Samsung NX20 - test

Samsung NX20 to flagowy reprezentant linii bezlusterkowców, stale rozwijanej przez koreańskiego producenta. Niewielki korpus skrywa w sobie 20-megapikselową matrycę APS-C, wbudowany wizjer elektroniczny, a także obrotowy ekran AMOLED. Nowością w tego typu aparatach jest obecność modułu Wi-Fi.

Autor: Patryk Wiśniewski

10 Sierpień 2012
Artykuł na: 29-37 minut

3. Ergonomia i funkcję przycisków

Pierwsze wrażenie

Samsung NX20 zrobił na nas bardzo dobre pierwsze wrażenie. Korpus jest dobrze wykonany, wszystkie elementy ściśle do siebie przylegają. Tworzywo sztuczne, z którego został wykonany, jest bardzo dobrej jakości. Matowy plastik został pokryty delikatną fakturą, dzięki czemu dużo wygodniej aparat trzyma się w dłoni. Wyprofilowany grip umożliwia pewne zahaczenie środkowego palca. Chwyt, podobnie jak podkładka pod kciuk, został pokryty gumą, która podnosi komfort trzymania aparatu.

Funkcje przycisków

Opisywanie funkcji przycisków rozpoczniemy od górnej ścianki. Skrajnie z lewej strony znajduje się na niej przycisk uruchamiający lampę błyskową. Na środku umieszczono lampę błyskową i wizjer elektroniczny. Ich kształt został wyraźnie zaznaczony. Na prawo od wizjera widzimy tarczę trybów ekspozycji, na której oprócz tradycyjnego zestawu P, A, S, M znajduje się tryb Wi-Fi. W dalszej kolejności widzimy pokrętło nastawcze, które obsługuje podstawowe parametry w trakcie fotografowania. Powyżej umieszczono spust migawki, który został otoczony włącznikiem ON/OFF. Za obrotową tarczą znajdują się trzy przyciski. Są to kolejno: pomiar światła, zielony przycisk funkcyjny oraz umieszczony ergonomicznie klawisz REC.

Na tylnej ściance, na prawo od wygodnej podkładki znajdują się dwa przyciski. Górny, oznaczony symbolem +/-, umożliwia wygodne poruszanie się pomiędzy podstawowymi parametrami naświetlania lub wprowadzanie korekty ekspozycji. Dolny w trakcie fotografowania będzie nam służył jako przycisk blokady ekspozycji, a w trybie odtwarzania pełni rolę klucza, który zabezpiecza nasze zdjęcia na karcie pamięci przed przypadkowym skasowaniem.

Poniżej nad nawigatorem znajdują się przyciski: Menu oraz Fn, który kieruje nas do menu podręcznego.

Nawigator został otoczony obrotową tarczą, dzięki której jesteśmy w stanie szybko poruszać się po kolejnych funkcjach. Na klawiszach dedykowanych umieszczono przyciski: Disp, AF, ISO oraz klawisz napędu.

Na samym dole tylnej ścianki producent umieścił przycisk kierujący nas do trybu odtwarzania i przycisk kosz.

Dodatkowym klawiszem w Samsungu NX20 jest przycisk i, który został umieszczony na obiektywie. Możemy wybrać jego przeznaczanie. Domyślnie służy do poruszania się pomiędzy podstawowymi parametrami naświetlania.

Ergonomia

Ergonomia Samsunga NX20 stoi na bardzo dobrym poziomie. Do wszystkich elementów sterujących mamy bezproblemowy dostęp. Obszerne menu podręczne, oraz podstawowe funkcje umieszczone na nawigatorze umożliwiają nam bezproblemową obsługę tego aparatu. Duży, elektroniczny wizjer pozwala wygodnie kadrować z cięższymi lub dłuższymi obiektywami. Ruchomy ekran AMOLED zapewni dość wygodne robienie zdjęć praktycznie w każdej możliwej sytuacji. Jeżeli dodamy do tego dobry grip, oraz niewielki rozmiary, otrzymamy praktycznie wzorcową ergonomię. Jedyne czego zabrakło to drugie kółko nastawcze na tylnej ściance.

Podsumowanie

Samsung NX20 to aparat, któremu pod względem jakości wykonania nic nie można zarzucić. Wygodny chwyt, przemyślane rozmieszczenie elementów sterujących oraz obszerne menu podręczne, to największe zalety tego modelu. Jedyne co można zarzucić bezlusterkowcowi tej klasy, to brak magnezowej obudowy i uszczelnień.

+ dobra jakość wykonania

+ pewny chwyt

+ dobra ergonomia

+ programowalne przyciski

- brak elementów magnezowych w obudowie

- brak uszczelnień

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
38
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)