Test urządzeń do wyświetlania zdjęć w wysokiej rozdzielczości HD

Coraz więcej osób ma w domu telewizor wysokiej rozdzielczości HD Ready o przekątnej od 32 cali wzwyż. Jednak programów telewizyjnych w wersji HD jest stosunkowo mało. Płyty standardu Bluray Disc czy HD DVD dopiero trafiają na rynek. Nasza niezwykle droga plazma czy LCD po prostu się marnuje! Jest jednak sposób, aby dobrze wykorzystać duże pieniądze, które zapłaciliśmy za nowoczesny telewizor. Pokażmy na nim zdjęcia cyfrowe w wysokiej rozdzielczości!
Jakie urządzenia umożliwią nam obejrzenie zdjęć cyfrowych na dużym ekranie w możliwie najwyższej rozdzielczości? Prezentujemy przegląd dostępnych na naszym rynku urządzeń pozwalających na wyświetlenie zdjęć cyfrowych w wysokiej rozdzielczości, czyli HD (High Definition). Na początek jednak trochę teorii.

Dlaczego HD?
Już od dawna ogromna większość aparatów cyfrowych wyposażona jest w wyjście wideo umożliwiające wyświetlanie fotografii na ekranie telewizora. Również oprogramowanie do nagrywania płyt CD i DVD pozwala na nagranie "pokazu slajdów" na płycie i odtwarzanie go na każdym domowym odtwarzaczu DVD. Jednak jakość zdjęć znacznie odbiega od tego, co możemy obejrzeć chociażby na monitorze komputera. W rezultacie wolimy oglądać zdjęcia na małym monitorze niż na dużym telewizorze. Odpowiedzią na te problemy jest HD. Dlaczego obraz HD jest lepszy od zwykłego obrazu TV? Głównym czynnikiem wpływającym na to, że zdjęcia wyświetlane na ekranach telewizorów HD Ready są znacznie lepszej jakości, jest rozdzielczość. Nie wdając się w niuanse techniki wyświetlania - tradycyjny obraz telewizyjny w systemie PAL oferuje rozdzielczość na poziomie 768 x 576, podczas gdy obraz w HD może dochodzić nawet do 1920 x 1080 (chociaż w praktyce większość urządzeń HD korzysta aktualnie z nieco mniejszej rozdzielczości 1280 x 720). Najważniejsze są wartości rozdzielczości pionowych, a więc np. 1080 i 720 - to właśnie je odnajdziemy w opisie sprzętu wysokiej rozdzielczości. Różnicę między jakością obrazu zwykłej rozdzielczości a HD najlepiej porównać do rozdzielczości matrycy w aparacie cyfrowym. Tradycyjny sygnał telewizyjny można porównać do zdjęcia z aparatu 0,3 megapiksela. Z kolei obraz HD w rozdzielczości 720p to już prawie 1 megapiksel, a 1080p to zdjęcie z ponad 2 megapikselowej matrycy. W praktyce różnica w jakości obrazu jest taka, jak między zdjęciem z aparatu komórkowego, a z porządnego kompaktu. W najlepszym razie wyświetlając zdjęcie na ekranie HD zobaczymy trzy razy więcej szczegółów w porównaniu do tradycyjnej telewizji! Do tego należy dołożyć wyraźniejsze barwy i lepsze odwzorowanie kolorów w stosunku do normalnego obrazu. Gra jest warta świeczki - poniżej prezentujemy porównanie zdjęć wyświetlanych w HD i standardowej rozdzielczości:

fragment zdjęcia tablicy ISO wyświetlonego na telewizorze w rozdzielczości HD

fragment zdjęcia tablicy ISO wyświetlonego na telewizorze w rozdzielczości standardowej - linie są rozróżnialne tylko na samym początku

fragment zdjęcia tablicy kolorów Gretaga wyświetlonego na telewizorze w rozdzielczości HD

fragment zdjęcia tablicy kolorów Gretaga wyświetlonego na telewizorze w rozdzielczości standardowej - różnice widać w nasyceniu i jakości odwzorowania barw

fragment zdjęcia portretowego wyświetlonego na telewizorze w rozdzielczości HD

fragment zdjęcia portretowego wyświetlonego na telewizorze w rozdzielczości standardowej - mimo, że różnice nie są tak drastyczne jak w przypadku tablic, jednak obraz jest bardziej rozmyty, a kolory mniej wyraziste

Nowe rozdzielczości wymogły nowe rozwiązania w konstrukcji telewizorów. Przede wszystkim rozwój telewizji HD był możliwy dopiero, gdy pojawiły się telewizory z płaskimi ekranami plazmowymi lub LCD w rozsądnych cenach. Dodatkowo konieczne było opracowanie standardu na podłączenie urządzeń HDTV do telewizorów wysokiej rozdzielczości. W praktyce spotyka się 3 standardy, które wywodzą się z branży komputerowej, gdzie wysoka rozdzielczość w monitorach nie jest niczym nowym. Jest to analogowe złącze komponentowe oraz cyfrowe złącza DVI i HDMI. To ostatnie to odmiana złącza DVI przeznaczona do sprzętu domowego i właśnie złącze HDMI stało się obecnie standardem dla sprzętu HD. Urządzenia wyposażone przynajmniej w jedno z tych złącz oznaczane są jako HD Ready, co oznacza, że są gotowe do podłączenia i wyświetlenia sygnału HD.

przykładowy zestaw złącz urządzenia HD - od lewej: HDMI, trzy złącza komponentowe (czerwone, niebieskie, zielone), złącza audio (białe, czerwone)

Jakie urządzenie wybrać?
Już na początku testu przyjęliśmy założenie, że naszym celem jest wyświetlenie zdjęć w rozdzielczości HD na telewizorze HD Ready, a dodatkowe cechy danego urządzenia mają dla nas znaczenie drugorzędne. Nie można ich jednak całkowicie pominąć, bo przecież wpływają na cenę urządzenia i jego walory użytkowe. Jako oglądanie zdjęć rozumiemy także odtwarzanie filmów ze zdjęciami w rozdzielczości HD z płyt Blu-ray Disc (BD).

Uznaliśmy, że idealne urządzenie nie może być trudniejsze w obsłudze niż aparat cyfrowy klasy amatorskiej - jeżeli ktoś jest w stanie robić zdjęcia cyfrówką, to powinien też sobie poradzić z ich wyświetlaniem na telewizorze. Najlepiej jeżeli do obejrzenia zdjęć potrzeba jak najmniej zabiegów instalacyjno-obsługowych. Również konfiguracja musi być łatwa. Część z nas pamięta, że projektor slajdów przegrywał z odbitkami między innymi przez konieczność każdorazowej instalacji, zaciemnienia wnętrza, zorganizowania ekranu i tak dalej. Dlatego też idealne urządzenie musi na stałe rezydować w salonie podłączone do telewizora. Ponieważ na rynku nadal jest dużo modeli telewizorów niewyposażonych w analogowe złącze komponentowe i raczej ten standard powinien tracić na znaczeniu, będziemy uznawali brak złącza HDMI za wadę.

Do naszych redakcyjnych testów trafiło w sumie 6 urządzeń pozwalających na wyświetlanie cyfrowych zdjęć w rozdzielczości HD na przystosowanym do tego telewizorze. Są to zarówno multimedialne kombajny jak Sony Playstation 3 czy Sony VAIO, nowatorskie urządzenia jak Apple TV, aparaty cyfrowe z przystawkami, jak i prosty adapter Panasonica. Aż trzy testowane urządzenia (PS3, VAIO, Apple TV) wyposażone były w szybkie łącze bezprzewodowe WiFi b/g/n, które umożliwia przesyłanie danych z komputera lub Internetu bez potrzeby ciągnięcia kabli (warto więc uruchomić w domu sieć bezprzewodową). Do kompletu wypożyczyliśmy z Sony Polska najnowocześniejszy telewizor LCD BRAVIA o przekątnej ekranu 40 cali i sprawdziliśmy, jak testowane urządzenia sprawdzą się w domowym centrum rozrywki, a więc w salonie wyposażonym w telewizor HD Ready. Na kolejnych stronach niniejszego testu prezentujemy nasze wnioski.

od lewej: Sony VAIO FZ11Z, Playstation 3, Apple TV, Panasonic DMW-SDP1, Sony Cyber-shot T100, Samsung Digimax L85


Aby szybko przejść do opisu konkretnego urządzenia, kliknij na jego nazwę na liscie poniżej: ;
Playstation 3,;
Apple TV,;
Panasonic DMW-SDP1,;
Sony Cyber-shot T100,;
Samsung Digimax L85.]
 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Czy filmy małoobrazkowe sprawdzą się we współczesnej fotografii krajobrazu?
18 Wrz 2018
Aparaty analogowe dają możliwość niedrogiego rozpoczęcia przygody z bardziej świadomym fotografowaniem. Czy jednak w obecnych czasach film nadal może konkurować z cyfrą pod względem jakości obrazu?
1
Panasonic GH5, GH5S i G9 - mistrzowskie trio
28 Sie 2018
Linia topowych korpusów Panasonic to dziś propozycja zarówno dla wymagających filmowców jak i profesjonalnych fotografów. Przyglądamy się bliżej flagowym modelom.
0
“Każde spotkanie z nimi jest wspaniałym przeżyciem”. O fotografowaniu niedźwiedzi opowiada Marcin Dobas
10 Sie 2018
Fotografia dzikich zwierząt to nie sport dla wybranych. Zapierające dech w piersiach ujęcia natury są w zasięgu większości z nas. Trzeba tylko dobrze się przygotować, planować i wiedzieć gdzie szukać interesujących nas osobników. O tym, jak fotografować dzikie niedźwiedzie opowiada fotograf i podróżnik, Marcin Dobas.
0
Notebook z górnej półki czy budżetowy monitor graficzny? O to, co lepiej sprawdzi się w edycji zdjęć zapytaliśmy eksperta
31 Lip 2018
Czy dobry notebook jest wystarczający do zawodowej pracy fotograficznej? Jak wypada w zestawieniu z najtańszymi na rynku monitorami graficznymi?  Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora? Zapytaliśmy o to eksperta, Radka Witana ze sklepu Wzorniki.eu.
0