Złota jesień - odcinek V

Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka naszego cyklu o robieniu zdjęć w trudnych warunkach. Tym razem Kamil Zacharski opisuje sposoby na fotografowania złotej jesieni.

Jesień to pod względem fotograficznym, chyba najciekawsza pora roku - cała gama kolorów, różnorodne światło oraz długie cienie stwarzają doskonałe możliwości do zbudowania ciekawego wizualnie kadru.

1/100 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Klasyczne, jesienne ujęcia najlepiej realizować przy dobrej pogodzie. Popołudniowe słońce i długie cienie nasycające kolory, pozwalają na ustawienie niskich czułości ISO - 100/200. Użycie statywu w tym wypadku nie będzie więc konieczne.

Automatyczny balans bieli Nikona D600 doskonale sobie radzi z odczytywaniem jesiennych kolorów, natomiast przestawienie balansu bieli na motyw zachmurzonego nieba, podbija dodatkowo kontrast i nasycenie fotografowanych scen.

1/125 s, f/3.8, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Rozmycie
Zabrałem ze sobą pełnoklatkowego Nikona D600 oraz dwa, całkowicie różniące się od siebie obiektywy. Pierwszy z nich to szerokokątny Nikon AF-S Nikkor 24 mm f/1,4G IF-ED - jasny, stałoogniskowy obiektyw dedykowany aparatom pełnoklatkowym; drugi zaś to Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85 mm f/3,5G VR - obiektyw, który co prawda został stworzony głównie z myślą o aparatach z niepełnowymiarową matrycą, ale bardzo dobrze współpracuje też z Nikonem D600. Po przestawieniu aparatu z formatu FX na DX, dostajemy bardzo dobre szkło o wąskim kącie.

1/250 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Nikon AF-S Nikkor 24 mm ze światłem f/1,4 pozwolił na ciekawe, dynamiczne zdjęcia z szerszą perspektywą. Dzięki dużemu otworowi przesłony, mogłem również w świadomy sposób zdecydować, który plan na zdjęciu będzie ostry, a co zostanie rozmyte.

1/100 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Mimo, że maksymalnym otworem przysłony Nikona AF-S DX Micro Nikkor 85 mm jest wartość 3,5, musimy pamiętać, że obiektywem o tak wąskim kącie widzenia można bardzo wyraźnie odciąć ostre elementy zdjęcia od jego tła. Za jego pomocą można uzyskać dobre odwzorowanie detali na zdjęciu oraz ciekawe wyróżnienie elementu kadru, na którym nam zależy.

1/100 s, f/3.8, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

1/125 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Na zdjęciach poniżej widać natomiast, że głębia ostrości z przysłony 1,4 w szerokokątnym obiektywie, różni się od sposobu rozmywania tła w stosunku do obiektywu 85 mm.

1/250 s, f/1.4, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

1/125 s, f/3.8, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Pierwszy i drugi plan
Planując kompozycje naszych zdjęć należy pamiętać o tym, że nie zawsze to co jest na pierwszym planie, musi być ostre. Dobrze jest czasem sfotografować wybrany obiekt tak, by był on na drugim czy nawet trzecim planie, natomiast pierwszy plan można wówczas rozmyć.

1/100 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

1/400 s, f/1.4, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Z bliska i z daleka
Fotografując jesień polecam skupić się zarówno na detalach: liściach - ich kształcie, strukturze, kolorach; ale też na szerszych planach, zamykających szersze kompozycje.

1/400 s, f/1.4, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

1/100 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Mając tak wąski obiektyw jak Nikona AF-S DX Micro Nikkor 85 mm, spokojnie mogłem fotografować elementy oddalone ode mnie, takie jak korony drzew, co stwarzało możliwość komponowania ciasnych, symetrycznych kadrów, w ciekawy sposób.

Odchodząc od detalu, można w szerszej perspektywie ująć jednolitość kolorystyczną, lub wręcz przeciwnie - wyraźny kontrast w krajobrazie jesiennym.

1/60 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Przy fotografowaniu nieco bardziej oddalonych scen powinniśmy pamiętać, by zawrzeć w kadrze chociaż jeden element odcinający się, na przykład swoim charakterem lub kolorem, od głównego motywu zdjęcia - tak by w natłoku barw można było w naturalny sposób odróżnić co jest motywem przewodnim kadru, a co tłem.

1/60 s, f/3.5, ISO 320, ogniskowa: 127 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85 mm doskonale sprawdza się przy fotografowaniu krajobrazów. Wąski kąt w bardzo symetryczny sposób pozwala komponować zdjęcia, naturalnie niwelując przekłamania, czy też przekrzywienia, na które często jesteśmy skazani fotografując szerokokątnymi obiektywami. Dodatkowo obiektyw ten pozwala nam na zamknięcie sceny znacznie od nas oddalonej i wpuszczenie do niej obiektów znajdujących się niekoniecznie w bezpośredniej odległości.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
5