Samsung WB500 - szybki test

Samsung od jakiegoś czasu stara się wejść dynamiczniej na rynek aparatów kompaktowych. Jednym z przykładów produktów, które mają przyciągnąć nowych klientów jest model WB500. Wyposażono go w 10,2 Mp matrycę i szerokokątny obiektyw z 10-krotnym zoomem. Poza tym mamy możliwość nagrywania filmów w jakości HD z rozdzielczością 720p. Specyfikacja WB500 wygląda bardzo zachęcająco, a w teście sprawdzimy jak radzi sobie w rzeczywistości.
0
Marcin Falana
13 Marzec 2009
Artykuł na: 23-28 minut

3. Ergonomia użytkowania i menu
Samsung WB500 robi bardzo przyzwoite pierwsze wrażenie. Design WB500 jest raczej konserwatywny jednak w dobrym tego słowa znaczeniu. Czarną matową obudowę uzupełniają chromowane wstawki. Tarcze i przełączniki są dobrze spasowane, niepokoi tylko delikatne grzechotanie obiektywu.
Samsung WB500

WB500 pod względem rozmiarów trzeba zaliczyć do większych kompaktów, jednak nadal zmieścimy go w większej kieszeni. Dużą zaletą jest obiektyw, który nie wystaje znacznie poza body.
Samsung WB500

WB500 jest lekki, waży około 250 g z baterią i kartą pamięci. Bezpieczny uchwyt zapewnia nieduży grip pokryty przeciwpoślizgową, gumową wstawką. Dodatkowo w zestawie dostajemy smycz, która zapobiegnie ewentualnym upadkom aparatu. Podczas fotografowania z użyciem lampy błyskowej należy uważać, żeby jej nie zakrywać palcem serdecznym, którym trzymamy grip.
Samsung WB500

Na górnej ściance znajdziemy tarczę trybów i spust migawki wokół, którego znajduje się tarcza zooma. Obok umieszczono włącznik POWER oznaczony niebieską świecącą otoczką.
Samsung WB500

Reszta przycisków znalazła się na tylnej ściance po prawej stronie wyświetlacza. Na samej górze znajdziemy dźwignię poleceń, którą możemy zmieniać korektę ekspozycji, czułość ISO lub balans bieli, zależnie od tego jak ją zaprogramujemy w menu.

Pod dźwignią poleceń znalazł się przycisk Fn/Kosz, który umożliwia uruchomienie menu funkcyjnego i kasowanie zdjęć w trybie odtwarzania.
menu funkcyjne

Następnie znajdziemy nawigator, którego przyciski dają nam dostęp do ilości wyświetlanej informacji na monitorze, samowyzwalacza, trybu makro i trybów pracy lampy błyskowej.
możliwości wyświetlania informacji podczas fotografownia

Pod nawigatorem znajdziemy przycisk odtwarzania zdjęć i przycisk E pozwalający na wybór stylu zdjęcia i dostosowanie koloru, ostrości, kontrastu i nasycenia.

Monitor
WB500 został wyposażony w 2,7-calowy wyświetlacz QVGA TFT LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Obraz na nim wyświetlany prezentuje się bardzo przyzwoicie, jest klarowny i kontrastowy. Kolory wyglądają naturalnie i są odpowiednio nasycone.
Samsung WB500 wyświetlacz


Matryca
Sensor CCD zastosowany w modelu WB500 ma wymiary 1/2,33 cala i rozdzielczość 10,3 Mp z czego 10,2 to piksele efektywne. Niewielkie rozmiary sensora nie wróżą najlepiej, jednak niewyśrubowana ilość pikseli może to zrównoważy.

Obiektyw
Dzięki zastosowaniu niewielkiego sensora udało się Samsungowi wyposażyć WB500 w obiektyw z 10-krotnym zoomem, który udało się zmieścić w kompaktowym body. Nominalna ogniskowa 4,2-42 mm daje bardzo przydatny ekwiwalent dla małego obrazka 24-240 mm. W rzeczywistości dokładnie zgadza się szeroki kąt 24 mm, najdłuższa ogniskowa jaką jesteśmy w stanie odczytać w EXIF-ie to 226 mm. Obiektyw oferuje najmniejszą przysłonę f/3.3 dla szerokiego kąta i f/5.8 dla najdłuższej ogniskowej.


