Wacom Intuos 5 Touch - test

Intuos 5 Touch to najnowsza odsłona tabletu graficznego firmy Wacom. Wśród najważniejszych nowinek należy wymienić obsługę dotykiem - muliti touch, dotykową tarczę i panel sterownia - express view, który umożliwia wybieranie przycisków bez potrzeby zerkania na tablet. Poza tym Intuos 5, jak jego poprzednicy, jest czuły na nacisk i odchylanie piórka.

Autor: Marcin Falana

30 Marzec 2012
Artykuł na: 9-16 minut

2. Budowa

Najnowszy Intuos charakteryzuje się oszczędnym wzornictwem. Ramka okalająca przestrzeń roboczą została wykonana z matowego, miękkiego plastiku, który jest bardzo przyjemny w dotyku. Jest to przestrzeń, na której często lądują nasze dłonie więc Intuos dostaje duży plus na samym wstępie. Matowa faktura także wygląda bardzo atrakcyjnie. Po dłuższej pracy jeszcze bardziej doceniamy miękką i obłą obudowę, która nie męczy dłoni.

Gdy dodamy do tego możliwość dotykowego wyświetlenia panelu express view określającego funkcje przycisków i dotykową obsługę tarczy dostajemy nowoczesne urządzenie, które jest bardzo sympatyczne w obsłudze.

Przestrzeń robocza jest zaznaczona świecącymi rogami, poza tym z lewej strony świeci dioda wskazująca, która funkcja dotykowej tarczy jest aktywna - do dyspozycji mamy cztery pozycje. Faktura przestrzeni roboczej jest delikatnie chropowata, przypominając kartkę papieru. Po ponad tygodniu intensywnego używania nie zauważyliśmy wyraźnych śladów w postaci jakichkolwiek rys.

Kolejnym istotnym elementem tabletu jest piórko. Intuos 5 Touch oferuje piórko indukcyjne, którego nie musimy podłączać ani zasilać. Piórko delikatnie rozszerza się ku dołowi zapewniając wygodny uchwyt, jest także dobrze wyważone i dość grube, dzięki czemu dobrze leży w dłoni. Pod palcem wskazującym znajdują się dwa przyciski, które domyślnie obsługują prawy przycisk myszki i dwuklik. Piórko jest zakończone wymiennym rysikiem. Z drugiej strony piórka znajduje się gumka.

W zestawie dostajemy plastikowy "kałamarz", w którym wygodnie przechowujemy piórko. Dodatkowo w jego środku kryją się zapasowe rysiki - cztery rodzaje.

Intuos 5 Touch jest tabletem przeznaczonym dla osób prawo lub leworęcznych - wystarczy obrócić tablet i gotowe. Z perspektywy osoby praworęcznej, z lewej strony obszaru roboczego znajduje się osiem programowalnych przycisków. Cztery z nich zostały oznaczone odstającymi wypustkami dzięki czemu możemy je rozpoznać dotykiem. Między przyciskami znajduje się dotykowa tarcza ze środkowym przyciskiem, którym wybieramy jaką funkcję obsługuje tarcza. Wokół tarczy znajdują się cztery diody informujące nas o aktywnej funkcji.

Intuos 5 Touch M, mimo że jest dość pokaźnych wymiarów można zaliczyć do dość mobilnych urządzeń. Dzięki zwartej budowie i niedużej masie spokojnie możemy z niego korzystać trzymając tablet na kolanach z dala od komputera. Nie mieliśmy też większych problemów z przenoszeniem tabletu w torbie z laptopem.

Bezprzewodowe sterowaie

W zestawie z tabletem dostajemy 2-metrowy kabel USB. Opcjonalnie możemy dokupić moduł Wireless Accessory Kit pozwalający na bezprzewodową komunikację tabletu z komputerem. W praktyce rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze, komunikacja odbywa się na bieżąco bez opóźnień nawet na dość dużej odległości powyżej 5 m. Kilka razy Intuos 5 Touch nie chciał co prawda obsługiwać funkcji dotykowych po intensywnej pracy piórkiem jednak reset w postaci wyłączenia naprawiał sytuację.

zestaw Wireless Accessory Kit

Zestaw Wireless Accessory Kit składa się z nadajnika instalowanego razem z baterią do tabletu oraz odbiornika, który wpinamy do gniazda USB. Nadajnik został wyposażony we włącznik. Tuż obok znajduje się także miejsce do przechowywania odbiornika. Bateria jest ładowana przez kabel USB. Na jednym ładowaniu tablet pozwalał na kilka dni pracy po około 2-3 godziny dziennie.

zestaw Wireless Accessory Kit

+ nowoczesne wzornictwo

+ wygodny, miękki plastik wokół przestrzeni roboczej

+ oznaczenie przestrzeni roboczej diodami

+ bezprzewodowe sterowanie

- sporadyczne, ale jednak, zawieszanie się funkcji multi touch

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)