Nikon D3S - test

Nikon D3S jest bezpośrednim następcą modelu D3, który miał premierę w sierpniu 2007 roku. W międzyczasie Nikon zaprezentował studyjną wersję czyli model D3X, który charakteryzuje się 24,5-megapikselową matrycą. Teraz przyszedł czas na nowy aparat dla reporterów, który będzie oferował dobrą jakość zdjęć na wysokich czułościach - nawet do ISO 12800 i szybki tryb zdjęć seryjnych.

Autor: Marcin Falana

22 Styczeń 2010
Artykuł na: 49-60 minut

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie
Nikon D3S robi znakomite pierwsze wrażenie. Masa i gabaryty aparatu nie pozostawiają złudzeń z jaką klasą mamy do czynienia. Body jest zwarte i solidne, a elementy sterujące działają tak jak powinny - z odpowiednim skokiem i oporem. Wszystkie elementy są dobrze spasowane i zostały wykonane z dużą starannością. Zatyczki gniazd ściśle przylegają dając poczucie bezpieczeństwa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie można też mieć zastrzeżeń do uszczelnień - wszystkie klapki zostały wyposażone w gumowe uszczelki.
set1

Body zostało wykonane ze stopów magnezu. Części, za które chwytamy aparat zostały pokryte gumą o przyjemnej fakturze. Sam grip jest świetnie wyprofilowany i daje poczucie bezpieczeństwa uchwytu nawet spoconą dłonią z ciężkim obiektywem. Duży wpływ ma to ma wpustka na koniuszki palców dzięki, której mamy je za co zaczepić. Gorzej wygląda uchwyt pionowy, który ze względu na konstrukcję jest dużo płytszy. Żeby bezpiecznie chwycić aparat z lampą błyskową i dłuższym szkłem trzeba naprawdę mocno przykurczyć palce co po krótkim czasie staje się mocno niewygodne.
set1

Elementy sterujące - przyciski, tarcze i nawigator zostały umieszczone we właściwych miejscach i nie ma problemów z ich obsługą nawet bez odrywania oka od wizjera. Do tego do dyspozycji mamy kilka programowalnych przycisków, które poszerzają możliwości dostosowania aparatu do własnych potrzeb.
set1

set1

W porównaniu z poprzednikiem - modelem D3 - na tylnej ściance pojawiły się dwa nowe przyciski: LV - obsługujący tryb podglądu na żywo i filmowanie oraz przycisk info uruchamiający ekran szybkich nastaw.
set1

set1


Funkcje przycisków
Rozmieszczenie najważniejszych elementów w modelu D3S jest spójne z całą linią profesjonalnych i półprofesjonalnych lustrzanek Nikona.

Na górnej ściance z lewej strony umieszczono grzybek, na którym znajdziemy przyciski służące do obsługi lampy błyskowej, bracketingu / wielokrotnej ekspozycji i zablokowania czasu migawki (tryb M, S) lub przysłony (tryb A). Każdy z wymienionych parametrów zmieniamy przednią / tylną tarczą po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku. W menu ustawień osobistych w zakładce Elementy sterujące możemy ustawić funkcję - Puść przycisk, by użyć pokrętła, wtedy nie musimy przytrzymywać przycisku - wystarczy, że go wciśniemy.
tarcza napędu

Pod grzybkiem tradycyjnie znalazła się tarcza napędu - za jej pomocą możemy uruchomić zdjęcia seryjne, cichą migawkę, samowyzwalacz, oraz wstępne podnoszenie lustra. Na szczęście nie znajdziemy tu trybu podglądu na żywo - live view, który otrzymał dedykowany przycisk na tylnej ściance. Takie rozwiązanie ułatwia korzystanie z tego trybu. Dodatkowo, po wciśnięciu środkowego przycisku nawigatora uruchamia nagrywanie klipów wideo.

Na górnej ściance z prawej strony wizjera tuż obok spustu migawki umieszczono przycisk MODE - zmieniający tryb ekspozycji i przycisk korekty ekspozycji. Funkcja - Puść przycisk, by użyć pokrętła obejmuje także te dwa przyciski.

Wokół spustu migawki znalazła się tarcza, za pomocą której możemy włączyć aparat i uruchomić podświetlanie górnego wyświetlacza. Jest to jedne z najlepszych rozwiązań z jakimi mieliśmy do czynienia ponieważ pozwala na szybkie włączanie / wyłączanie aparatu oraz podświetlanie górnego wyświetlacza bez potrzeby szukania odpowiedniego przycisku i odrywania oka od wizjera.

Na tylnej ściance z lewej strony monitora umieszczono kolumnę przycisków: MENU, lupa, klucz/?, OK. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisku MENU na górze dzięki czemu możemy go łatwo odnaleźć w ciemnych warunkach. Przycisk z symbolem lupy w połączeniu z tylną tarczą nastaw pozwala na powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur. Za pomocą przycisku oznaczonego kluczem i ? możemy zabezpieczyć nasze zdjęcia lub wyświetlić pomoc w miejscach gdzie w lewym dolnym rogu ekranu widoczny jest symbol - ?.

Kolejnym elementem jaki Nikon umieścił na tylnej ściance jest przycisk info - za jego pomocą możemy wyświetlić na ekranie panel informacyjny. Zależnie od otaczającego nas oświetlenia D3S wyświetla go w dwóch formach (poniżej).
wersje panelu informacyjnego


Gdy wciśniemy go dwa razy dostajemy się do menu ekranowego, w którym możemy zaprogramować przyciski, włączyć redukcję szumu, aktywować funkcję D-Lighting, ustawić przestrzeń barw, funkcję Picture Control czy skorzystać z banku ustawień osobistych.
menu ekranowe

Powyżej kolumny znajdziemy przycisk odtwarzania zdjęć i ich kasowania. Jak w innych lustrzankach Nikona, żeby skasować zdjęcie musimy go wcisnąć dwa razy. Umieszczenie przycisku odtwarzania oddzielnie od głównej kolumny jest dobrym rozwiązaniem umożliwiającym instynktowną obsługę tego często używanego przycisku.

