Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax Optio W90, Fujifilm Finepix XP10, Casio Exilim EX-G1 - test wodoodpornych kompaktów 2010 - część 2

Na rynku cyfrowych kompaktów istnieje duży wybór tzw. aparatów odpornych - na wodę i pył, ujemne temperatury i upadki z wysokości nawet 2 metrów. Są to idealne propozycje na wakacje, ponieważ mogą nam towarzyszyć we wszystkich letnich przygodach, bez obawy o ich łatwe zniszczenie. Przedstawiamy drugą część testu, w której zajmiemy się modelami: Pentax Optio W90, Fujifilm Finepix XP10 oraz Casio Exilim EX-G1.
0

Autor: Marcin Falana

30 Czerwiec 2010
Artykuł na: 49-60 minut

Pentax Optio W90

Optio W90 to kolejna odsłona wodoodpornego kompaktu Pentaksa. Po modelu W60, który testowaliśmy w zeszłym roku, przyszedł czas na W90, który charakteryzuje się 12-megapikselową matrycą i szerokokątnym obiektywem 28-140 mm. W90 jest wodoodporny do głębokości 6 m przez 2 godziny i wytrzymuje upadki z wysokości 1,2 m. Poza tym umożliwia nagrywanie klipów wideo w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Pentax tym razem bardziej postarał się o wzornictwo dzięki czemu W90 zdecydowanie odróżnia się od poprzednika.

  • 12 Mp matryca CCD 1/2,3 cala
  • obiektyw 28-140 mm (zoom 5x) f/3.5-f/5.5
  • 2,7-calowy wyświetlacz LCD, 230 tys. punktów
  • wodoodporny do 6 m przez 2 godziny
  • wytrzymały na upadki z 1,2 m
  • filmy 1280 x 720 MOV (QuickTime Motion JPEG)
  • cena 1100 zł

Budowa, ergonomia i obsługa

Pentax Optio W90 już na pierwszy rzut oka daje odczuć, że nie jest przeciętnym kompaktem. Aparat jest obudowany plastikiem absorbującym uderzenia, co nadaje mu twardego charakteru. Przednia ścianka w większej części została wykonana ze szczotkowanego metalu. Wokół obiektywu przypominającego zegarek elektroniczny znajdziemy trzy diody wykorzystywane do trybu mikroskop. Solidne wrażenie pogłębiają śruby i chromowany uchwyt do smyczki, która niestety nie ma ogranicznika.

Pentax W90 jest wodoodporny do głębokości 6 m przez 2 godziny, poza tym wytrzymuje upadki z wysokości 1,2 m. W90 nie boi się także pyłu i kurzu, może też pracować w temperaturze od -10 do 45 stopni C.

W90 dzięki grubości 25 mm i zwartej budowie trzeba zaliczyć do kieszonkowych kompaktów. Aparat waży 161 g z baterią i karta pamięci czyli nie jest zbyt ciężki, ale nie jest też "wydmuszką".

Pentax wyposażył W90 w mini grip ułatwiający uchwyt. Ogólnie aparat trzyma się dość wygodnie chociaż przydało by się więcej miejsca na kciuk na tylnej ściance. Teraz trzeba uważać, żeby przypadkowo nie wcisnąć jakiegoś przycisku.

Na górnej ściance znajdziemy włącznik ON/OFF i spust migawki.

Reszta elementów sterujących znalazła się na tylnej ściance z prawej strony wyświetlacza, dzięki czemu możemy W90 obsługiwać jedną ręką. Idąc od góry umieszczono tu przyciski zooma, pod którymi znalazł się przycisk odtwarzania zdjęć. Poniżej znajdziemy przycisk Menu uruchamiający menu aparatu. Obok niego zlokalizowano przycisk obsługujący wykrywanie twarzy i uśmiechu.

Poniżej umieszczono nawigator ze środkowym przyciskiem OK, który odpowiada za wyświetlanie informacji zarówno w trybie fotografowania jak i odtwarzania. Reszta przycisków nawigatora odpowiada za napęd, tryb makro, tryb nagrywania oraz tryby lampy błyskowej. Ostatni przycisk - zielony poza kasowaniem zdjęć możemy zaprogramować. Do wyboru mamy automatyczny tryb zielony, nagrywanie głosu lub szybkie menu podręczne - Fn.

programowanie zielonego przycisku

Dodatkowo możemy spośród 13 parametrów wybrać cztery, które będą się pojawiały w menu podręcznym. Ja wybrałem balans bieli - WB, korektę ekspozycji, pole ostrości oraz czułość ISO.

programowanie szybkiego menu ekranowego
przykładowe menu podręczne

Monitor

Na tylnej ściance Optio W90 znalazł się 2,7-calowy, panoramiczny ekran LCD o proporcjach 16:9, czyli stworzony do klipów filmowych. Niestety podczas fotografowania z lewej strony ekranu pojawia się czarny pasek więc do dyspozycji mamy obraz odpowiadający ekranowi o przekątnej około 2,2 cala.

