Leaf Aptus-II 12R - zdjęcia testowe

Najnowsza przystawka Leafa - Aptus-II 12R daje do dyspozycji użytkownika rozdzielczość 80 megapikseli. Niektórzy pytają - po co? My twierdzimy - dlaczego nie?! Zapraszamy do zapoznania się z fotograficznymi osiągami jakie daje taka rozdzielczość.

Autor: Marcin Falana

20 Maj 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Leaf jest jednym z pionierów w dziedzinie cyfrowej fotografii średnioformatowej. Pierwsze przystawki zaprezentowali już na początku lat 90-tych. Obecnie w ofercie Leafa mamy sześć przystawek, które oferują rozdzielczość od 22 do 80 megapikseli.

Dzięki uprzejmości Daylight Studio i firmy Monolight przedstawiciela Leaf na Polskę mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się najnowszej przystawce Leaf Aptus-II 12R, która oferuje rozdzielczość 80 megapikseli.
Daylight Studio

Przystawka była tradycyjnie przymocowana do aparatu Phase One 645 DF z obiektywem Schneider Kreuznach 110 mm LS f/2.8 AF.

Nowy sensor CCD firmy Dalsa zastosowany w przystawce Leaf Aptus-II 12R ma wymiary 53,7 x 40,3 mm i rozdzielczość 80 megapikseli. Pozwala na pracę na czułościach ISO 50-800. Według danych producenta Aptus-II 12R dysponuje dynamiką na poziomie 12 f-stop (EV). Ciekawą funkcją jest możliwość obrócenia sensora dzięki czemu możemy fotografować zarówno w pionie jak i w poziomie nadal tradycyjnie trzymając aparat.
przystawka Leaf Aptus-II 12R

Aptus-II 12R umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 1,5 kl/s co jak na średni format jest wynikiem bardzo przyzwoitym.
przystawka Leaf Aptus-II 12R

Podczas prezentacji pracowaliśmy "na kablu" czyli zdjęcia były bezpośrednio przesyłane na twardy dysk do programu do wywoływania RAW-ów (MOS). Jednak zestaw Leaf Aprus-II z aparatem Phace One 645 DF możemy zabrać w plener - wystarczy wyposażyć go w baterię mocowaną do dolnej części przystawki i szybką kartę CF.

Przystawka Leaf Aptus-II 12R to unikalna propozycja szczególnie pod względem rozdzielczości. Podobne osiągi jesteśmy w stanie uzyskać korzystając z techniki multishot Hasselblada - aparat wykonuje wtedy cztery zdjęcia i składa je w jeden obraz o dużej rozdzielczości. Metoda ta ma zasadniczą wadę - możemy w ten sposób fotografować tylko nieruchome przedmioty. Leaf Aptus-II 12R umożliwia nam uzyskanie 80-megapikselowych obrazów w jednym ujęciu.

Kolejną zaletą systemu Leaf jest możliwość podłączenia przystawki Aptus-II 12R do ponad 80 aparatów średnioformatowych i wielkoformatowych co wiąże się z możliwością zastosowania pokłonów i przesuwów czy też korzystania z systemu, który oferuje obiektywy tilt/shift. Nie wspominając już o centralnej migawce, która umożliwia zastosowania krótkich czasów synchronizacji z lampami błyskowymi.

Z ciekawostek warto wspomnieć o rejestrowaniu najmniejszego poruszenia. Ze względu na nieprzeciętną rozdzielczość sensor rejestruje nawet najdrobniejszy ruch więc jeżeli chcemy osiągnąć przysłowiową "żyletę" powinniśmy korzystać z najszybszych lamp błyskowych ponieważ przy dłuższym błysku w pełnej rozdzielczości wychodzi nawet najdrobniejsze poruszenie przedmiotu fotografowanego. Efekt ten znika przy zmniejszeniu rozdzielczości, jednak nie po to korzystamy z 80-megapikselowej przystawki, żeby obrabiać 40-megapikselowe pliki.

Szum i reprodukcja szczegółów
Poniżej prezentujemy wycinki 1:1 oka na wszystkich czułościach ISO. Pod względem reprodukcji szczegółów trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Oczywiście najlepsze rezultaty uzyskujemy na czułości ISO 50 i ISO 100. Na czułość ISO 200 już jesteśmy w stanie zauważyć strukturę cyfrowego ziarna jednak jest to czułość w pełni użyteczna. Na najwyższych czułościach ISO 400, ISO 800 zjawisko to się pogłębia. Tracimy także nasycenie kolorów. Dla bardziej wnikliwych czytelników zamieszczamy oryginalne pliki do ściągnięcia na następnej stronie, wraz z oryginalnym RAW-em do samodzielnego wywołania.
ISO 50

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800


Podsumowanie
Leaf Aptus-II 12R w zestawie z aparatem Phase One 645 DF może nie jest najbardziej poręcznym cyfrowym średnim formatem na rynku, jest jednak otwartą platformą, która umożliwia skorzystanie z różnych rozwiązań, co często sprawdza się w studiu fotograficznym. Nie jest to aparat do używania na co dzień nawet jeżeli kogoś stać na wydatek rzędu 29 000 euro. Jego miejsce jest w dużych studiach jak np. Daylight Studio, które umożliwiają wynajęcie takiego sprzętu pod konkretną sesję zdjęciową z odpowiednim budżetem.

Poprzednia

1

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły