WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu

WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu

Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.

Wykonanie i design

WD My Passport Wireless SSD pod względem konstrukcji nawiązuje do starszego modelu WD My Passport Wireless PRO, ale producent wprowadził tu kilka ulepszeń. Przede wszystkim to dysk SSD, a nie HDD, co ma wpływ na jego szybkość oraz wytrzymałość na wstrząsy, ale o tym za chwilę. Urządzenie ma identyczny, kwadratowy kształt, obudowa ma szary kolor i jest wykonana z tworzywa sztucznego. Całość waży 460 g, jest solidnie spasowana, nic tu nie trzeszczy, a zastosowane materiały mają wysoką jakość.

W lewym, górnym rogu znajdziesz cztery małe, okrągłe diody - sprawdzisz na nich stan baterii oraz postęp zgrywania zdjęć z karty. Wystarczy rzut oka poniżej, aby dostrzec kolejne dwie diody. Jedna informuje o statusie sieci Wi-Fi, a druga pracy dysku. Urządzenie można naładować poprzez kabel USB 3.0, który trzeba podpiąć do komputera lub zewnętrznej ładowarki sieciowej (kabel i ładowarka są dołączone do zestawu).

Nowością jest zastosowanie szaro-pomarańczowej gumy ochronnej, która zabezpiecza bok obudowy przed uderzeniami i wstrząsami, a górę i dół przed zarysowaniami. To proste, ale skuteczne rozwiązanie problemu, z którym borykali się użytkownicy wersji PRO. To wszystko ma też sprawiać, że dysk spokojnie przetrwa upadek nawet z wysokości do 1 metra, czego jednak nie testowaliśmy.

WD My Passport Wireless SSD korzysta z interfejsu USB 3.0, a dokładnie Mikro-B, przez który dysk łączy się z komputerem. Oprócz tego mamy też klasyczne złącze USB 2.0, do którego możesz podpiąć pendrive’a, inny dysk, aparat lub czytnik kart pamięci i zgrywać materiał na dysk. Port służy również do ładowania smartfona, tabletu czy aparatu. Urządzenie wyposażono również w czytnik kart SD 3.0 o szybkości odczytu do 65 MB/s oraz z funkcją kopiowania danych jednym przyciskiem.

Cieszy duża uniwersalność WD My Passport Wireless SSD, ale rozczarowuje brak szybkiego, nowoczesnego interfejsu USB 3.1, który w 2018 roku jest standardem nie tylko w prawie dwuletnich MacBookach Pro, ale też wielu innych urządzeniach z flagowymi smartfonami na czele. Taki interfejs jest nie tylko dwukrotnie szybszy od USB 3.0, ale też bardziej uniwersalny. Z jednej strony rozumiemy, że zastosowany port jest wciąż bardziej popularny dla ogółu klientów. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z urządzeniem dla wąskiej grupy fotografów, filmowców, podróżników, które kosztuje w najtańszej wersji ponad 1000 zł, a w droższej nawet ponad 3500 zł.

Zastosowanie USB 3.1 nie wpłynęłoby na szybszy transfer plików do komputera - USB 3.0 ma maksymalną przepustowość 625 MB/s, której dysk nie wyczerpuje w pełni. Co innego jednak USB 2.0, które w teorii oferuje 60 MB/s, jednak w praktyce ok. 35 MB/s. A to właśnie do tego portu podpina się czytnik kart CF, wśród których standardem jest przecież… USB 3.0. Mamy tu zatem bezsensowne ograniczenie prędkości, na którym ucierpią przede wszystkim zawodowi fotografowie korzystający z lustrzanek z kartami CF.

Sercem urządzenia jest dysk SSD. Producent podaje, że pamięć pracuje z prędkością zapisu do 390 MB/s. Urządzenie ma natomiast także wbudowany akumulator o pojemności 6700 mAh (o 300 mAh więcej, niż WD My Passport Wireless PRO), który nie tylko umożliwia pracę bez podłączenia do źródła zasilania (bez przerwy aż do 10 godzin), ale także może zamienić My Passporta w power bank do ładowania innych urządzeń. Dysk umożliwia również stworzenie własnej sieci Wi-Fi 802.11ac ( 2.4 i 5 GHz, dual band) i podłączenie do niej smartfona czy tabletu.

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0