Pentax K-x - test

Pentax K-x jest następcą lustrzanki Pentax K-m - lubianej ze względu na korzystny stosunek ceny do możliwości. Zmian jest sporo, najważniejszymi z nich są zastosowanie nowej 12,4-megapikselowej matrycy CMOS oraz zwiększenie trybu seryjnego do 4,7 kl/s. Warto również wspomnieć o 11-punktowym układzie AF oraz możliwości nagrywania filmów HD 720p. Elementami wspólnymi obu aparatów jest ten sam korpus - lekki i niewielki, ale o ergonomicznym kształcie.

Autor: Damian Bednarzak

29 Styczeń 2010
Artykuł na: 49-60 minut

Pierwsze wieści o Pentaksie K-x mogliśmy przeczytać w artykule Pentax K-x - "entry-level" na poważnie, następnie opublikowaliśmy pierwsze zdjęcia z tego korpusu Pentax K-x - pierwsze zdjęcia testowe i plenerowe.

Pentax K-x

Zastępienie modelu K-m, modelem K-x spowodowało, że Pentax ma aktualnie w swojej ofercie jedynie dwa korpusy cyfrowe. Oprócz omawianego przez nas K-x sprzedawany jest jeszcze półprofesjonalny K-7. Chyba największą bolączka systemu Penataksa jest brak korpusu pełnoklatkowego, przez co część bardziej ambitnych użytkowników musi szukać sprzętu u konkurencyjnych producentów. Szkoda, ponieważ Pentax ma szeroką ofertę obiektywów pełnoklatkowych, pochodzących jeszcze z czasów fotografii analogowej. Patrząc jednak okiem mniej zaawansowanych miłośników fotografii, którzy nie zamierzają w najbliższym czasie inwestować dużych sum w sprzęt fotograficzny, to Pentax ma sporo do zaoferowania. Po pierwsze, model K-x posiada niemal wszystko to, co jest potrzebne by wykonać świetne zdjęcie: używalne wysokie ISO, całkiem przyzwoitej wielkości wizjer (większy niż w amatorskich lustrzankach konkurencji) oraz zaawansowany układ AF. Do tego warto wspomnieć o parametrach i funkcjach, których nie znajdziemy jednocześnie w żadnej innej lustrzance entry-level : szybkiego trybu seryjnego 4,7 kl/s, migawki 1/6000 s, rejestracji filmów HD oraz doskonałej współpracy ze szkłami manualnymi.

Test został podzielony na następujące części:

  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Ergonomia i funkcje przycisków
  4. Budowa i obsługa
  5. Menu i tryby odtwarzania
  6. Fotografowanie
  7. Jakość zdjęć
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia do pobrania

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)