Canon G7 X Mark II - Jakość zdjęć (Laboratorium DxO)

G7 X Mark II to druga odsłona popularnego kieszonkowca Canona. Od poprzednika wyróżnia go przede wszystkim poprawiona ergonomia oraz zwiększona wydajność. Sprawdziliśmy, czy to wystarczy, aby podbić rynek zaawansowanych kompaktów.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
6.5
Nasza ocena
78%
Spis treści
Canon G7 X Mark II - test aparatu Specyfikacja Budowa i wykonanie Ergonomia i obsługa Funkcje dodatkowe Fotografowanie Optyka Jakość zdjęć (Laboratorium DxO) Jakość zdjęć w praktyce Filmowanie Podsumowanie Zdjęcia przykładowe

 

Canon G7 X Mark II został wyposażony w rozwiązanie HS System, które tworzą matryca CMOS o wielkości 1 cala i rozdzielczości 20,1 Mp oraz nowy, ulepszony procesor obrazu DIGIC 7, który został użyty w serii G po raz pierwszy. Ma on zapewniać dokładniejsze przetwarzanie obrazu oraz minimalny poziom szumów - nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Fotografować będziemy mogli w zakresie ISO 125-12 800, który jest typowym przedziałem czułości matrycy, jaki możemy znaleźć w kompaktach tej klasy.

Szumu i reprodukcja szczegółów

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Podczas fotografowania na niższych czułościach nie będziemy musieli się martwić o szczegółowość obrazu - ta będzie stać na bardzo wysokim poziomie. Niewielki spadek zanotujemy już od ISO 400, jednak aż do ISO 800 zdjęcia będą się charakteryzować odpowiednią wyrazistością, a różnego rodzaju artefakty nie powinny być zauważalne w kadrze. Dopiero w przedziale ISO 1600-3200 zacznie pojawiać się cyfrowe ziarno, niemniej jednak będzie ono przyjemne dla oka, a obraz wciąż będzie prezentował akceptowalną wyrazistość i nasycenie kolorów. Decydując się na ISO 6400 oraz ISO 12 800 musimy już jednak mieć na uwadze, że artefakty będą już bardzo duże i zauważalne, zaś zdjęcia pozbawione szczegółów i detali.

Zaszumienie poszczególnych czułości (odszumianie standard / odszumianie minimum)

Niestety, podobnie jak we wcześniejszych modelach serii G, systemowego odszumiania nie możemy całkowicie wyłączyć, a jedynie osłabić do minimum. I taki parametr zalecamy mieć zawsze wybrany podczas fotografowania. W przypadku standardowego odszumiania na wyższych czułościach zdjęcia będą prezentować mniej detali niż te wykonane na minimalnym odszumianiu obrazu.

Reprodukcja szczegółów (odszumianie standard / odszumianie minimum)

Zakres dynamiczny

Jak na aparat kompaktowy Canon G7 X Mark II zapewnia szeroki zakres dynamiczny, który wynosi 11,5 EV dla plików RAW i 11 EV dla JPEG (najniższa czułość matrycy). Dla surowych plików zauważymy sukcesywny spadek dynamiki już powyżej ISO 125. Niemniej jednak - nawet na wyższych czułościach - nie powinniśmy mieć kłopotów z przepaleniami lub niedoświetleniami kadru (również podczas fotografowania bardziej kontrastowych scen). Z kolei zdjęcia JPEG wykonane w przedziale ISO 125-400 będą charakteryzować się podobnym zakresem dynamicznym, a wyraźny spadek będzie zauważalny dopiero od ISO 800.

Balans bieli

W aparacie wybierzemy wszystkie najpopularniejsze ustawienia korekty balansu bieli takie jak: automatyczny tryb balansu bieli, słoneczny dzień, miejsca ocienione, pochmurny dzień, tryb światła żarowego oraz tryb światła jarzeniowego.

Automatyczny balans bieli to tryb, który w zaawansowanych kompaktach jest używany najczęściej. W większości przypadków radzi sobie znacznie lepiej niż ustawienia predefiniowane. Podobnie jest w przypadku nowego G7 X Mark II, w którym automatyka wypadła nad wyraz dobrze - nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. System bardzo dobrze dobiera temperaturę barwową, dzięki czemu zdjęcia charakteryzują się naturalną, choć delikatnie ocieploną kolorystyką (światło mieszane, dzienne i jarzeniowe). Wyjątek stanowi jedynie fotografowanie w świetle żarowym, z którym w ogóle nie poradził sobie automatyczny balans bieli.

automatyczny balans bieli - światło dzienne automatyczny balans bieli - światło dzienne automatyczny balans bieli - światło jarzeniowe automatyczny balans bieli - światło jarzeniowe

Reprodukcja kolorów

Niestety w kwestii reprodukcji kolorów zauważymy wyraźną tendencję do cieplejszego odwzorowywania barw. Na wykresie poniżej oraz na zdjęciu tablicy testowej widać przesunięcie w cieplejsze tonacje - głównie pomarańcz i purpurę. Warto jednak odnotować, że G7 X Mark II dobrze oddaje szarości. Niemniej jednak biel minimalnie przesunięta jest w stronę błękitu.

Spis treści
Canon G7 X Mark II - test aparatu Specyfikacja Budowa i wykonanie Ergonomia i obsługa Funkcje dodatkowe Fotografowanie Optyka Jakość zdjęć (Laboratorium DxO) Jakość zdjęć w praktyce Filmowanie Podsumowanie Zdjęcia przykładowe
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Canon
logo logo
Magazyny
Zamów