Ergonomia użytkowania i menu

Pentax X70 to pierwszy superzoom w ofercie Pentaksa. Oferuje 24-krotny zoom od szerokiego kąta 26 mm do 624 mm. Poza tym wyposażono go w matrycę CCD o rozdzielczości 12 Mp, która umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 720p. Wszystko zostało upakowano w lekką i zgrabną obudowę.
0

Autor: Marcin Falana

17 Kwiecień 2009
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

3. Ergonomia użytkowania i menu

Pierwsze wrażenie jakie robi Pentax X70 nie jest złe, zwarte czarne body z chromowanymi wstawkami prezentuje się dobrze. Dominuje duży obiektyw i odstający wizjer na tylnej ściance.

Pentax X70

Pentaksa X70 trzeba zaliczyć do grupy lekkich superzoomów. Aparat swoim wyglądem przypomina małą lustrzankę więc nie schowamy go do kieszeni.

Pentax X70

Grip i miejsce na kciuk na tylnej ściance zostały pokryte gumą. Dzięki temu i dobrze wyprofilowanemu uchwytowi aparat trzyma się pewnie jedną ręką.

Pentax X70

Wszystkie elementy sterujące poza jednym przyciskiem znajdują się w zasięgu palców prawej dłoni, dzięki czemu aparat można obsługiwać jedną ręką.

Pentax X70

Na górnej ściance pod palcem wskazującym znajduje się spust migawki, wokół którego umieszczono tarczę zooma. Tym samym palcem obsługujemy przycisk korekty ekspozycji +/-, który w trybie manualnym służy do zmiany parametru (czas / przysłona), który ustawiamy tylną tarczą nastaw. Na górnej ściance znajdziemy jeszcze włącznik ON/OFF oznaczony zieloną diodą i tarczę trybów, którą w łatwy sposób obsługujemy kciukiem.

Pentax X70

Reszta przycisków znajduje się na tylnej ściance. Po prawej stronie wizjera znalazł się przycisk DISP, za pomocą którego zmieniamy ilość wyświetlanej informacji zarówno w trybie fotografowania jak i odtwarzania zdjęć. Obok niego znalazła się tarcza nastaw, która służy do zmiany parametrów ekspozycji, korekty ekspozycji i przybliżania w trybie odtwarzania zdjęć. Pod tarczą nastaw znalazł się przycisk odpowiedzialny za funkcję wykrywania twarzy i detekcję uśmiechu. Następny przycisk z symbolem niebieskiego trójkąta play pozwala na przejście do trybu odtwarzania zdjęć.

możliwości wyświetlania informacji

Następnie znajdziemy nawigator, którego przyciski poza poruszaniem się po menu pozwalają na zmiany napędu, trybu autofokusa i trybu lampy błyskowej. Poza tym do dyspozycji mamy przycisk MODE, który w trybie programów tematycznych pozwala na ich zmiany.

Ostatnie dwa przyciski znajdują się pod nawigatorem. Pierwszy z nich MENU daje nam dostęp do menu, drugi oznaczony na zielono możemy zaprogramować. Może dawać dostęp do zielonego programu automatycznego lub do menu Fn, które także mamy możliwość dostosowania do naszych potrzeb.

programowanie zielonego przycisku
dostępne funkcje w menu Fn
menu Fn

Pod względem obsługi Pentax X70 jest bardzo podobny do lustrzanek Pentaxa. Jeżeli ktoś miał z nimi do czynienia nie będzie miał problemów z szybkim opanowaniem X70.

Monitor i wizjer

W modelu X70 Pentax zastosował 2,7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 000 punktów oraz wizjer elektroniczny o rozdzielczości 200 000 punktów.

2,7 calowy wyświetlacz LCD

Obraz wyświetlany na monitorze wygląda naturalnie, kolory są reprodukowane poprawnie więc to co widzimy będziemy mieli na zdjęciu. Jeżeli chodzi o wizjer to korzystałem z niego dość rzadko ponieważ obraz w nim wyświetlany jest mały - przypomina światełko w tunelu i nie jest najwyższej jakości. Dodatkowo X70 nie został wyposażony w czujnik zbliżenia oka, więc musimy przełączać przyciskiem DISP pomiędzy wizjerem i wyświetlaczem LCD.