Wyświetlany na ekranie obraz robi dobre wrażenie, jest jasny i kontrastowy. Przy rozdzielczości 230 000 punktów ekran W90 można także uznać za bogaty w szczegóły. W trudniejszych warunkach oświetleniowych Optio W90 wyświetla rozjaśniony obraz co skutkuje pojawieniem się szumu na ekranie, jednak jest pomocne przy kadrowaniu.

Obiektyw

Pentax Optio W90 został wyposażony w szerokokątny obiektyw dający uniwersalny ekwiwalent ogniskowej 28-140 mm. Na szerokim kącie możemy skorzystać z przysłony f/3.5, natomiast na najdłuższej ogniskowej f/5.5. Jak widać z przedstawionych poniżej fragmentów środka kadru wykonanego na różnych ogniskowych, Optio W90 najlepsze rezultaty osiąga na szerokim kącie. Wraz ze wzrostem ogniskowej jakość spada. Obiektyw W90 można natomiast pochwalić za dość niski poziom aberracji i przyzwoite osiągi pod względem rozmycia rogów kadru.

28 mm
51 mm
94 mm
140 mm

Makro

Optio W90 jest wyjątkową propozycją pod względem dostępnych trybów makro. Poza standardowym makro pozwalającym zbliżyć się do fotografowanego przedmiotu na odległość 1 cm, co daje przyzwoitą skalę odwzorowania. Pentax W90 daje nam do dyspozycji tryb cyfrowy mikroskop, który umożliwia jeszcze większe powiększenie. Co prawda otrzymujemy pliki o rozdzielczości około 1 MB (1920 x 1080 pikseli). Dodatkowo Pentax W90 został wyposażony w trzy diody umieszczone wokół obiektywu, doświetlające nasz przedmiot. Jest to przydatne rozwiązanie ponieważ zbliżając się do fotografowanego przedmiotu często przysłaniamy źródło światła.

Menu

Menu Pentaksa W90 jest logicznie podzielone i pozwala dość łatwo odnaleźć interesujące nas parametry. Na uwagę zasługuje możliwość dostosowania wyostrzenia i kontrastu naszych zdjęć.

menu nagrywania
menu ustawień

Odtwarzanie zdjęć

Po tym względem znajdziemy wszystko co jest niezbędne - alarm prześwietlenia/niedoświetlenia oraz przejrzyste informacje. Ciekawym rozwiązaniem jest też kalendarz, który możemy przełączyć na katalogi obecne na karcie pamięci.

zmiana informacji przyciskiem OK

Fotografowanie

Szybkość działania

Pentax W90 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po niecałych 3 s od włączenia. Na przezoomowanie Optio W90 potrzebuje 1,5 s. Nie można też narzekać na prędkość przewijania zdjęć, co prawda W90 najpierw wyświetla je w słabszej jakości by po chwili doładować resztę danych.

Zdjęcia seryjne

Pentax W90 daje nam do dyspozycji dwa tryby zdjęć seryjnych. W pełnej rozdzielczości W90 umożliwia wykonanie serii czterech zdjęć z prędkością około 1 kl/s. Poza tym mamy do dyspozycji tryb szybki, który wykonuje zdjęcia w ograniczonej rozdzielczości 5 Mp z prędkością 5 kl/s, długość serii to 6 zdjęć.

Pomiar ostrości

Autofokus Pentaksa W90 robi mieszane wrażenie - z jednej strony w dobrych warunkach oświetleniowych ostrzy bardzo szybko, poniżej 0,2 s, z drugiej w słabszym oświetleniu pomiar wydłuża się nawet do 1,5 s. Autofokus daje też słabsze osiągi na dłuższych ogniskowych. Jednym słowem pod względem szybkości pomiaru ostrości W90 plasuje się w środku stawki.

Pomiar światła

Optio W90 oferuje trzy sposoby pomiaru światła - matrycowy, centralnie-ważony i punktowy. Tradycyjne w teście kompaktów głównie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który w większości przypadków dawał bardzo dobre rezultaty. Podczas przekadrowywania widzimy jak aparat koryguje pomiar światła w zależności od warunków oświetleniowych.

