Spotkanie z Bogdanem Łopieńskim w Zachęcie

Autor: Marcin Grabowiecki

16 Kwiecień 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Łopieńskim towarzyszące wystawie "Ziemie podwójnie odzyskane. Bogdan Łopieński, Andrzej Tobis, Krzysztof Żwirblis". Spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia o godz. 18:00, poprowadzi Joanna Kinowska. Wstęp wolny.
Bogdan Łopieński, I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, fotoreportaż, 1965, dzięki uprzejmości artysty

W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, jak powstały zdjęcia z wystawy, jak doszło do ich ekspozycji w Zachęcie. "Kolekcjoner klatek" - jak często bywa określany Bogdan Łopieński - wyjaśni, na czym polegał zawód fotoreportera w latach 1960-1980, czego oczekiwał od swoich zdjęć oraz jakie zlecenia otrzymywał. Porozmawiamy także o prasie fotograficznej, ważnych wystawach, ikonicznym zdjęciu "Przyspieszajmy obywatele" i usłyszymy opowieści o tym, co działo się wokół fotografii - zapowiada Joanna Kinowska, która poprowadzi spotkanie.

Bogdan Łopieński - ur. 1934 w Warszawie. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W latach sześćdziesiątych współpracował z miesięcznikiem "Fotografia", w którym publikował wywiady i recenzje z wystaw fotograficznych. W latach 1965-1973 pracował jako fotoreporter w wydawnictwie Polonia, w tygodniku "Perspektywy" i w Polskiej Agencji Interpress. Członek ZPAF od 1969 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Biblioteki Narodowej, ZPAF oraz w kolekcjach prywatnych.

Przed spotkaniem zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu Magdaleny Komornickiej do gazety towarzyszącej wystawie oraz wywiadu Iwo Zmyślonego dla Dwutygodnika "Zawód: fotoreporter".

Spotkanie z Bogdanem Łopieńskim
Termin: 19.04.2012, godz. 18:00

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
3
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły