Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

83%

Panasonic Lumix TZ100 to przede wszystkim większa, 1-calowa matryca, obiektyw o uniwersalnym zakresie ogniskowych oraz filmy 4K. Sprawdzamy, czy takie parametry sprawią, że okaże się on bezkonkurencyjny na rynku zaawansowanych kompaktów.

9

Autor: Michał Chrzanowski

23 Kwiecień 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Jakość zdjęć

Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Na pokładzie nowego Panasonica Lumix TZ100 znajdziemy 20-megapikselową matrycę MOS o wielkości 1 cala. Pozwoli ona na fotografowanie w zakresie ISO 125 - 12 800. Jest to więc typowy przedział dla aparatów w tej klasie. Niemniej jednak możemy go rozszerzyć o ISO 80, 100, 25 600.

Podczas fotografowania na niższych czułościach zdjęcia będą charakteryzowały się odpowiednią szczegółowością, a szumy nie będą stanowić problemu. Niestety już od ISO 400 zaobserwujemy sukcesywny spadek jakości obrazu. W zakresie ISO 800-1600 zaczną pojawiać się charakterystyczne artefakty. Mimo to zdjęcia wciąż będą akceptowalne. Sytuacja ulega drastycznemu pogorszeniu od ISO 3200 - fotografie będą pozbawione szczegółów, wyrazistości oraz odpowiedniego odwzorowania kolorów.

 

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

W aparacie wybierzemy wszystkie najpopularniejsze ustawienia korekty balansu bieli takie jak: automatyczny tryb balansu bieli, słoneczny dzień, miejsca ocienione, pochmurny dzień, tryb światła żarowego. Ponadto producent uwzględnił wybór zaprogramowanych temperatur barwowych w Kelwinach z podglądem na żywo i aż 4 wzorce balansu bieli.

Automatyczny balans bieli

W jednostajnych warunkach oświetleniowych automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo dobrze. Tak naprawdę w większości sytuacji spełni on swoje zadanie - szczególnie w świetle dziennym i jarzeniowym. Niestety pewne trudności z dopasowaniem odpowiedniej kolorystyki pojawią się podczas fotografowania w świetle mieszanym i żarowym. Niemniej jednak odchylenia widoczne na poniższych wykresach nie będą silnie wpływały na ogólną kolorystykę zdjęcia. Ta będzie trochę bardziej ocieplona. Czasem jednak automatyczny pomiar balansu bieli będzie potrzebował chwili na dopasowanie właściwej temperatury barwowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Predefiniowane ustawienia balansu bieli

W ustawieniach predefiniowanych wybierzemy korektę na światło dzienne i żarowe - brakuje ustawień dla światła jarzeniowego. Niemniej jednak to i tak nie jest problem, ponieważ predefiniowane ustawienia w ogóle nie trafiły w temperaturę barwową żarówek w naszym laboratorium. Tak więc radzimy z nich nie korzystać - automatyczny balans bieli poradzi sobie znacznie lepiej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Reprodukcja kolorów

Aparat ma wyraźną tendencję do ocieplania barw. Na wykresie poniżej oraz na zdjęciu tablicy testowej widać, że większość kolorów przesunięta jest w cieplejsze tonacje - głównie pomarańcz. Na uwagę zasługuje fakt, że aparat dobrze oddaje szarości, ale biel minimalnie przesunięta jest w stronę błękitu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jakość zdjęć plenerowych

Postanowiliśmy również ocenić model TZ100 pod względem jakości zdjęć wykonanych poza naszym laboratorium. Podczas fotografowania użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG.

Podczas normalnego, codziennego fotografowania nie powinniśmy mieć powodów do niezadowolenia. 1-calowa matryca wespół z rozwiązaniami zastosowanymi w aparacie sprawia, że otrzymamy szczegółowe obrazy, odpowiedni kontrast oraz żywe kolory - nawet podczas fotografowania pod ostre światło. Równie dobrze TZ100 poradził sobie z odwzorowaniem tonacji skóry, co z pewnością spodoba się miłośnikom portretów. Spadek jakości obrazu zauważymy dopiero na wyższych czułościach. Powyżej ISO 1600 zaczną pojawiać się denerwujące przebarwienia, które mogą zepsuć ogólny odbiór zdjęcia. Ponadto w kontrastowych warunkach, gdzie w karze mamy zarówno jasne jak i ciemne pola, aparat faworyzuje cienie i lubi delikatnie prześwietlać plan fotograficzny. W poprawnej korekcie ekspozycji nie pomaga z kolei ekran, który wyświetla obrazy nieco jaśniej niż wyglądają w rzeczywistości. Niemniej jednak ogólne wrażenia z pracy w terenie są pozytywne. Nowy TZ100 sprawdzi się jako poręczny aparat - nawet podczas długich i wymagających podróży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)