Sony Cyber-shot HX200V - Podsumowanie

Cyber-shot HX200V to flagowy superzoom koncernu Sony. Aparat został wyposażony w obiektyw Zeiss o ekwiwalencie ogniskowych 27-810mm, szybki tryb seryjny, funkcje filmowe oraz nową, 18-megapikselową matrycę. To wszystko sprawia, że może być ciekawą propozycją dla osób, które szukają jednego "aparatu do wszystkiego".

Autor: Patryk Wiśniewski

6 Kwiecień 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Sony Cyber-shot HX200V to ciekawa propozycja w segmencie superzoomów. Tego typu aparaty są bardzo trudne do zaprojektowania. Teoretycznie mają służyć do wszystkiego, co stawia wysokie wymagania inżynierom. Japońskiemu koncernowi udało się zrobić produkt, który na pewno ucieszy swoich użytkowników.

Pomimo swoich rozmiarów aparat jest lekki, tworzywo sztuczne, z którego został wykonany korpus jest dobrej jakości. Elementy ściśle do siebie przylegają, przyciski nie przełączają się przypadkowo. Cieszy bardzo wygodny chwyt, który umożliwia pewne i stabilne trzymanie aparatu, co ma szczególne znaczenie przy długich ogniskowych. Ekran LCD to kolejny mocny punkt Cyber-shota. Daje jasny i klarowny obraz z odpowiednio nasyconymi barwami, dzięki temu użytkownik może prawidłowo ocenić zdjęcie. Na plus zasługuje także obecność wizjera, który na pewno okaże się przydatny w bardzo słoneczne dni.

Szybkość działania, system automatycznego ustawiania ostrości oraz tryb seryjny zasługują na brawa. Producent uporał się z problemem poprzedniego modelu, który nie najlepiej radził sobie z przechodzeniem do trybu odtwarzania. Bogactwo trybów ekspozycji oraz interfejs kreatywnego sterowania są dużą zaletą tego aparatu. Skutecznie działający tryb iAuto+ umożliwi wykonanie dobrych jakościowo zdjęć nawet w trudnych warunkach. Dopracowany tryb panoramy daje szerokie możliwości przyszłym użytkownikom aparatu. Poza bardzo specyficznymi sytuacjami działa bez zarzutu.

HX200V niestety zalicza kilka wpadek. Zbyt obszerne menu podręczne potrafi zirytować użytkownika, który utknie w poszukiwaniu interesującej go funkcji. Ergonomia też nie należy do najlepszych, użytkownik na pewno będzie musiał sięgnąć do instrukcji zanim w pełni swobodnie będzie mógł pracować nowym sprzętem. Aparat, potrafi zrobić 10 kl/s - niestety po takiej serii Cyber-shot jest zablokowany przez ponad 10 sekund. Superzoom Sony miał też pewne problemy z automatycznym balansem bieli przy wysokich temperaturach barwowych. Automatyka nie zawsze radziła sobie poprawnie, co wpływało delikatnie na kolorystykę zdjęć.

Największą piętą achillesową nowego superzooma Sony jest jednak matryca. Sensor o rozdzielczości 18-megapikseli nie przełożył się na wzrost jakości obrazu. Sytuacje ratuje obecność trybu iAuto+, który potrafi "naprawić" zdjęcie zrobione powyżej ISO 400. Nie jest to wynik wybitny w dzisiejszych czasach.

Sony Cyber-shot HX200V to aparat, który da swoim użytkownikom wiele radości. O ile nie będą wymagali od tego apartu cudów i będą pamiętać o jego ograniczeniach. Ten superzoom z racji bardzo dobrze działającej automatyki oraz bogactwa trybów ekspozycji, będzie dobrze służył jako pierwszy aparat lub osobom, które sporadycznie korzystają z trybów manualnych

+ jakość wykonania

+ wygodny chwyt

+ dobrej klasy ekran LCD

+ wbudowany wizjer

+ zakres ogniskowych

+ wydajna bateria

+ interfejs kretywnego sterowania

+ szybkość działania

+ autofokus

+ tryb seryjny 10 kl/s

+ panoramy "z ręki"

+ filmy Full HD

+ reprodukcja kolorów

- zbyt obszerne menu podręczne

- ergonomia

- elektroniczny pierścień ogniskowania

- długie zgrywanie serii zdjęć

- zawodny automatyczny balans bieli

- szumy powyżej ISO 800

- reprodukcja szczegółów powyżej ISO 800

Sony Cyber-shot HX200V w swojej klasie uzyskał 60%
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
24
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)