Pentax K-r - test

Pentax K-x został bardzo pozytywnie przyjęty na rynku lustrzanek typu entry-level. Nie był to jednak model bez wad, toteż z uwagą przyjrzymy się jego następcy - modelowi K-r. Aparat ma 12-megapikselową matrycę CMOS umożliwiającą rejestrację filmów Full HD. Nowością jest 3-calowy monitor LCD oraz tryb seryjny 6 kl/s.

Autor: Damian Bednarzak

18 Marzec 2011
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu funkcyjne
Dostęp do najważniejszych ustawień uzyskujemy wciskając przycisk INFO, czyli w szybkim menu funkcyjnym. Zaprojektowane jest ono bardzo podobnie jak w poprzednikach. Wśród ustawień nie zabrakło zmiany jakości zapisywanych plików, pomiaru światła czy trybu pracy autofokusa. Dzięki menu funkcyjnemu nie musimy aż tak często odwiedzać rozbudowanego menu głównego.
szybkie menu funkcyjne


Menu
Podobnie jak w poprzednich modelach menu aparatu zostało podzielone na 4 zakładki: menu zapisu, odtwarzania, narzędziowe i ustawień użytkownika. Tradycyjnie dla Pentaksa menu utrzymane jest w szarej, nieco smutnej tonacji, ale na szczęście nie ma to wpływu na najważniejszy aspekt, jakim jest przejrzystość i czytelność.
menu zapisu

menu odtwarzania

menu narzędziowe

menu zapisu

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
W trybie odtwarzania zdjęć mamy do dyspozycji 4 zestawy informacji, które mogą się pojawiać wraz ze zdjęciem: brak, podstawowe, histogram (może być pokazany osobno dla każdej ze składowych RGB) oraz komplet parametrów towarzyszących wykonanemu zdjęciu. Dodatkowo możemy ustawić w menu miganie części obrazu narażonych na prześwietlenie i niedoświetlenie.
tryb odtwarzania

Oglądany obraz możemy także powiększać (do 16x) lub zmniejszać, uzyskując dostęp do miniatur. Domyślnie ich liczba wynosi 9, ale możemy ją zmienić w menu w zakresie od 4 do 36. Pentax oferuje w swoich lustrzankach bardzo użyteczną funkcję, mianowicie możemy tak skonfigurować aparat, by codziennie tworzył nowy folder ze zdjęciami. Pozwala to w łatwy sposób przeglądać i organizować pliki.
wyświetlanie w formie miniatur i codziennie tworzonych folderów

Podsumowanie działu
Zarówno szybkie menu funkcyjne jak i menu główne dobrze spełnia swoją rolę. Tryb odtwarzania pozwala na wyświetlenie jednocześnie dużego zdjęcia jak i podstawowych paramterów ekspozycji.

+ menu funkcyjne
+ czytelny podział na zakładki

- niezbyt nowoczesny wygląd menu głównego
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły