Samsung WB500 - szybki test

Samsung od jakiegoś czasu stara się wejść dynamiczniej na rynek aparatów kompaktowych. Jednym z przykładów produktów, które mają przyciągnąć nowych klientów jest model WB500. Wyposażono go w 10,2 Mp matrycę i szerokokątny obiektyw z 10-krotnym zoomem. Poza tym mamy możliwość nagrywania filmów w jakości HD z rozdzielczością 720p. Specyfikacja WB500 wygląda bardzo zachęcająco, a w teście sprawdzimy jak radzi sobie w rzeczywistości.
0
Marcin Falana
13 Marzec 2009
Artykuł na: 23-28 minut

4. Fotografowanie

Szybkość działania
Samsung WB500 jest gotowy do zrobienia zdjęcia po około 3 s od włączenia. Pod względem prędkości odtwarzania zdjęć nie można mieć zastrzeżeń. Aparat szybko przechodzi do trybu odtwarzania i pozwala na szybkie przeglądanie zdjęć. Jedynie przejście do trybu Smart album zajmuje mu dłuższą chwilę.

Największy wpływ na szybkość fotografowania ma autofokus. Prędkość ostrzenia zależy oczywiście od natężenia światła, ogniskowej i trybu autofokusa. Generalnie WB500 mieści się w zakresie 0,6 do 1,3 s, gdy dokonujemy pomiaru na czymś kontrastowym. Sprawa wygląda gorzej, gdy ustawiamy ostrość na czymś jednolitym. WB500 często wyświetla wtedy czerwoną ramkę i musimy powtarzać pomiar ostrości.

Nie bez znaczenia jest także prędkość przezoomowania od najszerszej ogniskowej do najdłuższej, która wynosi nieco ponad 2 s co w przypadku 10-krotnego zooma należy zaliczyć do wyników dość przyzwoitych.

Przyjrzyjmy się jeszcze jak WB500 radzi sobie ze zdjęciami seryjnymi. W menu funkcyjnym mamy możliwość wyboru napędu (ilustracja poniżej):
zakładka napędu w menu funkcyjnym

Do dyspozycji mamy tryby: pojedyncze, ciągłe, wysoka szybkość, AEB - bracketing, zdjęcia ruch.

W trybie ciągłe WB500 wykonał 8 klatek w 10 s w pełnej rozdzielczości. Prędkość zdjęć seryjnych na poziomie 0,8 kl/s trzeba zaliczyć do bardzo przyzwoitych.

W trybie wysoka szybkość WB500 osiąga prędkość zdjęć seryjnych na poziomie 1,5 kl/s w sprzyjających warunkach oświetleniowych. Na początku serii aparat osiąga nawet 2 kl/s jednak gdy seria się przedłuża WB500 zwalnia. W tym trybie aparat wykonuje zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Ostatnim trybem umożliwiającym wykonywanie zdjęć seryjnych są zdjęcia w ruchu. Samsung WB500 rejestruje w tym trybie zdjęcia w formacie VGA (640x480) z prędkością 6 kl/s przez 5s co pozwala uzyskać 30 kl.

Pomiar ostrości
Samsung WB500 oferuje trzy tryby pracy autofokusa: centralny AF, multi AF oraz wybór AF.
tryby autofikusa

Tryb centralny AF ustawia ostrość w centrum kadru, multi AF automatycznie wybiera miejsce, na które zostanie ustawiona ostrość. Tryb wybór AF pozwala na korzystanie z punktu, który wybierzemy z ramki widoczne na ekranie (widok poniżej).
wybór punktu AF

Poza tym do dyspozycji mamy funkcję detekcji twarzy, autoportret, detekcję mrugania i uśmiechu. Detekcja twarzy i autoportret ustawiają ostrość i ekspozycję optymalną dla twarzy. Z ciekawostek warto wspomnieć o wydawaniu przez aparat dźwięków, dzięki którym wiemy, że nasza twarz jest w centrum kadru podczas robienia autoportretów. Jeżeli chodzi o funkcję detekcji mrugania, to nie udało mi się osiągnąć satysfakcjonujących rezultatów. Bez zarzutów działa natomiast funkcja detekcji uśmiechu, która naprawdę sprawia dużo radości i działa z odpowiednią czułością.

W modelu WB500 znajdziemy także tryb makro, który umożliwia ostrzenie na szerokim kącie z 5 cm, natomiast na najdłuższych ogniskowych ze 100 cm.

Podczas testu autofokus sprawował się poprawnie. WB500 nie odbiega od konkurencji pod względem prędkości i celności autofokusa.

Pomiar światła
Sposób pomiaru oświetlenia wybieramy z listy menu funkcyjnego, które uruchamiamy przyciskiem Fn. Do wyboru mamy pomiar multi, punktowy i centralnie ważony.

Samsung WB500 radzi sobie z pomiarem ekspozycji bardzo przyzwoicie. W plenerze korzystałem z pomiaru multi, który dawał dobre rezultaty nawet przy fotografowaniu sceny oświetlonej światłem słonecznym w kontrze. Nie można też mieć zastrzeżeń do pomiaru punktowego. Fotografując dłoń w różnych warunkach otrzymywałem bardzo zbliżony efekt.

Tryby ekspozycji
Jak wszystkie kompakty Samsung WB500 oferuje bogaty wybór trybów fotografowania. Ich wyboru dokonujemy za pomocą tarczy trybów. Do wyboru mamy tryby: Auto, P - program z fleksją/preselekcja przysłony, Manualny, Podwójna stabilizacja, Upiększ, Noc, Sceny, Film.

Po wybraniu trybu Sceny pod przyciskiem MENU/OK dostępne są tryby tematyczne.
tryby tematyczne


Balans bieli
Samsung WB500 oferuje poza automatycznym balansem bieli 5 trybów zdefiniowanych oraz możliwość skalibrowania temperatury barwowej na białą kartkę. Robimy to w bardzo przystępny sposób, wybierając z listy balansu bieli POMIAR SH i wciskając spust migawki po zakomponowaniu w kadrze białego elementu.

Automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo dobrze. Podczas testu fotografowałem w różnych warunkach i nie zauważyłem poważnych błędów. Bardzo dobrze WB500 poradził sobie także z naszymi lampami studyjnymi osiągając na ustawieniach automatycznego balansu bieli identyczne rezultaty jak na ustawieniach zdefiniowanych.


Filmowanie
WB500 pozwala na nagrywanie filmów jakości 1280 x 720 z prędkością 30 kl/s z dźwiękiem. Najdłuższy klip jaki możemy zarejestrować może trwać 29 min. Podczas nagrywania możemy korzystać z zooma, niestety gdy nagrywamy dźwięk aparat rejestruje dźwięki wydawane przez obiektyw.

Poza tym mamy możliwość zastosowania korekty ekspozycji, różnych pomiarów ekspozycji i ustawiań balansu bieli. Filmy rejestrowane przez WB500 robią bardzo dobre wrażenie, gdy zostały nagrane przy dużej ilości światła. W słabych warunkach oświetleniowych wyraźnie widoczny jest szum. Zachęcamy do ściągnięcia ujęcia poniżej.


Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Powiązane artykuły