Budowa i wykonanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

83%

Pierwszy zoom Samyanga to kamień milowy na drodze rozwoju tego producenta. Przy okazji szkło ma godnie konkurować swoimi możliwościami z dużo droższą natywną konstrukcją. Sprawdziliśmy, co ma do zaoferowania.

Autor: Maciej Luśtyk

31 Marzec 2022
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Budowa i wykonanie

Pierwsze co rzuca się w oczy (a raczej w ręce) po zamocowaniu obiektywu Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE do aparatu to jego waga. Jasne konstrukcje 24-70 nigdy nie należały do lekkich, ale Samyang przy wadze 1 kg to obecnie zdecydowanie najcięższy obiektyw tego typu w segmencie bezlusterkowców. Jest około 100 g cięższy od obiektywów Canona i Sony i prawie 200 g cięższy od konstrukcji Sigmy oraz Canona.

 

Do wagi szybko się jednak przyzwyczaimy, choć może być ona problematyczna w przypadku pracy z mniejszymi gimbalami. Dużej wadze nie pomaga także fakt, że pierścień zoomu chodzi z dość dużym oporem, co w pierwszych chwilach będzie sprawiało wrażenie obcowania z dość toporną konstrukcją. Ma to jednak swoją zaletę w przypadku filmowania, gdzie wyczuwalny opór pozwoli nam realizować powolne, płynne zbliżenia. Nie ma co jednak przesadzać - po godzinie fotografowania przestałem na to właściwie zwracać uwagę.

Spore gabaryty obiektyw wynagradza nam bardzo solidną konstrukcją. Metalowy tubus sprawia pancerne wrażenie i został pokryty łatnym matowym lakierem, na którym nie zostają odciski palców. Może pochwalić się też świetnie rozmieszczonymi, przyjemnymi w dotyku, dobrze wyczuwalnymi, szerokimi pierścieniami. Do gustu przypadła mi zwłaszcza nowa faktura pierścienia ostrości. Pierścienie są pokryte gumą, co zapewnia dobry chwyt i będzie bardziej komfortowe podczas pracy w niższych temperaturach.

Osoby obawiające się o pracę na gimbalu pragnę także nieco uspokoić. Mimo, że szkło jest ciężkie, podczas zmiany ogniskowej i wysuwania się tubusu, obiektyw praktycznie nie zmienia środka ciężkości. Ten przesuwa się raptem o około 0,5 cm, dzięki czemu balansując gimbal na ogniskowej 50 cm, będziemy mogli swobodnie regulować ogniskową bez konieczności dodatkowego balansowania.

 

Z kwestii konstrukcyjnych należy wspomnieć jeszcze o przełączniku trybów Custom, do którego możemy przypisać kilka funkcji (podłączając obiektyw do komputera przez USB-C i parując go z aplikacją Samyanga). Standardowo odpowiada on za pracę pierścienia ostrości - w pozycji nr 1 pierścień oferować będzie liniowe przełożenie kąta obrotu na ruch soczewek, w pozycji nr 2 za płynne sterowanie przysłoną. Szkoda natomiast, że producent nie dołożył także przycisku funkcyjnego, co z jednej strony pozwoliłoby na wygodne blokowanie ostrości, a z drugiej rozszerzyło możliwości trybów Custom.

Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE otrzymał także uszczelnienia, dzięki którym niestraszne mają mu być nawet najtrudniejsze warunki pracy. W utrzymaniu optyki w czystości pomoże zapewne także fakt, że obiektyw praktycznie w ogóle nie pompuje powietrza podczas regulacji zoomu.

Schemat uszczelnień obiektywu Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE

Jeśli zaś chodzi o samą konstrukcję optyczną, widać, że konstruktorzy dali z siebie pełnię możliwości. Układ bazuje na 17 soczewkach w 14 grupach, wśród których aż 9 to elementy specjalne. Otrzymujemy więc 3 soczewki asferyczne, 3 soczewki ED oraz 3 soczewki HR oraz powłoki antyrefleksyjne UMC. Jest to także układ parfokalny, który zachowuje punkt ostrości podczas zoomowania.

Układ optyczny obiektywu Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE

Całość wspierana jest liniowym, praktycznie bezgłośnym silnikiem autofokusu STM, który sprawdzić ma się zarówno w fotografii, jak i filmie. Zajmujemy się nim w kolejnym rozdziale.

Podsumowując kwestie konstrukcyjne, Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE to naprawdę solidna i mimo swojej wagi także wygodna konstrukcja, która dzięki przemyślanej kwestii zachowania środka ciężkości bez problemu sprawdzi się także na gimbalu. Filmowców ucieszy także możliwość płynnej regulacji przysłony.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)