Tryby ekspozycji

zakładka trybów ekspozycji

Balans Bieli

Pantax Optio W90 poza automatycznym balansem bieli oferuje cztery tryby zdefiniowane i pomiar na białą kartkę co trzeba zaliczyć do plusów w grupie kieszonkowych kompaktów. Automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo dobrze i nie ma problemów z właściwą interpretacją temperatury barwowej. W warunkach studyjnych przy świetle jarzeniowym automat prawie idealnie ustawił balans bieli, nie można też narzekać na jego działanie w świetle żarowym i sodowym uzyskujemy zdjęcia z dominantą jednak nie jest ona przesadna i wygląda naturalnie.

Filmowanie

Pentax W90 rejestruje filmy w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z prędkością 30 kl/s w formacie MOV (QuickTime Motion JPEG). W90 podczas filmowania nie umożliwia korzystania z zooma i autofokusa co ogranicza możliwości filmowe tego kompaktu.

Jakość zdjęć

Szum

Pod względem zaszumienia zdjęć Pentax W90 daje przyzwoite efekty do czułości ISO 200-400. Co prawda pierwsze oznaki szumu widzimy już na czułości ISO 200 jednak do ISO 400 jego struktura jest przyjemna dla oka. Od ISO 800 jest już tylko gorzej.

ISO 80
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600

Reprodukcja szczegółów

Pentax W90 generuje bardzo mocno przeostrzone zdjęcia, które są dość bogate w szczegóły. Na szczęście w menu aparatu mamy możliwość wybrania poziomu wyostrzenia. Dobra reprodukcja szczegółów utrzymuje się do czułości ISO 200. ISO 400 nieznacznie od niego odbiega. Od czułości ISO 800 reprodukcja szczegółów jest już bardzo słaba.

ISO 80
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600

Reprodukcja kolorów

Kolory reprodukowane przez Pentaksa W90 robią dobre wrażenie. Czerwień jest reprodukowana poprawnie, a to właśnie z tym kolorem aparaty kompaktowe mają często problemy. Zielenie i odcienie niebieskiego także prezentują się naturalnie.

Podsumowanie

Pentax Optio W90 to solidny, kieszonkowy kompakt, który jest wodoodporny i wytrzymały na upadki z wysokości 1,22 m. Aparat charakteryzuje się ciekawym wzornictwem, które w porównaniu z poprzednikiem - Pentaksem W80 - jest krokiem do przodu.

Ergonomia stoi na przyzwoitym poziomie, jak na kompakt o takich gabarytach. Na plus należy zaliczyć edytowalne menu funkcyjne, które możemy przypisać pod zielony przycisk i sam zielony przycisk, który możemy zaprogramować.

Z funkcji fotograficznych plus należy się W90 za szerokokątny obiektyw zaczynający się od 28 mm. Poza tym W90 oferuje tryby makro, które pozwolą osiągnąć ciekawe zbliżenia, z którymi może jedynie konkurować Panasonik FT2. Pentax W90 nie zachwyca natomiast szybkością autofokusa plasując się w środku stawki. Także jakość zdjęć na dłuższych ogniskowych nie jest mocną stroną W90.

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to Pentax W90 charakteryzuje się wysokim stopniem wyostrzenia co przekłada się na plastykę zdjęcia szczególnie przy powiększeniu 1:1. Na szczęście w menu aparatu mamy możliwość obniżenia poziomu wyostrzenia. Poza tym W90 daje przyzwoite osiągi do czułości ISO 400 i charakteryzuje się dobrą reprodukcją kolorów.

Pod względem możliwości wideo W90 poszedł krok dalej niż W60 jednak konkurencja oferuje pod tym względem więcej. Rozdzielczość 1280 x 720 pikseli obecnie nie wystarcza, kompakt powinien umożliwiać korzystanie z zooma i autofokusa czego zabrakło w Pentaksie W90.

+ szerokokątny obiektyw

+ wodoodporność do 6 m

+ odporność na upadki z 1,2 m

+ menu funkcyjne, które możemy edytować

+ ciekawy design

+ tryb makro

+ cyfrowy mikroskop

+ programowalny, zielony przycisk

- wysoki poziom wyostrzenia w standardzie

- spadek jakości na dłuższych ogniskowych

- smyczka bez ogranicznika

- brak możliwości zoomowania i ostrzenia podczas filmowania

Zdjęcia do pobrania

1/400 s, f/5.8, ISO 400, ogniskowa: 77 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/250 s, f/4.2, ISO 1600, ogniskowa: 28 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/125 s, f/3.5, ISO 800, ogniskowa: 28 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/400 s, f/4.2, ISO 80, ogniskowa: 28 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/500 s, f/4.2, ISO 80, ogniskowa: 28 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

1. Wstęp

2. Pentax Optio W90

3. Fujifilm Finepix XP10

4. Casio Exilim EX-G1

5. Pod wodą

6. Wytrzymałość

7. Podsumowanie

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)