Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony Playstation 3

Coraz więcej osób ma w domu telewizor wysokiej rozdzielczości HD Ready o przekątnej od 32 cali wzwyż. Jednak programów telewizyjnych w wersji HD jest stosunkowo mało. Płyty standardu Bluray Disc czy HD DVD dopiero trafiają na rynek. Nasza niezwykle droga plazma czy LCD po prostu się marnuje! Jest jednak sposób, aby dobrze wykorzystać duże pieniądze, które zapłaciliśmy za nowoczesny telewizor. Pokażmy na nim zdjęcia cyfrowe w wysokiej rozdzielczości!

0

Autor: Michał Sułkiewicz

18 Lipiec 2007
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Trzecia generacja konsoli do gier firmy Sony, to już prawdziwe domowe centrum rozrywki. Za jej pomocą możemy odtworzyć praktycznie każdą zapisaną informację cyfrową: film, wideo, gry, zdjęcia cyfrowe, muzykę, strony WWW. Na obudowie konsoli znajdziemy prawie wszystkie "modne" złącza w tym między innymi: 4 x USB 2.0 (z możliwością podłączenia aparatu cyfrowego), złącza kart pamięci (CF, SD, MS), HDMI, AV, Ethernet. Wrażenie robi również liczba wymienionych na pudełku konsoli oznaczeń wykorzystywanych lub wspieranych przez PS3 technologii. Oczywiście PS3 wyposażone jest także w bezprzewodowe złącza WiFi i Bluetooth. Dzięki wbudowanemu dyskowi o pojemności 60 GB i wymienionym już złączom PS3 może obyć się bez komputera - jest samowystarczalnym urządzeniem.

Sony Playstation 3 - multimedialne centrum domowej rozrywki

Od kilku lat jestem użytkownikiem Playstation 2, które traktuję jako typową konsolę do gier z możliwością odtwarzania zdjęć i filmów z DVD i CD. Dlatego też PS3 traktowałem początkowo jako Playstation 2 rozszerzone o możliwości HD i wyposażone w odtwarzacz płyt Blu-ray Disc (w skrócie BD). Jednak przy bliższym poznaniu nowy produkt Sony zaskakuje wszechstronnością i stosunkowo łatwą obsługą (co jest miłą odmianą w stosunku do poprzednika). Dzięki możliwości zapisania danych na twardym dysku, PS3 może z powodzeniem zastąpić komputer osobisty i służyć jako miejsce do magazynowania zdjęć cyfrowych i filmów zrzucanych z kart pamięci, płyt lub bezpośrednio z aparatu (tym bardziej, że pod koniec lata 2007 ma się pojawić wersja PS3 z większym dyskiem twardym). Szkoda że konstruktorzy nie pomyśleli jeszcze o łatwej możliwości tworzenia kopii zapasowych dysku twardego (nagrywarka BD?). Wtedy konsola będzie stanowiła poważną konkurencję dla domowego komputera.

menu PS3 jest dosyć mocno rozbudowane jednak i tak wiele opcji jest ukrytych - brak polskiego w dostępnych językach

Po dosyć rozbudowanym menu poruszamy się standardowo za pomocą bezprzewodowego kontrolera SIXAXIS. Zastąpił on znanego z poprzednich wersji konsoli przewodowego Dualshocka, ale działanie, układ i oznaczenie klawiszy są identyczne. W zestawie brakuje typowego telewizyjnego pilota, co może być wadą, bo Sixaksisem sprawnie może posługiwać się tylko młodzież wychowana na poprzednich wersjach konsol - tak zwana "generacja playstation". (Kto nie wie o co chodzi, niech obejrzy film "Men in Black II"). Na szczęście można dokupić opcjonalnego pilota typu telewizyjnego.

PS3 oferuje kilka możliwości wyświetlania zdjęć, z czego dwa to klasyczne sposoby (przenikanie, imitacja pokazu klasycznych slajdów), a pozostałe to różnego rodzaju animacje, które bardziej pokazują możliwości konsoli niż są użyteczne. Nie znalazłem też sposobu na podłożenie muzyki do pokazu slajdów. Wadą jest to, że opcje wyświetlania ukryte są pod menu kontekstowym uruchamianym tylko jednym z przycisków na Sixaksisie, co zresztą jest typowe dla całego menu. W rezultacie i tak dosyć rozbudowane menu konsoli ma także "drugie dno". Bez wejścia w nie wielu funkcji po prostu nie uruchomimy (np. zmiany tempa wyświetlania zdjęć, rodzaju pokazu slajdów czy kopiowania zdjęć z karty na dysk twardy). Wymaga to przyzwyczajenia i trzeba się liczyć z tym, że już po kilku tygodniach nieużywania konsoli ponownie będziemy się gubić w ustawieniach. Ogólnie jednak, jak na tak rozbudowane możliwości, z PS3 daje się korzystać w miarę wygodnie. Denerwujący jest tylko fakt, że konsola nie wykrywa sama za pomocą jakiego złącza jest podłączona do telewizora. Trzeba tę opcję wybrać samodzielnie z menu, a do tego potrzebna jest już pewna wiedza i małe żonglowanie kabelkami - jeżeli konsola przełączona jest na wyjście AV, to podłączając tylko kablem HDMI nie przełączymy jej na HD.

czytnik najpopularniejszych standardów kart wbudowany w PS3

Dużą zaletą jest możliwość podłączenia urządzenia do Internetu (Ethernetem lub bezprzewodowo) i przeglądanie zdjęć na przykład z galerii internetowych. Szkoda że Sony nie stworzyło prostego systemu uzupełniania galerii zdjęć znajdujących się na dysku twardym konsoli o nowe pliki wrzucane na domowy komputer - tak jak może to robić Apple TV (patrz następna strona testu). W Internecie są co prawda dostępne przepisy jak podłączyć PS3 do komputera i korzystać ze zdjęć dostępnych na jednym z tych urządzeń, jednak nie jest to prosta procedura.

Za nieco kontrowersyjny można uznać design Playstation 3. "Fortepianowa" obudowa z błyszczącego czarnego plastiku połączona z chromopodobnymi wstawkami nie każdemu może przypaść do gustu. Całe szczęście bezprzewodowy kontroler SIXAXIS działa radiowo, więc możemy konsolę ukryć na przykład w szafce pod telewizorem - tym bardziej, że można ją ustawić również pionowo.

Podsumowując, Playstation 3 doskonale się sprawdzi jako urządzenie zastępujące komputer w magazynowaniu i zarządzaniu cyfrowymi zasobami - w tym zdjęciami. Z jego obsługą bez problemu poradzi sobie pokolenie wychowane na grach komputerowych, ale także - choć nie bez pewnych trudności i przeszkolenia - "mamy" czy "ciocie". Konsola PS3 doskonale czuje się w salonie podłączona do telewizora.

zalety i wady:

+ urządzenie "wszystko w jednym"

+ odtwarzanie BD i danych HD z innych nośników

+ złącza na karty (SD, MS, CF)

+ możliwość magazynowania zdjęć

+ szybki start

+ dostęp do Internetu (w tym do stron WWW)

+ odtwarzanie z dysku twardego

+ możliwość odtwarzania prosto z aparatu przez złącze USB

- cena

- brak "telewizyjnego" pilota w zestawie

- trudny i wymagający przyzwyczajenia dostęp do opcji wyświetlania zdjęć

- skomplikowany system wyboru rodzaju wyświetlanego obrazu

- skomplikowany sposób na ewentualne podłączenie do komputera, tym samym konieczność ręcznego uzupełniania kolekcji zdjęć na konsoli

- brak polskiego w językach menu

- kontrowersyjny design

dla kogo:

Przede wszystkim dla osób, które szukają prostego, a jednocześnie uniwersalnego urządzenia pozwalającego na magazynowanie i wyświetlanie cyfrowych treści (zdjęć, filmów, muzyki). Konsola Sony jest dla osób, które archiwizują zdjęcia na płytach lub korzystają z wielu kart pamięci - pozwala na szybki i bezpośredni dostęp do archiwum i to w jakości HD. PS3 sprawdzi się doskonale, gdy nie mamy przenośnego komputera, gdyż pozwoli na oglądanie w HD także zdjęć ze stron WWW. Oczywiście możliwość obejrzenia filmów w HD czy zagranie w grę będzie dodatkowym argumentem za zakupem PS3.

cena: 2250 zł

Na następnej stronie opisujemy Apple TV...

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
W pierwszej części testu szczegółowo omówiliśmy budowę, konfigurację i filozofię pracy z tą miniaturową konsolą. Teraz trafiła w ręce zawodowca. Fotograf komercyjny...
2
0
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Kiedy myślimy o konsoli Loupedeck, zazwyczaj pojawiają się dwa pytania: Jak to działa? I czy faktycznie pozwoli zaoszczędzić czas przy żmudnej postprodukcji? W tej...
14
0
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
Najnowszy dysk Western Digital ma oferować rekordowy w serii My Passport przesył sięgający nawet 1000 Mb/s. Czy to faktycznie „paszport” do wydajnej edycji prosto z...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)