Nikon D3S - test

Nikon D3S jest bezpośrednim następcą modelu D3, który miał premierę w sierpniu 2007 roku. W międzyczasie Nikon zaprezentował studyjną wersję czyli model D3X, który charakteryzuje się 24,5-megapikselową matrycą. Teraz przyszedł czas na nowy aparat dla reporterów, który będzie oferował dobrą jakość zdjęć na wysokich czułościach - nawet do ISO 12800 i szybki tryb zdjęć seryjnych.
Najwyższa półka w ofercie Nikona składa się obecnie z dwóch modeli: studyjnego D3X i reporterskiego D3S. Po pierwszych zdjęciach testowych przyszedł czas na test tego nietuzinkowego aparatu dla zawodowców. Sam korpus ma kosztować 4699 euro więc trudno oczekiwać, że ktoś kupi go do celów czysto hobbystycznych.
Nikon D300S

Przyjrzyjmy się więc podstawowym cechom modelu D3S - przede wszystkim jest to rozszerzony zakres czułości ISO. Do dyspozycji mamy skalibrowane czułości od ISO 200 do ISO 12800. Poza tym możemy skorzystać z czułości ISO L1 - odpowiadającej ISO 100 oraz Hi 1, Hi 2 i Hi 3 gdzie Hi 3 to ISO 102400. Takie osiągi są możliwe dzięki przeprojektowanej matrycy, która poza rejestrowaniem zdjęć obsługuje podgląd na żywo i nagrywanie klipów wideo w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z prędkością 24 kl/s. W przeciwieństwie do modelu D3 matryca w D3S została wyposażona w system czyszczenia. Za obróbkę obrazu odpowiada procesor obrazu EXPEED.
set1

D3S odpowiada na zapotrzebowanie zawodowców, którzy wymagają nienagannej szybkości działania i wydajnego trybu zdjęć seryjnych. W formacie FX Nikon D3S osiąga prędkość 9 kl/s, natomiast w formacie DX nawet 11 kl/s.

Kolejną ważną cechą modelu D3S jest autofokus - Multi-CAM 3500FX - oferujący 51 pól pomiaru z 15 czujnikami krzyżowymi. Nie można też nie wspomnieć o dużym wizjerze kryjącym 100% kadru, 3-calowym ekranie LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów i wydajnej baterii. Z nowinek D3S oferuje cichy tryb migawki i dwa nowe przyciski obsługujące tryb live view i menu ekranowe. Nikon dodał też nowy format zdjęć z mnożnikiem 1,2 x oferujący rozdzielczość 8,4-megapiksela. Dodano też gniazdo pozwalające na podłączenie zewnętrznego mikrofonu podczas nagrywania klipów wideo.

Poza tym D3S oferuje uszczelnioną obudowę wykonaną z lekkich stopów magnezu. Wszystko to zostało zaprojektowane żeby wytrzymać 300 000 cykli.

Właściwe jedynym godnym konkurentem modelu D3S jest zaprezentowany niedawno Canon 1D Mark IV. Oferuje co prawda mniejszą matrycę (w formacie APS-H) ale ma ona większą rozdzielczość (aż 16,1-megapiksela), która umożliwia także nagrywanie filmów w jakości Full HD. Podobnie wyglądają osiągi pod względem czułości ISO i prędkości zdjęć seryjnych, czyli funkcji podstawowych dla reporterów.

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp
2. Specyfikacja
3. Ergonomia i funkcje przycisków
4. Budowa i obsługa
5. Menu i tryby odtwarzania
6. Fotografowanie
7. Jakość zdjęć
8. Podsumowanie
9. Zdjęcia do pobrania


]Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0