Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 ASPH - test

Obiektyw Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 ASPH zaprojektowany został dla systemu Mikro Cztery Trzecie. To jasne, standardowe szkło zamknięte w obudowie typu "pancake". Przekonajcie się, jak wypadło w naszym teście.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

8. Rozmycie

Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:

Wartości dla matrycy:
poniżej 0.5 - obraz zbyt ostry
0.5-1.5 - obraz ostry
1.5-2.5 - delikatne rozmycie
2.5-3.5 - rozmycie widoczne
3.5-4.5 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 4.5 - rozmycie nie do przyjęcia





Wartości dla odbitki 20x30 cm:
poniżej 10 - obraz zbyt ostry
10-20 - obraz ostry
20-30 - delikatne rozmycie
30-40 - rozmycie widoczne
40-50 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 50 - rozmycie nie do przyjęcia





Jak widać na wykresie interpretującym dane z matrycy na przysłonie f/1.7 rozmycie jest widoczne, tak więc najprawdopodobniej ma na to wpływ filtr dolnoprzepustowy.

Jakość obrazu poprawia się po przymknięciu obiektywu, a wykres ulega spłaszczeniu.

Na odbitce 20x30 cm obraz będzie ostry już od najniższej wartości przesłony, czyli f/1.7, a rozmycie nie będzie miało wpływu na subiektywne wrażenie ostrości.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test
logo logo
Magazyny
Zamów