Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony Cyber-shot T100

Coraz więcej osób ma w domu telewizor wysokiej rozdzielczości HD Ready o przekątnej od 32 cali wzwyż. Jednak programów telewizyjnych w wersji HD jest stosunkowo mało. Płyty standardu Bluray Disc czy HD DVD dopiero trafiają na rynek. Nasza niezwykle droga plazma czy LCD po prostu się marnuje! Jest jednak sposób, aby dobrze wykorzystać duże pieniądze, które zapłaciliśmy za nowoczesny telewizor. Pokażmy na nim zdjęcia cyfrowe w wysokiej rozdzielczości!

0

Autor: Michał Sułkiewicz

18 Lipiec 2007
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

O kieszonkowym kompakcie Sony Cyber-shot T100 pisaliśmy na stronach Fotopolis.pl wielokrotnie. Możliwość wyświetlania zdjęć w rozdzielczości HD wprost z aparatu jest realizacją polityki japońskiego koncernu zmierzającej do uczynienia całej gamy swoich urządzeń audio-wideo HD Ready. Drugim produktem fotograficznym z tą opcją jest Cyber-shot H9.

Sony Cyber-shot T100 - stylowy kompakt z HD

Niestety dostępny jako opcja kabel łączący T100 z telewizorem HD Ready nie wspiera standardu HDMI. Musimy mieć telewizor wyposażony w gniazda komponentowe. Na nasze pytanie o powód takiego rozwiązania inżynier Sony odesłał nas do działu kontaktów z prasą. Czyżby decyzja polityczna? Tak czy inaczej, po podłączeniu do telewizora otrzymamy obraz w rozdzielczości 1080i, a menu, które ukaże się na ekranie będzie identyczne z tym, które widzimy na ekraniku aparatu. Ma to swoją zaletę, bo korzystając z aparatu do robienia zdjęć jesteśmy przyzwyczajeni do jego obsługi i łatwiej nam będzie odszukać pożądaną opcję. Tym bardziej, że można wybrać polski spośród dostępnych języków.

ładne menu z możliwością wyboru polskiego

Nie będziemy się rozpisywać o możliwościach fotograficznych Cyber-shota T100, bo pisaliśmy już o tym modelu na przykład w artykule o aparatach na wakacje. Wystarczy przypomnieć, że mamy do czynienia z kompaktem z matrycą 8 milionów pikseli, 5-krotnym zoomem optycznym i ekranem LCD o przekątnej 3 cale. T100 magazynuje zdjęcia na karcie pamięci Memory Stick DUO lub w 32 MB pamięci wewnętrznej.

Zawartość obu tych rodzajów pamięci może być odtwarzana na telewizorze w formie pokazu slajdów. Z menu aparatu możemy także wybrać muzykę, którą wykorzystamy jako podkład. Jeżeli nakręciliśmy aparatem film, to także zostanie on wyświetlony na telewizorze. Korzystanie z T100 jest niezwykle proste - wystarczy podłączyć kabel HD do telewizora, a następnie za każdym razem, gdy chcemy przejrzeć zdjęcia, podłączać do niego aparat. Taka prostota ma również swoje wady. Po pierwsze jesteśmy skazani tylko na zdjęcia z T100 (aparat nie wyświetla zdjęć z innych modeli - sprawdziliśmy), po drugie nie mamy możliwości bezprzewodowego sterowania pokazem slajdów - na przykład zatrzymania go na chwilę. Trzeba będzie wstać z kanapy. Należy też pamiętać, że aparat nie jest zasilany podczas wyświetlania zdjęć i warto dobrze naładować baterię, aby starczyła na wyświetlenie wszystkich zdjęć z wakacji.

Korzystanie z kart pamięci ma także tę wadę, że poza fizycznym skasowaniem zdjęcia nie mamy możliwości wyboru zdjęć, które pokazujemy. Dotyczy to wszystkich urządzeń z naszego testu, które wyświetlają zdjęcia z karty pamięci, jednak w przypadku Sony musimy pamiętać, że modyfikacja zawartości karty w komputerze może (chociaż nie zawsze) spowodować, że aparat przestanie rozpoznawać zdjęcia jako "swoje".

Podsumowując należy pochwalić Sony za konsekwentne przejście na stronę "wysokiej rozdzielczości". Potwierdza to fakt, że wliczając telewizor w naszym teście mamy aż cztery urządzenia tej firmy. T100 z kablem HD, to najtańsze i najprostsze z nich, a przy okazji całkiem stylowe.

zalety i wady:

+ najmniejsze urządzenie odtwarzające obraz w formacie HD

+ wyświetlanie prosto z aparatu

+ łatwa przenośność

+ świetny, stylowy design i wysoka jakość wykonania aparatu

+ korzystanie z tego samego menu, co w aparacie (przyzwyczajenie)

+ polskie menu

- kabel HD jest dodatkowym, płatnym akcesorium

- brak możliwości magazynowania i wyboru zdjęć

- ograniczenie w tym wypadku tylko do jednego typu aparatu

- możliwość wyświetlania tylko zdjęć wykonanych T100

- brak pilota w zestawie

- brak możliwości jednoczesnego zasilania i odtwarzania zdjęć

- brak złącza HDMI

dla kogo:

Dla osób szukających stylowego kompaktu kieszonkowego z możliwością podłączenia do telewizora HD. Najbardziej przenośny zestaw do wyświetlania w HD - wystarczy tylko aparat i kabel.

cena: 1469 zł (bez kabla HD)

Na kolejnej stronie prezentujemy Samsunga Digimax L85...

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
W pierwszej części testu szczegółowo omówiliśmy budowę, konfigurację i filozofię pracy z tą miniaturową konsolą. Teraz trafiła w ręce zawodowca. Fotograf komercyjny...
2
0
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Kiedy myślimy o konsoli Loupedeck, zazwyczaj pojawiają się dwa pytania: Jak to działa? I czy faktycznie pozwoli zaoszczędzić czas przy żmudnej postprodukcji? W tej...
14
0
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
Najnowszy dysk Western Digital ma oferować rekordowy w serii My Passport przesył sięgający nawet 1000 Mb/s. Czy to faktycznie „paszport” do wydajnej edycji prosto z...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)