Praca pod światło

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

83%

Pierwszy zoom Samyanga to kamień milowy na drodze rozwoju tego producenta. Przy okazji szkło ma godnie konkurować swoimi możliwościami z dużo droższą natywną konstrukcją. Sprawdziliśmy, co ma do zaoferowania.

Autor: Maciej Luśtyk

31 Marzec 2022
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Praca pod światło

Nowy Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE  naprawdę dobrze wypada w zakresie pracy pod światło. Uzyskać jakiekolwiek flary jest naprawdę ciężko, a gdy się już pojawiają, są niewielkie i łatwe do ewentualnego usunięcia. Zwykle też zobaczymy je wyłącznie w przypadku szerokiego krańca ogniskowych. Jedynie raz udało mi się uzyskać brzydką flarę w przypadku ogniskowej 70 mm - gdy słońce było w kontrze nieco powyżej górnego krańca kadru, a ostrość była ustawiona na bliskim pierwszym planie. Z tego typu sytuacją zapewne dobrze poradzi sobie osłona przeciwsłoneczna, które jest wyprofilowana właśnie tak, by mocne zakrywać górę i dół kadru.

Generalnie obiektyw lubi jednak światło kontrowe, przy którym zachowuje dobry kontrast i w przypadku płytkiej głębi ostrości cieszy oko miękko rozlewającymi się, „filmowymi” odblaskami, które polubią w szczególności twórcy wideo. Co najważniejsze, tego typu bliki nie mają tu żadnego nieprzyjemnego zafarbu, w odróżnieniu na przykład od fioletowawych odblasków w obiektywach Sigmy.

Odblaski w praktyce:

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kontynuuje swój pochód i wprowadza kolejny zoom drugiej generacji – mniejszy, lżejszy i jeszcze doskonalszy optycznie. Czekając na pełny test prezentujemy pierwsze zdjęcia testowe.
36
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tańszy, lżejszy i bardziej poręczny od modelu Nikkor Z 70-200 mm f/2.8 S. Nowy telezoom Nikona o zakresie ogniskowych 70-180 mm i stałej jasności f/2.8 trafił w nasze ręce. Oto pierwsze zdjęcia...
37
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - test obiektywu
Przeznaczony do fotografii sportu, ptaków i dzikiej przyrody ma kusić nie tylko jakością obrazu, ale także małą wagą i przystępną ceną. Sprawdziliśmy jego możliwości, także we współpracy z...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)