Jak widać na fragmentach powyżej jesteśmy w stanie rozróżnić linie na poziomie 17-18 z czego wynika, że obiektyw wraz z matrycą pozwala uzyskać obrazy z rozdzielczością 17 LPH (lines per picture high). Jest to całkiem przyzwoity wynik w swojej klasie. Zdjęcie testowe zostało wykonane na środkowym zakresie ogniskowych, a przedstawione fragmenty pochodzą ze środka kadru. Na skraju kadru i skrajnych ogniskowych obiektyw daje słabsze rezultaty.
zakres wysuwania się obiektywu

Poniżej prezentujemy zestawienie zdjęć obrazujące zakres 10-krotnego zooma. Ogniskowa od 24 mm daje możliwość fotografowania szerokich kadrów z prawdziwego zdarzenia, natomiast największe przybliżenia pozwalają nie ruszać się z miejsca.
zdjęcia obrazujące zakres zooma

Co ciekawe WB500 winietuje zarówno na szerokim kącie jak i na najdłuższych ogniskowych. Jedynie środkowy zakres zooma jest wolny od wyraźnego winietowania. Daje to efekty podobne do dawnej fotografii, kiedy winieta była pewnego rodzaju standardem. Na szczęście da się ją dość łatwo wyrównać w programach do obróbki.
od lewej ogniskowa 24 mm, 226 mm

Na szerokim kącie WB500 ma dystorsję beczkową do przyjęcia, jednak nie polecam fotografowania portretów na najkrótszych ogniskowych chyba, że zależy nam na karykaturalnym efekcie. Do przyjęcia jest także poziom aberracji chromatycznej WB500 - nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus.

Stabilizacja obrazu
Samsung WB500 oferuje optyczną stabilizację obrazu O.I.S. Pozwala ona na utrzymanie czasów rzędu 1/4 s na środkowych ustawieniach zooma. Trzeba ten wynik zaliczyć do dość przyzwoitych w klasie aparatów kompaktowych.

Menu
Menu w modelu WB500 zostało podzielone na cztery części: Nagrywanie, Dźwięk, Wyświetlacz, Ustawienia. Poniżej prezentuje widoki wszystkich zakładek.
zakładka Nagrywanie

zakładka Dźwięk

zakładka Wyświetlacz

zakładka Ustawienia


Odtwarzanie zdjęć
Samsung WB500 oferuje rozbudowany system przeglądania zdjęć. Poza standardowym odtwarzaniem zdjęć z informacją lub bez i miniaturek do dyspozycji mamy Smart album. Nie zabrakło także możliwości wyświetlenia pokazu slajdów z różnymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi.
informacja

miniaturki i przybliżenie

Smart album pozwala na przeglądanie zdjęć w różnych kategoriach: typ, data, kolor, tydzień. Pod zdjęciami widoczny jest pasek z symbolami kategorii jaką wybraliśmy, są to dni tygodnia, daty, kolory występujące na zdjęciu, czy miniaturki aparatu lub kamery.
smart album


Zasilanie i pamięć
Samsung WB500 został wyposażony w akumulator o pojemności 1050 mAh pozwalający na wykonanie około 100-150 zdjęć, co nie jest wynikiem imponującym. Baterię ładujemy bezpośrednio w aparacie poprzez podłączenie do złącza USB lub zasilacza z wyjściem USB. W związku z tym ładowanie baterii trwa dość długo bo około 2,5 godziny.
Samsung WB500

WB500 oferuje 30MB pamięci wewnętrznej, poza tym możemy zastosować karty pamięci SD, SDHC oraz MMC Plus.

Pod względem ergonomii użytkowania jest dosyć dobrze. WB500 jest nieźle przemyślaną propozycją, która nie nastręcza problemów w obsłudze. Jedynym z niewielu elementów do poprawki jest to, że po wykonaniu zdjęć na ISO 3200 w rozdzielczości 3 Mp i po zmianie czułości na niższą WB500 nie zmienia rozdzielczości na 10 Mp, pozostaje natomiast przy 3 Mp. Może to być przykra niespodzianka gdy fotografujemy z przekonaniem, że do dyspozycji mamy 10 Mp, a faktycznie otrzymujemy 3 Mp. Poza tym WB500 jest bardzo przyjazny. Obsługę ułatwia menu funkcyjne Fn, za pomocą którego możemy zmieniać większość przydatnych podczas fotografowania funkcji.
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
W Alpach z Olympusem OM-D E-M5 Mark III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
W Alpach z Olympusem OM-D E-M5 Mark III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy korpus Olympus OM-D E-M5 Mark III mieliśmy już okazję przetestować w terenie. Czy rzeczywiście zasługuje na miano aparatu najlepiej ucieleśniającego ideę...
0
0
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
23
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0
Powiązane artykuły