Spotkanie z Bownikiem w Poznaniu

0

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Marzec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy do poznańskiego Starego Browaru na spotkanie z autorem książki "Disassembly" - Bownikiem i krytykami sztuki Jakubem Bąkiem i Iwo Zmyślonym. Spotkanie zatytułowane "Demontaż" rozpocznie się w czwartek 3 kwietnia o godz. 18:00.

Publikacja "Disassembly", która ukazała się nakładem poznańskiego wydawnictwa Mundin zdobyła w naszym zestawieniu tytuł jednej z najlepszych książek fotograficznych 2013.

Bohaterami książki Bownika są kwiaty, które autor rozbiera na części, korzystając z domowych narzędzi, a następnie składa ponownie w możliwie niezmienionej formie. Do procesu dekonstrukcji Bownik wykorzystuje kleje, taśmy, linki, odmierza dokładnie odległości między liśćmi - zapisuje je na nich ołówkiem i fotografuje. Powstałe zdjęcia, nawiązujące do tradycji przedstawiania martwej natury, perfekcyjnie imitują i przywołują to, co zostało poddane destrukcji. Hipnotyzują zdeformowanym wdziękiem i jednocześnie wywołują niewygodne poczucie uczestnictwa w eksperymencie. Narracja książki budowana już od zdjęcia na okładce, przez serię kolaży i rysunków, osiąga punkt kulminacyjny w środkowej części publikacji, aby skończyć na szkicach.

Podczas spotkania w Starym Browarze w Poznaniu Bownik opowie o swoich fascynacjach eksperymentami naukowymi, o ich wpływie na cykl fotografii "Disassembly", oraz o pracy nad książką. Spotkanie poprowadzą krytycy sztuki Jakub Bąk i Iwo Zmyślony.

Przeczytajcie naszą recenzją książki Bownika "Disassembly".

Bownik (ur. 1977), artysta wizualny. Jego wielkoformatowe fotografie przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości i oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. W obrębie obrazu fotograficznego korzysta często z konwencji wizualnych zaczerpniętych z kina, archiwów policyjnych i klasycznych przedstawień malarskich. Wykorzystując relacje pomiędzy minionym a aktualnym, sztucznym a realnym, utrwalonym i nieistniejącym, bada możliwości oddziaływania fotografii. Bownik jest wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum In Huis Marseille w Amsterdamie oraz w Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Spotkanie "Demontaż"
Prowadzenie: Jakub Bąk, Iwo Zmyślony
Termin: 3 kwietnia, godz. 18:00

Siedziba Mundin, Pasaż, +3 (wejście schodami pomiędzy restauracjami)
Stary Browar
ul. Półwiejska 42
Poznań

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
„Musisz wierzyć w to, co widzisz” - monitor graficzny w pracy fotografa przyrody
„Musisz wierzyć w to, co widzisz” - monitor graficzny w pracy fotografa przyrody
„Zadziwiające, jak łatwo wydajemy pieniądze na nowe korpusy, a zakup monitora zazwyczaj traktujemy po macoszemu” - mówi fotograf National Geographic Marcin Dobas
27
0
Jak fotografować szkło i inne trudne przedmioty - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Jak fotografować szkło i inne trudne przedmioty - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Szklane butelki czy czarne obiekty na czarnym tle to przedmiot nieustającej walki z oświetleniem, jaką podejmują twórcy zainteresowani fotografią produktową. Ale na...
74
0
100 typów ujęć w 10 minut - błyskawiczny przegląd technik do filmu i fotografii
100 typów ujęć w 10 minut - błyskawiczny przegląd technik do filmu i fotografii
Choć w filmie i fotografii najważniejsze jest przede wszystkim to, co pokazujemy, warto wiedzieć jak to pokazywać, by uzyskać pożądany efekt. Oto 10-minutowy sprint...
12
0
Powiązane artykuły