Aberracja chromatyczna

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
9.5
Optyka:
8
Budowa:
9.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

89%

Sony prezentuje najjaśniejszy natywny obiektyw w swoim systemie, który dodatkowo oferować ma bezkonkurencyjną optykę. Sprawdzamy czy to rzeczywiście nowy święty graal w systemie Sony E.

Autor: Maciej Luśtyk

15 Marzec 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Aberracja chromatyczna

Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Pomiar wykonywany jest dla pełnego zakresu przysłon. Poniższe wykresy przedstawiają rozłożenie aberracji w kadrze i jej wartości dla przysłon f/1.2 f/4 i f/11.

Jak w przypadku większości superjasnych obiektywów, przy szeroko otwartej przysłonie mamy do czynienia z widoczną aberracją chromatyczną, która będzie wyraźnie zauważalna zwłaszcza w nieostrościach, ale pozostanie dostrzegalna także po nieco mocniejszym domknięciu przysłony.

Co jednak najważniejsze, nie jest to w żadnym wypadku problem, który tak, jak w przypadku modelu FE 35 mm f/1.4 GM mógłby popsuć odbiór zdjęcia oglądającego je w rozmiarach ekranowych czy na odbitce. W przypadku nieostrości zauważymy co prawda fioletowawe przebarwienia, ale mają one delikatny charakter.

Natomiast bardziej drażniąca aberracja chromatyczna, na kontrastowych krawędziach przy większych odległościach ostrzenia pozostaje widoczna właściwie jedynie w przypadku oglądania zdjęć w maksymalnym powiększeniu, co w przypadku większości współczesnych sposobów prezentacji zdjęć prawdopodobnie nigdy nie będzie miało miejsca. Czasem niekiedy da się zauważyć fioletowe krawędzie w rogach kadru. Natomiast nie jest to nic, z czym nie moglibyśmy sobie poradzić na etapie edycji.

Aberracja w praktyce:

f/1.2

f/1.8

f/1.3
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
27
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
30
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Powiązane artykuły