Fotografowanie w deszczu - odcinek VI

0
Michal Grzegorczyk
15 Listopad 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do lektury szóstej i ostatniej części cyklu o robieniu zdjęć w trudnych warunkach. Kamil Zacharski odwiedził warszawski Park Skaryszewski i opisał swoje sposoby na fotografowanie w deszczu.

Jako miejsce fotografowania w tym odcinku wybrałem Park Skaryszewski - moim zdaniem jeden z najciekawszych parków w Warszawie.

Fotografowanie w deszczu to dość trudne zadanie: poza problemami technicznymi ze sprzętem i jego zabezpieczeniem przed zamoknięciem, musimy zmierzyć się z parowaniem szkieł i wizjera. Krople deszczu osadzają się na szkle obiektywu, a do tego dochodzi wyzwanie, by znaleźć po prostu ładne kadry.

1/100 s, f/4.0, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Kwestie techniczne, ochrona sprzętu

Mimo tego, że zdjęcia robiłem rano, o godzinie 9, było niestety stosunkowo ciemno. Celowo zrezygnowałem ze statywu, by miec większą swobodę, czego konsekwencją było korzystanie z wyższych wartości ISO w aparacie: od 400 do 600. Na szczęście, w przypadku Nikona D600 przy tych wartościach ISO możemy być spokojni o jakość naszych zdjęć.

1/160 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Kolejną bardzo ważną kwestią w deszczowych warunkach jest zabezpieczenie aparatu. W sklepach fotograficznych możemy znaleźć całą gamę specjalistycznych folii ochraniających sprzęt, wykonanych bardziej lub mniej pod wymiar konkretnego aparatu. Ja postawiłem na najprostsze i najtańsze rozwiązanie: miałem przy sobie zwykły worek foliowy, który bardzo dobrze się sprawdził przy chronieniu mojego sprzętu. Pamiętajmy, że zakrywając aparat folią powinniśmy w miarę możliwości umożliwić przepływ powietrza, by nie dopuścić do zaparowania sprzętu.

1/160 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Zastosowane obiektywy

Nie planowałem w deszczu zbyt często zmieniać obiektywów, więc postanowiłem wziąć ze sobą tylko dwa szkła: szerokokątny Nikon AF-S VR Zoom-Nikkor 16-35 mm f/4G IF-ED oraz wąski kąt AF-S DX Micro Nikkor 85 mm f/3,5G ED VR.

1/160 s, f/4.0, ISO 400, ogniskowa: 35 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Obiektyw Nikon AF-S VR Zoom-Nikkor 16-35 mm f/4G IF-ED pozwolił mi zarówno na obejmowanie szerokich perspektyw, rozległych krajobrazów, jak i ciekawe fotografowanie detali znajdujących się na bliższym planie. Natomiast AF-S DX Micro Nikkor 85 mm f/3,5G ED VR jako obiektyw o wąskim kącie umożliwił fotografowanie oddalonych elementów, takich jak na przykład drugi brzeg zbiornika wodnego czy elementy jego powierzchni.

1/80 s, f/5.0, ISO 200, ogniskowa: 35 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/250 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Dobór fotografowanych tematów

Jesienny krajobraz w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (pochmurne niebo, szarości, słabe kontrasty) dawały scenerię raczej jednolitą pod względem kolorystyki i światła. W efekcie uzyskać można nieco monotonne, ale jednocześnie malarskie krajobrazy. Balans bieli przestawiony na tryb "pochmurny dzień" pozwolił nieco wyostrzyć kolory.

1/200 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Fotografowanie kropel deszczu jest z kolei bardzo zblizone do fotografii typu makro. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzał się obiektyw AF-S DX Micro NIKKOR 85 mm f/3,5G ED VR. Nie chciałem jednak skupiać się na samych kroplach, lecz na klimacie tego pochmurnego, jesiennego dnia. Dlatego też kadrowałem trochę szerzej - tak, by krople wpisane były w otaczający mnie krajobraz .

1/250 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/200 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Duża liczba elementów składających się na krajobraz zbiorników wodnych sprawia, że lepiej zastanowić się wcześniej nad tematem, który chcemy fotografować i sposobem jego ujęcia. Chcąc skupić się na klimacie, zdecydowałem się na bardziej ogólne plany, które dokumentują atmosferę, bez znaczącego koncentrowania się na zwierzętach czy fotografii makro.

1/200 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Ustawienia aparatu

Brak statywu podyktowany chęcią fotografowania "z ręki" wymusił na mnie dłuższe czasy naświetlania (min. 1/60 sekundy). Sprawiło to, że w przypadku obu obiektywów wartości przysłony, przy chęci prawidłowego naświetlania, wahały się od 3,5 do 5,6. Być może lepiej byłoby móc korzystać z mniejszych otworów przysłony, ale nie chciałem też przy tego rodzaju świetle i kolorach korzystać z najwyższych czułości ISO, gdyż im wyższa jej wartość, tym mniejszego kontrastu między barwami na zdjęciu możemy się spodziewać. Przy wspomnianym świetle, z mgłą unoszącą się nad wodą, i tak otrzymałem dość jednolite kolorostycznie obrazy, bez wyraźnie wybijających się elementów.

1/60 s, f/5.0, ISO 200, ogniskowa: 35 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Będąc w takim miejscu, mając przed sobą taflę wody odbijającą brzeg i zakrzywiającą perspektywę, pojawia się ciekawość tego, co znajduje pod wodą, a co na brzegu. Moim zdaniem warto jest przyjrzeć się granicy, gdzie te dwa światy się spotykają - zaobserwować, co wynika z ich połączenia. Czasem, mimo że nie zawsze jest to oczywiste, właśnie w ten sposób można znaleźć najciekawsze obrazy.

1/100 s, f/3.5, ISO 400, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/60 s, f/5.0, ISO 200, ogniskowa: 35 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
W nowym roku brakuje ci inspiracji? Oto solidna porcja pomysłów na najbliższych kilka miesięcy.
24
0
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
W razie naruszenia praw autorskich fotografa, przysługuje mu szereg uprawnień, które mają na celu pomóc w przywróceniu stanu zgodnego z prawem. O tym, z jakich...
85
2
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
W Górach, w mieście, na wybrzeżu...Oto zestaw uniwersalnych wskazówek i warsztatowych porad, przygotowanych przez zawodowego fotografa krajobrazu Dave’a...
34
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)