Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samsung NX300 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Samsung NX300 to najnowszy bezlusterkowiec koreańskiego producenta, który oferuje 20-megapikselową matrycę APS-C, dotykowy ekran AMOLED, Wi-Fi i zdjęcia seryjne z prędkością ponad 8 kl/s.
0

Autor: Marcin Falana

26 Kwiecień 2013
Artykuł na: 4-5 minut

Samsung NX300 to bezpośredni następca modelu NX210. Oferuje 20-megapikselową matrycę APS-C, dotykowy ekran AMOLED, Wi-Fi i zdjęcia seryjne z prędkością ponad 8 kl/s. Na tylnej ściance umieszczono 3,31-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 768 tys. punktów. Aparat wspiera przycisk iFn, który jest obecny na niektórych obiektywach systemu NX i pozwala na korzystanie z menu podręcznego iFn. Poza zdjęciami NX300 umożliwia filmowanie Full HD 1920 x 1080 z prędkością 60, 30 i 24 kl/s i dźwiękiem stereo.

Samsung NX300 jest jednym z bardziej dostępnych bezlusterkowców z matrycą w rozmiarze APS-C. Obecnie z obiektywem kitowym 18-55 mm f/3.5-5.6 kosztuje około 2800 zł. Na rynku przyjdzie mu powalczyć z takimi propozycjami jak Sony NEX-5R, Olympus E-PM2, Olympus E-PL5, czy Panasonic Lumix GF6.

Pierwsze wrażenie

Samsung NX300 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Aparat prezentuje się solidniej niż jest w rzeczywistości głównie za sprawą górnej ścianki z tworzywa przypominającego szczotkowane aluminium. Bardzo stylowo wygląda także skóropodobne tworzywo, którym jest pokryty NX300 nawiązując do aparatów sprzed lat. Widać, że Samsung popracował nad wzornictwem. Co do materiałów to mogłyby być trochę solidniejsze, jednak za cenę 2800 zł z Lightroomem 4 trudno oczekiwać więcej.

Pod względem gabarytów NX300 plasuje się w średniej bezlusterkowców z matrycą APS-C bez wizjera. Nawet z obiektywem typu Pancake nie schowamy NX300 do kieszeni. Jest to bardziej propozycja na szyję, do mniejszej torby ewentualnie nerki.

Samsung NX300 został wyposażony w wygodny i bardzo ładnie wyprofilowany grip. W wygodnym uchwycie pomaga także wyprofilowanie pod kciuk na tylnej ściance. Spust migawki znajduje się pod palcem wskazującym i działa z wyczuwalnym skokiem. Jedyne zastrzeżenia mamy do górnej tarczy nastaw, która nie jest umieszczona w optymalnym miejscu. Obsługując ją zahaczmy palcem o tarczę trybów.

Reszta elementów sterujących znajduje się pod kciukiem. Przyciski działają z wyczuwalnym skokiem i są umieszczone w odpowiednich miejscach. W obsłudze pomaga także dotykowy i odchylany, 3,3-calowy ekran AMOLED. Z lżejszym obiektywem Samsungiem NX300 możemy spokojnie fotografować jedną ręką.

Samsung NX300 nie oferuje wbudowanej lampy błyskowej. W zestawie z aparatem dostajemy małą lampę, mocowaną do gorącej stopki.

NX300 oferuje menu podręczne, które uruchamiamy dedykowanym przyciskiem Fn, albo przyciskiem na ekranie oznaczonym także Fn. Dodatkowo w przypadku obiektywów z funkcją iFn mamy do dyspozycji kolejne menu podręczne iFn.

Kup ten aparat w sklepie

EURO RTV AGD

Poprzednia

1

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (14)