Zobacz jak sprawnie ujednolicić tony i kolory na podobnych zdjęciach w Photoshopie

Zobacz jak sprawnie ujednolicić tony i kolory na podobnych zdjęciach w Photoshopie

Odpowiednie dostosowanie kolorystyki na poszczególnych ujęciach może zająć sporo czasu - zwłaszcza, gdy każde zdjęcie będziesz chciał edytować osobno. Jednak jest na to inny sposób. Dzięki kilku sztuczkom w Photoshopie Twoja praca stanie się znacznie wydajniejsza, a spójne tony i barwy otrzymasz w zaledwie kilka chwil.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że zdjęcia wykonane w tym samym czasie i lokalizacji różniły się od siebie tonami i barwą? Zapewne nie raz i nie dwa razy kończyłeś sesję i po zaimportowaniu zdjęć zauważyłeś, że pomiędzy poszczególnymi ujęciami kolorystyka uległa wyraźnej zmianie. Przyczyn może być wiele, ale jednymi z częstszych są minimalna różnica w oświetleniu oraz nietrafiona automatyka balansu bieli. Oczywiście nie jest to problem, z którym nie będziemy w stanie sobie poradzić.

Podczas postprodukcji dosyć sprawnie możemy otrzymać spójną kolorystykę pomiędzy poszczególnymi ujęciami. W Lightroomie np. wystarczy przerobić jedno zdjęcie i wszelkie wprowadzone zmiany nanieść na inne fotografie z tej samej lokalizacji, które powinny odznaczać się podobnymi tonami i barwą. W tym celu można skorzystać z narzędzia synchronizacji. Jednak jeśli fotografie obrabiasz w Photoshopie, to sprawa nie jest już taka prosta, gdyż program nie oferuje analogicznego rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że nie ma innych funkcjonalnych opcji, które znacznie usprawnią naszą pracę nad wyrównaniem kolorystyki większej liczby kadrów.

 

- W tym tutorialu pokazuję, jak łatwo dopasować tony i kolory dwóch zdjęć. Może to być bardzo przydatne, jeśli chcesz przetworzyć serię fotografii, które zostały zrobione w tym samym czasie w tym samym miejscu. Jeśli pracujesz w Photoshopie to możesz dokonać wielu zmian na takich właśnie zdjęciach. Ale byłaby to ogromna strata czasu, gdyby trzeba było zastosować wszystkie wprowadzone dostosowania do każdego kolejnego zdjęcia. Czy nie byłoby wspaniale mieć podobnego narzędzia, jak synchronizacja zdjęć w Lightroomie - zaznacza Michael Breitung.

Praca w Photoshopie to w główniej mierze praca na warstwach, jednak dzięki opcji Match Colors możesz ustawić zdjęcie referencyjne (to, które zostało już poddane postprodukcji) i względem tego ujęcia dopasować kolorystykę reszty kadrów. To w większości przypadków powinno pomóc w otrzymaniu spójności, a jeśli nie to będzie stanowić bardzo dobry punkt wyjścia do dalszej - choć minimalnej - edycji. Po więcej ciekawych tutoriali oraz inspirujących materiałów odsyłamy na kanał Michaela Breitunga, znanego krajobrazowego fotografa.

zdjęcie główne: unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Poznaliśmy finalistów konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019
18 Cze 2019
Insight Investment Astronomy Photographer of the Year już po raz jedenasty przyznaje nagrody za najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.
0
Nieznane światy na zdjęciach laureatów National Geographic Travel Photographer of the Year 2019
17 Cze 2019
Zobacz uroki najdalszych zakątków naszej planety na zdjęciach laureatów tegorocznego National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo
4 Cze 2019
Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.
1
“Wszystko, co odbywa się na zewnątrz okrętu jest niebezpieczne”. O fotografowaniu Marynarki Wojennej rozmawiamy z Mikołajem Nowackim
3 Cze 2019
O nagrodzonym w tegorocznym konkursie Grand Press Photo projekcie „Gry wojenne: Bałtyk” rozmawiamy z jego autorem Mikołajem Nowackim, fotografem National Geographic i ambasadorem Panasonic Lumix .
3