Matryca

Pentaksa X70 wyposażono w matrycę typu CCD o rozdzielczości 12 Mp i wymiarach 1/2,33 cala. Pozwala ona na rejestrowanie obrazów z czułościami od ISO 64 do ISO 6400. Najwyższe czułości ISO 3200 i ISO 6400 mają jednak rozdzielczość ograniczoną do 5 Mp.

Obiektyw

Moda na szeroki kąt dociera także do kategorii superzoom. Nie inaczej jest z Pentaksem X70, który wyposażono w szerokokątny obiektyw z 24-krotnym zoomem optycznym o ekwiwalencie ogniskowej dla małego obrazka 26-624 mm. Obiektyw oferuje najmniejszą przysłonę f/2.8 dla szerokiego kąta i f/5.0 dla najdłuższej ogniskowej.

zdjęcia obrazujące zakres 24-krotnego zooma

Jak widać z porównania rozdzielczości w centrum kadru poniżej, obiektyw X70 radzi sobie najlepiej na szerszych kątach z najmniejszą możliwą przysłoną. Domykanie obiektywu nawet trochę grozi spadkiem jakości. Sprawa wygląda podobnie gdy używamy najdłuższych ogniskowych.

porównanie rozdzielczości w centrum kadru, 26 mm od lewej f/2.8, f/5.6, f/8
porównanie rozdzielczości w centrum kadru, 72 mm od lewej f/3.5, f/5.6, f/8
porównanie rozdzielczości w centrum kadru, 171 mm od lewej f/4.5, f/6.3, f/8
porównanie rozdzielczości w centrum kadru, 374 mm od lewej f/5.0, f/6.3, f/8
porównanie rozdzielczości w centrum kadru, 624 mm od lewej f/5.0, f/7.1, f/8

Stabilizacja obrazu

W modelu X70 Pentax zastosował mechaniczną stabilizację sensora CCD-Shift-Type Shake Reduction, która według danych producenta ma pozwalać na wydłużenie czasów ekspozycji robionych z ręki o 3 EV. Poza tym stabilizacja działa także podczas nagrywania klipów wideo. Mnie udało się utrzymać ze stabilizacją najwyżej 2 EV więcej niż bez, co trochę odbiega od danych producenta jednak nadal jest niezłym rezultatem.

Lampa błyskowa

X70 wyposażono we wbudowaną lampę błyskową typu pop-up. Zakres działania lampy na szerokim kącie wynosi 9,1 m natomiast na najdłuższej ogniskowej 5,1 m. Oferuje także takie funkcje jak redukcja czerwonych oczu czy błysk na drugą kurtynę.

Menu

Menu Pentaksa X70 zostało podzielone na dwie części: menu nagrywania Rec. Mode, oraz ustawienia. Widok zakładek poniżej.

menu nagrywania REC
menu ustawień

Po kilku dniach korzystania z menu nie miałem większych problemów ze znalezieniem interesujących mnie funkcji. Rozdzielenie menu na dwie części w połączeniu z menu funkcyjnym - zielony przycisk, pozwala na szybkie zmiany funkcji X70.

Odtwarzanie zdjęć

dostępna informacja w trybie odtwarzania
miniatury i powiększenie

Zasilanie i pamięć

Pentax X70 został wyposażony w baterię litowo-jonową D-LI92 o pojemności 880 mAh, która według danych producenta powinna pozwolić na wykonanie około 170 zdjęć na jednym ładowaniu. Mnie udało się wykonać 100 zdjęć, przy częstym zaglądaniu do menu. Ładowanie baterii trwa około 1,5 godziny.

X70 oferuje 33,6 MB pamięci wewnętrznej, poza tym zdjęcia możemy zapisywać na kartach SD i ich szybszych wersjach SDHC.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Instax SQUARE SQ1 - test aparatu natychmiastowego
Instax SQUARE SQ1 - test aparatu natychmiastowego
Następca, a właściwie młodszy brat modelu SQ6, ma być aparatem, z którego zdjęcia po prostu zawsze się udają. Czy jest tak faktycznie? Wystrzelaliśmy kilka paczek...
14
0
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Najnowsze korpusy Nikona obiecują wiele, ale z pozoru nie wnoszą rewolucji w temacie bezlusterkowej pełnej klatki. Jak wypadają w rzeczywistości? Nowe puszki trafiły w...
25
3
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
W nasze ręce, na jeden dzień, wpadł pierwszy w Polsce egzemplarz średnioformatowej lustrzanki z 64-milionowym sensorem o proporcjach 3:2. Czy po dwóch latach od...
19
3
Powiązane artykuły