Pentax X70 - pierwsze wrażenia

Pentax zaprezentował dzisiaj pierwszy, kompaktowy superzoom. Oznaczony symbolem X70 oferuje 24-krotny zoom od szerokiego kąta 26 mm do 624 mm. Poza tym wyposażono go w matrycę CCD o rozdzielczości 12 Mp, która umożliwia nagrywanie filmów w jakości 720p. Wszystko to upakowano w lekkie i zgrabne body.
Pierwsze wrażenie jakie robi Pentax X70 nie jest złe, zwarte czarne body z chromowanymi wstawkami prezentuje się dobrze. Dominuje duży obiektyw i odstający wizjer na tylnej ściance.
Pentax X70

Pentaksa X70 trzeba zaliczyć do grupy lekkich superzoomów. Aparat swoim wyglądem przypomina małą lustrzankę więc nie schowamy go do kieszeni.
Pentax X70

Grip i miejsce na kciuk na tylnej ściance zostały pokryte gumą. Dzięki temu i dobrze wyprofilowanemu uchwytowi aparat trzyma się pewnie jedną ręką.
Pentax X70

Wszystkie elementy sterujące poza jednym przyciskiem znajdują się w zasięgu palców prawej dłoni, dzięki czemu aparat można obsługiwać jedną ręką.
Pentax X70

Na górnej ściance pod palcem wskazującym znajduje się spust migawki wokół, którego umieszczono tarczę zooma. Tym samym palcem obsługujemy przycisk korekty ekspozycji +/-, który w trybie manualnym służy do zmiany parametru (czas / przysłona) jaki zmieniamy tylną tarczą nastaw. Na górnej ściance znajdziemy jeszcze włącznik ON/OFF oznaczony zieloną diodą i tarczę trybów, którą w łatwy sposób obsługujemy kciukiem.
Pentax X70

Reszta przycisków znajduje się na tylnej ściance. Po prawej stronie wizjera znalazł się przycisk DISP, za pomocą którego zmieniamy ilość wyświetlanej informacji zarówno w trybie fotografowania jak i odtwarzania zdjęć. Obok niego znalazła się tarcza nastaw, która służy do zmiany parametrów ekspozycji, korekty ekspozycji i przybliżania w trybie odtwarzania zdjęć. Pod tarczą nastaw znalazł się przycisk odpowiedzialny za funkcję wykrywania twarzy i detekcję uśmiechu. Następny przycisk z symbolem niebieskiego trójkąta play pozwala na przejście do trybu odtwarzania zdjęć.
możliwości wyświetlania informacji

Następnie znajdziemy nawigator, którego przyciski poza poruszaniem się po menu pozwalają na zmiany napędu, trybu autofokusa i trybu lampy błyskowej. Poza tym do dyspozycji mamy przycisk MODE, który w trybie programów tematycznych pozwala na ich zmiany.

Ostatnie dwa przyciski znajdują się pod nawigatorem. Pierwszy z nich MENU daje nam dostęp do menu, drugi oznaczony na zielono możemy zaprogramować. Może dawać dostęp do zielonego programu automatycznego lub do menu Fn, które także mamy możliwość dostosowania do naszych potrzeb.
programowanie zielonego przycisku

menu Fn


Pod względem obsługi Pentax X70 jest bardzo podobny do lustrzanek Pentaxa. Jeżeli, ktoś miał z nimi do czynienia nie będzie miał problemów z szybkim opanowaniem X70.

Monitor i wizjer
W modelu X70 Pentax zastosował 2,7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 000 punktów oraz wizjer elektroniczny o rozdzielczości 200 000 punktów.
2,7 calowy wyświetlacz LCD


Matryca
Pentaksa X70 wyposażono w matrycę typu CCD o rozdzielczości 12 Mp i wymiarach 1/2,33 cala. Pozwala ona na rejestrowanie obrazów z czułościami od ISO 64 do ISO 6400. Najwyższe czułości ISO 3200 i ISO 6400 mają jednak rozdzielczość ograniczoną do 5 Mp. Niestety nie mieliśmy możliwości sprawdzenia jak matryca sprawuje się w praktyce ponieważ do redakcji dotarł egzemplarz przedprodukcyjny.

Obiektyw
Moda na szeroki kąt dociera także do kategorii superzoom. Nie inaczej jest z Pentaksem X70, który wyposażono w szerokokątny obiektyw z 24-krotnym zoomem optycznym o ekwiwalencie ogniskowej dla małego obrazka 26-624 mm. Obiektyw oferuje najmniejszą przysłonę f/2.8 dla szerokiego kąta i f/5.0 dla najdłuższej ogniskowej.


Stabilizacja obrazu
W modelu X70 Pentax zastosował mechaniczną stabilizację sensora CCD-Shift-Type Shake Reduction, która według danych producenta ma pozwalać na wydłużenie czasów ekspozycji robionych z ręki o 3 EV. Poza tym stabilizacja działa także podczas nagrywania klipów wideo.

Lampa błyskowa
X70 wyposażono we wbudowaną lampę błyskową typu pop-up. Zakres działania lampy na szerokim kącie wynosi 9,1 m natomiast na najdłuższej ogniskowej 5,1 m. Oferuje także takie funkcje jak redukcja czerwonych oczu czy błysk na drugą kurtynę.


Menu
Menu Pentaksa X70 zostało podzielone na dwie części: menu nagrywania Rec. Mode, oraz ustawienia. Widok zakładek poniżej.
menu nagrywania REC

menu ustawień


Tryby ekspozycji
Pentax X70 został bogato wyposażony w tryby ekspozycji. Do wyboru mamy zarówno pełną automatykę, w postaci programu zielonego, tryby tematyczne jak i programy półautomatyczne i tryb manualny z prawdziwego zdarzenia.
zakładka trybów tematycznych

Pentax X70 jest ciekawą i bardzo wszechstronną propozycją. Biorąc pod uwagę fakt, że aparaty z segmentu superzoom cieszą się niesłabnącą popularnością, może to być strzał w 10 w wykonaniu Pentaksa. Gdy tylko pojawi się egzemplarz produkcyjny sprawdzimy jego możliwości w teście fotopolis.pl.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0