Jednoczesne wciśnięcie i przytrzymanie przycisków kosza i MODE skutkuje sformatowaniem karty pamięci. Oba przyciski są w tym celu dodatkowo oznaczone czerwonym napisem FORMAT.

Pod ekranem LCD Nikon umieścił monochromatyczny wyświetlacz i trzy przyciski służące do bezpośrednich zmian czułości ISO, jakości zdjęć i balansu bieli. Funkcja - Puść przycisk, by użyć pokrętła obejmuje także te przyciski. Na wyświetlaczu znajdziemy informacje związane z czułością ISO, jakością zdjęć, lokalizacją ich zapisu i balansem bieli. Idąc dalej w prawo znajdziemy przycisk mikrofonu umożliwiający nagrywanie notatek głosowych.
przycisk podglądu na żywo Lv

Kolejny przycisk - Lv - znalazł się tuż obok i obsługuje tryb podglądu na żywo, a po wciśnięciu środkowego przycisku nawigatora uruchamiamy nagrywanie klipów wideo. Wyciągnięcie przycisku Lv na korpus jest bardzo udanym rozwiązaniem, które zachęca do korzystania z tego trybu.

Z prawej strony wizjera umieszczono przycisk blokady ekspozycji / autofokusa - AE-L / AF-L, który możemy zdefiniować i przycisk AF-ON - uruchamiający autofokus także podczas filmowanie i w trybie live view. Poniżej znajduje się nawigator, którego działanie możemy zablokować przesuwając tarczę na pozycję L. Poruszamy się nim po punktach AF i menu, przewijamy zdjęcia i wyświetlamy informację w trybie odtwarzania zdjęć. Środkowy przycisk nawigatora możemy dostosować w menu, domyślnie pozwala na wybór centralnego punktu AF w trybie fotografowania i filmowanie w trybie live view. Nikon w informacji prasowej na temat modelu D3S podkreślał udoskonalenie nawigatora jednak w porównaniu z D3 nie zauważyliśmy znaczącej różnicy w jego obsłudze.

Pod nawigatorem znalazła się tarcza trybów autofokusa. Pozwala ona na wybór jednego punktu AF, jednego punktu AF z uwzględnieniem pól sąsiadujących lub automatyczny wybór punktów AF przez aparat.

Kolejny ważny element obsługi modelu D3S znajduje się z prawej strony pryzmatu. Jest to tarcza zmiany trybu pomiaru światła. Została ona zabezpieczona przyciskiem w celu uniknięcia przypadkowych zmian. Żeby zmienić tryb pomiaru musimy wcisnąć przycisk i przekręcić tarczę.
tarcza pomiaru światła

Ostatnie dwa elementy, o których należy wspomnieć znalazły się na przedniej ściance i obsługujemy je prawą dłonią trzymającą grip. Domyślnie są one odpowiedzialne za podgląd głębi ostrości - Pv i obszar zdjęcia, filmowanie - Fn. W menu ekranowym lub menu ustawień osobistych możemy zaprogramować każdy z nich. Do dyspozycji mamy dwie metody pracy poprzez jednorazowe wciśnięcie lub przytrzymanie przycisku i obracanie tylnej tarczy nastaw.
programowalne przyciski Pv i Fn

programowanie przycisku Fn

programowanie przycisku Fn


Ergonomia
Nikon D3S jest jednym z bardziej dopracowanych pod względem ergonomii aparatów na rynku. Gdy zaznajomimy się z rozmieszczeniem elementów sterujących D3S pozwala na komfortową i instynktowną obsługę. Przyciski i tarcze są umieszczone w odpowiednich miejscach tuż pod palcami.

Zaskakuje liczba możliwości dostosowania aparatu do własnych potrzeb - wystarczy wymienić programowalne przyciski, odwracanie wskaźników, czy funkcję Puść przycisk, by użyć pokrętła. Na uwagę zasługuje także menu ekranowe, które pozwala na szybkie zdefiniowanie przycisków i zmiany kilku ważniejszych funkcji jak redukcja szumu czy przetwarzanie obrazu.

Podsumowanie
Nikon D3S charakteryzuje się dużą starannością wykonania i znakomitymi materiałami. Aparat jest też dobrze uszczelniony, więc nie musimy się obawiać trudnych warunków atmosferycznych. Na plus trzeba zaliczyć rozmieszczenie przycisków i możliwość zaprogramowania funkcji kilku z nich. Nie może też nie wspomnieć o dedykowanym przycisku trybu live view, który znacznie ułatwia obsługę tego trybu i filmowania.

Elementem, który komplikuje szybką pracę jest przechodzenie z trybu live view do trybu odtwarzania. Żeby odtworzyć zdjęcia musimy najpierw wyłączyć tryb live view przyciskiem LV, a następnie włączyć odtwarzanie. Drugi minus należy się za pionowy grip, który jest zbyt płytki przez co w krótkim czasie męczy rękę.

+ znakomite materiały i wykonanie
+ menu ekranowe - przycisk info
+ programowalne przyciski
+ przycisk trybu podglądu na żywo Lv
+ głośnik pod klapką
+ uszczelnienie korpusu

- pionowy grip
- męczące przechodzenie z trybu live view do odtwarzania zdjęć

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)