Fujifilm Finepix S100FS - szybki test

Fujifilm Finepix S100FS jest superzoomem, który ma powalczyć o ambitnego amatora z najtańszymi lustrzankami. Oferuje szerokokątny obiektyw za stabilizacją o ekwiwalencie ogniskowych 28 - 400 mm oraz duży sensor o rozmiarze 2/3 cala i rozdzielczości 11 megapikseli. Gdy dodamy do tego sanki na lampę błyskową, wizjer (elektroniczny), zapis RAWów i gniazdo X to otrzymujemy bardzo zaawansowany kompakt. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tej ciekawej konstrukcji.
0
Marcin Falana
29 Kwiecień 2008
Artykuł na: 6-9 minut

2. Fotografowanie

Szybkość działania
S100FS jest gotowy do pracy po około 1,5 s. Z włączonym autofokusem robi zdjęcie po nieco ponad 2 s od włączenia. Zdjęcia seryjne możemy wykonywać w kilku trybach do których mamy dostęp przyciskiem napędu znajdującym się na lewej ściance korpusu:
tryby zdjęć seryjnych

Tryb Pierwsze 7 pozwala na zapisanie do 7 zdjęć w formacie JPEG i 3 zdjęć w formacie RAW z prędkością około 3 kl./s w pełnej rozdzielczości. Kolejny Pierwsze 50 (3M) to najszybszy tryb zdjęć seryjnych, za jego pomocą możemy zarejestrować do 50 JPEG-ów w zmniejszonej rozdzielczości 3 Mp z prędkością około 7 kl./s. Kolejnym trybem jest Ostatnie 7 - aparat działa tak jak w trybie Pierwsze 7 z tą różnicą, że zapisuje ostatnie 7 klatek. Ostatnim trybem zdjęć seryjnych jest Długa seria - pozwala na robienie zdjęć z prędkością około 1kl./s aż do zapełnienia karty pamięci.


Tryby ekspozycji
Do dyspozycji mamy tryby:
 • Auto
 • FSB (Film simulation bracketing)
 • SP1[LST
;SP2
 1. Portret
 2. Portret del.
 3. Dzieci
 4. Wygładzenie twarzy
 5. Noc
 6. Zachód słońca
 7. Śnieg
 8. Plaża
 9. Sport
 10. Fajerwerki
 11. ;Film;C1;C2;M manual;A priorytet przysłony;S priorytet czasu;P program AE]
  tarcza wyboru trybu fotografowania


  Pomiar ostrości
  Pomiar ostrości jest realizowany na zasadzie detekcji kontrastu. Do dyspozycji mamy 3 tryby pomiaru ostrości, są one dostępne w drugiej zakładce menu:
  3 tryby autofokusa


  Do wyboru mamy, także autofokus pojedynczy, ciągły i manualny. Wyboru sposobu ustawiania ostrości dokonujemy niewielką tarczą. która znajduje się z lewej strony korpusu.
  tarcza wyboru sposobu ustawiania ostrości


  S100FS ostrzy przyzwoicie, gubi się jedynie na jednorodnych fakturach, zresztą jak większość aparatów. Na przeostrzenie od najbliższej odległości do nieskończoności potrzebuje około 1 s. Aparat został wyposażony w diodę wspomagającą autofokus.

  Balans bieli
  Do wyboru mamy kilka ustawień balansu bieli:
  • Użytkownika 1
  • Użytkownika 2
  • Słoneczne
  • Pochmurno
  • Świetlówka 1
  • Świetlówka 2
  • Świetlówka 3
  • Żarówka

  wybór balansu bieli

  Zmiany balansu bieli możemy obserwować na wyświetlaczu, aparat pokazuje nam jak interpretuje zadane ustawienia. Ustawienia Użytkownika 1,2 pozwalają na zdefiniowanie temperatury barwowej za pomocą białej kartki.

  Do dyspozycji mamy także korektę balansu bieli w zakresie od -3 do +3.
  korekta balansu bieli


  Numeracja plików
  Pracując S100FS spotkałem się z dość osobliwym komunikatem: Zabrakło numerów dla zdjęć.

  Cóź to znaczy? Dla użytkownika średnio zaznajomionego z instrukcją obsługi - kłopoty. Aparat osiągnął numer zdjęcia 999-9999. Po pierwsze musimy włożyć sformatowaną kartę pamięci, a następnie odnowić numeracją plików w menu. Ufff, udało się. Jednak jest to stresogenne, szczególnie gdy ucieka nam ciekawa chwila.
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły