złudzeń dlaczego

Miło nam poinformować, że główną nagrodę w tegorocznej edycji zdobyła Magdalena Wasiczek, która dobrze znana jest już polskim odbiorcom dzięki swoim świetnym zdjęciom makro. Teraz kolejny razy przypomni się fanom z zagranicy. W końcu po główny laur w konkursie IGPOTY sięga już po raz trzeci (zwyciężyła także w edycjach na rok 2015 i 2012.

fot. Magda Wasiczek, "The Stardust", Grand Prix w 15. International Garden Photographer of the Year

Nagrodzone zdjęcie zwyciężyło także w kategorii Wildlife in the Garden i przedstawia motyla z gatunku Bielinek rzepnik. "Sfotografowałam bielinka gdy odpoczywał na szczycie kwiatu. Krople deszczu stworzyły pełne bokehu tło, rozbłyskujące niczym gwiezdny pył. To zadziwiające, że kilka kropel wody w powietrzu może stworzyć na zdjęciu tak magiczny efekt" - opowiada o swojej pracy Wasiczek.

"Tworząc tę oszałamiająca grę światła, Magdalena dosłownie wzniosła tego skromnego motyla do nieba. To kadr pełen magii, który pokazuje jak kreatywnie można wykorzystać krople deszcze w fotografii makro. Zdjęcie tego kalibru doskonale tłumaczy, dlaczego Wasiczek już po raz 3 sięga po główną nagrodę w IGPOTY. Z całego serca gratuluję tego nadzwyczajnego osiągnięcia" - skomentował decyzję jury, przewodniczący Tyrone McGlinchey.

Za swoje osiągnięcie Magdalena Wasiczek otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5000 funtów.

Magdalena Wasiczek - sylwetka fotografa

Magda Wasiczek - absolwentka filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje zainteresowania artystyczne realizuje w obszarze fotografii przyrodniczej oraz makrofotografii, tworząc oryginalne obrazy świata przyrody. Wypracowała sobie w tej dziedzinie własny styl, który określa mianem „malarstwo bokehowe“. W krótkim czasie stała się wpływową postacią, która wyłania nowe trendy w makrofotografii. Swoje prace prezentowała na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Przeczytaj także:
Historie z krainy mchu i paproci - rozmowa z Magdą Wasiczek

O warsztat pracy, najczęstsze błędy amatorów oraz o to, jak ich unikać, pytamy Magdę Wasiczek - utytułowaną specjalistkę od fotografii makro. [Czytaj więcej]
Magda Wasiczek: „Mam potrzebę odkrywania czegoś nowego i wymykania się z tej szuflady z napisem makro“

O trendach w makrofotografii, „malarstwie bokehowym“, poszukiwaniu własnego głosu i o tym, że tło często bywa ważniejsze niż sam obiekt zdjęć rozmawialiśmy z Magdą Wasiczek. [Czytaj więcej]

Otrzymała wiele wyróżnień i zdobyła wiele nagród w konkursach fotograficznych w Polsce i za granicą, w tym konkursy pod patronatem organizacji międzynarodowych FIAP i PSA. Jest pierwszą w historii podwójną zwyciężczynią International Garden Photographer of the Year w 2012 i 2015 roku. Od 8 marca 2018 roku jest członkiem Programu Ambasadorzy EIZO ColorEdge, który promuje profesjonalnych fotografów, projektantów, filmowców oraz ludzi kreatywnych, którzy swoją pracą inspirują i edukują artystów na całym świecie.

Więcej informacji o konkursie i tegorocznych zwycięzcach znajdziecie na stronie igpoty.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
15
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły