Podsumowanie

Nikon D300S to odświeżona i zmodyfikowana wersja modelu D300. Jest to najbardziej zaawansowana lustrzanka Nikona z matrycą o rozmiarze APS-C więc znajdzie zastosowanie zarówno u zawodowców jak i zaawansowanych amatorów.

Autor: Marcin Falana

4 Grudzień 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podsumowanie
Nikon D300S to propozycja dla zawodowców i wymagających amatorów - poradzi sobie znakomicie z większością zadań fotograficznych jakie przed nim postawimy. Aparat jest solidny i świetnie wykonany. Korpus jest uszczelniony więc nie ma problemów z fotografowaniem w trudnych warunkach atmosferycznych. Ergonomia użytkowania stoi na wysokim poziomie, obsługa najważniejszych parametrów i uchwyt aparatu zapewnia wygodną pracę. Na uwagę zasługuje także ilość możliwości dostosowania D300S do naszych potrzeb - wystarczy wymienić 3 programowalne przyciski, odwracanie wskaźników, czy funkcję puść przycisk, by użyć pokrętła. Jedynym elementem, który działa denerwująco jest utrudnione przechodzenie z trybu podglądu na żywo do odtwarzania zdjęć.

Dużym plusem Nikona D300S jest wizjer. Zapewnia on 100% krycia kadru i daje jasny oraz klarowny obraz. Na plus trzeba też zaliczyć informację dostępną w wizjerze. W modelu D300S znajdziemy też znakomity ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów i górny wyświetlacz z przejrzystym rozmieszczeniem informacji.

Mocną stroną D300S jest 12,3-megapikselowa matryca CMOS, która umożliwia nagrywanie filmów w jakości 720p. Zapewnia ona dobre osiągi fotograficzne właściwie do czułości ISO 3200 zarówno pod względem niewielkiej ilości szumu jak i reprodukcji szczegółów. Poprawiono także w porównaniu z modelem D300 reprodukcję kolorów.

Funkcje reporterskie jak szybkość działania, zdjęcia seryjne i prędkość autofokusa stoją na bardzo wysokim poziomie. Trudno też narzekać na pomiar światła, który działa przewidywalnie i daje duże możliwości dostosowania do własnych preferencji.

Nikon D300S jest dopracowaną lustrzanką z wyższej półki, która zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane potrzeby fotograficzne. Jak poradzi sobie w konkurencji z Canonem 7D pokaże czas. Czy warto wymienić D300 na D300S? Trudno powiedzieć - jeżeli zamierzamy wykorzystywać filmy to na pewno tak, jednak do zadań czysto fotograficznych lepiej zainwestować w dobry obiektyw i poczekać do kolejnej odsłony setki Nikona.

+ matryca CMOS 12,3 Mp
+ system czyszczenia matrycy
+ jasny wizjer kryjący 100% kadru
+ 15 krzyżowych / 51 wszystkich punktów AF
+ wysokiej jakości materiały z jakich wykonano aparat
+ menu ekranowe - przycisk info
+ programowalne przyciski
+ przycisk trybu podglądu na żywo LV
+ wygodny grip
+ górny wyświetlacz LCD
+ monitor o rozdzielczości 920 tys. punktów
+ rozbudowany pomiar światła
+ elektroniczna poziomica
+ uszczelniony korpus
+ szybki tryb ciągły autofokus
+ filmy w jakości 1280 x 720 pikseli
+ złącze HDMI
+ gniazdo mikrofonu
+ sterowanie zewnętrznymi dedykowanymi lampami błyskowymi
+ wspomaganie autofokusa diodą

- męczące przechodzenie z trybu live view do odtwarzania zdjęć

Nikon D300S uzyskał w swojej klasie 76%











]



Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły