Konstrukcja

Nieduży, lekki, stylowy, ale stabilny i uniwersalny - takiego statywu poszukuje wielu fotografów, którzy wyruszają w podróż. Sprawdziłem czy te założenia spełnia brytyjski 3 Legged Thing Punks Billy.

Autor: Krzysztof Basel

4 Wrzesień 2018
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Konstrukcja

Jakość wykonania statywu 3 Legged Thing Punks Billy stoi na naprawdę wysokim poziomie. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, precyzyjnie wykończone. Firma zapewnia, że statyw jest wykonany z ośmiu warstw czystego włókna węglowego najwyższej jakości. To zapewnienie może na początku nieco zdziwić, ponieważ nogi statywu nie mają charakterystycznej siatki czy wzorków typowych dla innych karbonowych statywów. Są zupełnie gładkie, co ma mieć związek ze specjalnym, dłuższym procesem wytwarzania płatów włókna. Elementy te sprawiają wrażenia bardzo surowych i dobrze wpasowują się w charakter produktu. Warto też wiedzieć, że choć statyw został zaprojektowany w Wielkiej Brytanii, na pudełku widnieje napis „Made in China”.

Konstrukcja nóg statywu ma 4 sekcje o średnicach 23, 20, 17, i 14 mm oraz jedną sekcję z kolumną i głowicą. Poszczególne sekcje są rozkładane przez zakręcane zaciski z gumowymi, karbowanymi uchwytami. Nogi statywu mogą być niezależnie rozstawione pod jednym z 3 kątów (23°, 55° oraz 80°). Na końcu każdej z nóg znajdziemy wymienne stopki. Standardowo w zestawie otrzymujemy gumowe stopki z gwintem 3/8 cala, ale producent oferuje także możliwość dokupienia innych stopek, np. z kolcami lub tzw. pazurami ułatwiając ustawienie statywu na trudnych powierzchniach. Nie zabrakło również wbudowanej w statyw poziomnicy.

Złożony statyw mierzy 46 cm, a po rozłożeniu kolumnę centralną można wysunąć na wysokość 1,645 m, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Waży przy tym raptem 1,38 kg. Tym większy podziw budzi jego maksymalny udźwig - aż 18 kg przy rozstawieniu nóg pod kątem 23 stopni. Billy to prawdziwy twardziel.

Statyw 3 Legged Thing Billy kosztuje 1250 zł, ale w zestawie jest już głowica Neo. To lekka i prosta w obsłudze głowica kulowa, której wszystkie ruchy są blokowane są za pomocą jednego pokrętła. W zestawie znajdziemy także szybkozłączkę typu Arca. Dodatkowo tak naprawdę otrzymujemy w zestawie monopod - możemy wykręcić jedną z nóg statywu. Noga jest wyposażona w gwint 3/8 cala, co umożliwia bezpośrednie podczepienie kolumny centralnej lub głowicy. Warto także podkreślić, że producent daje aż 5 lat gwarancji na swoje produkty.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Najnowsze kolorymetry Calibrite wyznaczają współczesny standard kalibracji i profilowania wyświetlaczy. Przyjrzeliśmy się, jak działa flagowy Display Plus HL. Oto nasze wnioski.
20
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Konwencjonalne dyski przenośne nie mają dziś łatwo. Szybkie jak błyskawica i niesamowicie małe pamięci Flash skradły całą uwagę branży kreatywnej spychając technologię HDD głęboko w cień. Czy...
26
Samsung T9 SSD – test dysku przenośnego
Samsung T9 SSD – test dysku przenośnego
Patrząc na specyfikację, nowy topowy dysk Samsung to większa szybkość i odporność zamknięta w bardziej stylowej obudowie. I to w niezmienionej cenie. Brzmi świetnie, a jak sprawdza się w...
40
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)