Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax Optio W90, Fujifilm Finepix XP10, Casio Exilim EX-G1 - test wodoodpornych kompaktów 2010 - część 2

Na rynku cyfrowych kompaktów istnieje duży wybór tzw. aparatów odpornych - na wodę i pył, ujemne temperatury i upadki z wysokości nawet 2 metrów. Są to idealne propozycje na wakacje, ponieważ mogą nam towarzyszyć we wszystkich letnich przygodach, bez obawy o ich łatwe zniszczenie. Przedstawiamy drugą część testu, w której zajmiemy się modelami: Pentax Optio W90, Fujifilm Finepix XP10 oraz Casio Exilim EX-G1.
0

Autor: Marcin Falana

30 Czerwiec 2010
Artykuł na: 49-60 minut

Pod wodą

Podwodną część testu wykonaliśmy dzięki uprzejmości klubu goldsgym.

W tej części testu postanowiliśmy zabrać nasze aparaty na basen i sprawdzić jak sobie radzą pod wodą. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wszystkie zaprezentowane aparaty przeszły test wody pomyślnie - działały pod wodą bez zarzutu i nadają się do użycia po kąpieli. Jedyne zastrzeżenia możemy mieć do Fujifilm XP10, który przeszedł test wody jednak z naszego egzemplarza testowego zeszła częściowo jedna warstwa lakieru. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to egzemplarz oznaczony przez producenta symbolem SAMPLE.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że wszystkie aparaty toną więc smyczka z ogranicznikiem wydaje się być elementem nieodzownym, zwiększającym bezpieczeństwo użytkowania szczególnie w otwartych zbiornikach wodnych.

Kolejną część testu podwodnego zaczęliśmy od oceny szybkości działania, która ma duży wpływ na komfort fotografowania pod wodą. Z trzech kompaktów prezentowanych w tej części najlepiej pod względem szybkości działania zaprezentował się Casio G1, który w ogóle charakteryzuje się najszybszym autofokusem. Pentax W90 oraz Fujifilm XP10 oferują przyzwoite osiągi przewyższające Olympusa Tough-8010, jednak ustępują zarówno Sony TX5 jak i Panasonikowi FT2.

Aparaty prezentowane w 2 części testu wykonały podobne kadry w identycznych warunkach basenowych. Zaczęliśmy od kilku portretów wykonanych na czułości ISO Auto, z włączoną lampą błyskową. Jak widać jedynie Pentax W90 skorzystał z czułości ISO 400, zarówno Fujifilm XP10 jak i Casio G1 wykonały zdjęcia na czułościach poniżej ISO 200. Jeżeli chodzi o ich szczegółowość to zdjęcia możemy spokojnie wykorzystać w internecie czy do mniejszych odbitek np. 10x15 cm.

Pentax W90, Fujifilm XP10,Casio G1

Następnie wykonaliśmy wszystkimi aparatami serię zdjęć w trybie P i dedykowanym trybie podwodnym z włączoną lampą błyskową, czułość ISO Auto. Jak widać z porównania poniżej Pentax W90 lepiej radzi sobie z kolorystyką zdjęć podwodnych na dedykowanym trybie podwodnym. Zdjęcie jest także klarowniejsze niż na trybie P.

Pentax W90 od lewej tryb P, tryb podwodny

W przypadku Fujifilm XP10 różnica jest niewielka z korzyścią dla trybu podwodnego.

Fujifilm XP10 od lewej tryb P, tryb podwodny

Casio G1 daje zdecydowanie lepsze rezultaty na dedykowanym trybie podwodnym. Kolorystyka zdjęcia jest naturalna, zyskuje ono także na klarowności.

Casio G1 od lewej tryb P, tryb podwodny

W kolejnej części testu podwodnego postanowiliśmy wykonać wąskie portrety bez użycia lampy błyskowej na czułości ISO 1600. Ponieważ nie wszystkie aparaty pozwalają na użycie czułości ISO 1600 w trybie podwodnym wspomagaliśmy się trybem P. Pentax W90 ma delikatne problemy z właściwą interpretacją balansu bieli światła żarowego oświetlającego twarz. Fujifilm XP10 poszedł znów w drugą stronę dając nam zdjęcie z niebieską dominantą. Kolejny Casio G1 w trybie podwodnym jako zdefiniowane ma ustawienia balansu bieli na światło dzienne więc otrzymaliśmy zdjęcia z zieloną dominantą. Ogólnie trzeba jednak przyzanć, że wszystkie aparaty poradziły sobie z tym zadaniem poprawnie.

Ostatnią częścią testu podwodnego są filmy dostępne do ściągnięcia w oryginalnym formacie poniżej. Pod względem szczegółowości najsłabiej wypada Casio G1 z rozdzielczością 848 x 480 pikseli. Pod względem ilości szumu najsłabiej wypada Pentax W90. Kolorystycznie najlepiej prezentują się filmy z Pentaxa W90. Wszystkie testowane dziś kompakty ustępują jednak miejsca konkurencji z pierwszej części testu - szczególnie Panasonikowi FT2 oraz Sony TX5, które oferują najlepsze możliwości wideo.

1. Wstęp

2. Pentax Optio W90

3. Fujifilm Finepix XP10

4. Casio Exilim EX-G1

5. Pod wodą

6. Wytrzymałość

7. Podsumowanie

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)