Wacom Intuos 5 Touch - test

Intuos 5 Touch to najnowsza odsłona tabletu graficznego firmy Wacom. Wśród najważniejszych nowinek należy wymienić obsługę dotykiem - muliti touch, dotykową tarczę i panel sterownia - express view, który umożliwia wybieranie przycisków bez potrzeby zerkania na tablet. Poza tym Intuos 5, jak jego poprzednicy, jest czuły na nacisk i odchylanie piórka.

Autor: Marcin Falana

30 Marzec 2012
Artykuł na: 9-16 minut

3. Obsługa

Instalacja tabletu ogranicza się do podłączenia go przez USB do komputera, włożenia płyty i kliknięcia kilku przycisków. Podłączenie zestawu bezprzewodowego także jest banalnie proste - instalujemy baterię i nadajnik w tablecie, podłączamy odbiornik do złącza USB w komputerze i gotowe.

ExpressKeys

Wacom Intous 5 Touch oferuje osiem przycisków ExpressKeys, które możemy zdefiniować w preferencjach tabletu. Mogą z nich korzystać zarówno osoby prawo jak i lewo ręczne, wystarczy obrócić tablet. Co ważne, przyciski możemy przypisać do konkretnych programów więc ten sam przycisk może obsługiwać różne funkcje w różnych aplikacjach.

Multi touch

Funkcje dotykowe multi touch pozwalają wygodnie obsługiwać komputer podobnie jak robimy to touchpadem laptopa - spokojnie możemy surfować po internecie, przeglądać zdjęcia, a od biedy nawet obsługiwać klawiaturę wyświetlaną na ekranie.

Panel Express View

Jak już wspominaliśmy, Intuos 5 Touch oferuje kilka nowych rozwiązań. Pierwszym z nich jest panel sterowania Express View, który uruchamiamy dotykając przyciski ExpressKeys. Panel Express View pojawia się z lewej strony ekranu. Obok ikonek przycisków pojawiają się opisy funkcji, które obsługują. Przyciski łatwo rozpoznać dotykiem dzięki wypustkom i oznaczeniom graficznym na ekranie, które im odpowiadają. Dzięki temu wiemy, który przycisk wciskamy mimo, że nie odrywamy wzroku od ekranu.

Kolejnym nowym rozwiązaniem jest odpowiednik funkcji Express View dla dotykowej tarczy umieszczona między przyciskami ExpressKeys. Obsługuje ona cztery funkcje, które są oznaczone diodami umieszczonymi wokół tarczy. Podobnie jak w przypadku panelu Express View po dotknięciu tarczy na ekranie pojawia się okno z grafiką tarczy i opisem funkcji jakie obsługuje. Po wciśnięciu środkowego przycisku przełączamy między funkcjami jakie obsługuje tarcza. Dotykowa tarcza nadaje się idealnie do takich funkcji jak zmiana wielkości pędzla czy przewijanie i obracanie zdjęć.

Radial menu

Intuos 5 Touch daje nam do dyspozycji jeszcze jedno okno Radial menu w którym możemy zaprogramować kolejne osiem funkcji. Domyślnie Radial menu uruchamiamy po dotknięciu i przytrzymaniu na tablecie trzech palców. Oczywiście możemy je także przypisać do któregoś z przycisków ExpressKeys.

radial menu

Wszystkie te elementy przyspieszają i uprzyjemniają pracę, jednak sensem tabletu jest możliwość sprawnego retuszu i rysowania w czym Intuos 5 Touch sprawdza się bardzo dobrze. Oczywiście pierwsze kroki z tabletem nie wyglądają rewelacyjnie - pisaliśmy o tym szerzej przy okazji testu mniejszego tabletu Wacoma, modelu Bamboo Pen & Touch. Jednak gdy nabierzemy już wprawy i nauczymy się korzystać z piórka i stopni nacisku praca zdecydowanie przyspiesza, a efekty są dużo lepsze.

My sprawdziliśmy go w praktyce przygotowując zdjęcia do publikacji sesji wiosennej dla portalu cogdziezaile.pl. Tablet umożliwia wykonywanie bardzo dokładnych ruchów, a Intuos 5 Touch daje nam jeszcze do dyspozycji tryb Precision Mode, w którym mamy jeszcze dokładniejsze przełożenie. Poza tym do dyspozycji mamy stopnie nacisku, które mogą obsługiwać rozmiar pędzla lub jego przeźroczystość.

+ osiem programowalnych przycisków ExpressKeys

+ dotykowa tarcza

+ obsługa funkcji multi touch

+ panel Express View

+ radial menu

+ możliwość przypisania funkcji do konkretnego programu

+ tryb Precision Mode

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Niczym mityczny Fenix, nowy barwny film Harman Technologies symbolizować ma nadzieję, transformację i odrodzenie oferty producenta na rynku analogowej fotografii. Sprawdziliśmy jak w praktyce...
50
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Najnowsza lampa błyskowa do systemu EOS R to propozycja ekonomiczna. Charakteryzuje się liczbą przewodnią 40, jest zasilana akumulatorkami i ma nową cyfrową stopkę. Jakie zrobiła na nas...
29
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)