HP Photosmart Premium C310a - test drukarki

Nieodłącznym elementem fotografii cyfrowej są wydruki zdjęć. W tym teście sprawdziliśmy jak radzi sobie z przenoszeniem zdjęć na papier nowe urządzenie wielofunkcyjne HP Photosmart Premium C310a.
0
Damian Bednarzak
4 Luty 2011
Artykuł na: 9-16 minut

3. Jakość druku

HP Photosmart Premium C310a wyróżnia się dosyć szybkim drukowaniem, a przede wszystkim cichą pracą. Wydruk A4 w najlepszej jakości trwa około 3 minut (3,5 minuty od momentu kliknięcia w przycisk Print). W jakości Normal, czas ten możemy zredukować do połowy, zużywając jednocześnie mniej tuszu, ale uzyskując zdecydowanie słabsze rezultaty.

Najważniejszym kryterium z perspektywy osoby interesującej się fotografią jest jakość wydruku. Nowa drukarka HP bazuje na tradycyjnym systemie CMYK, przy czym dla wydruków kolorowych tusz pobierany jest z dedykowanego zasobnika Photo Black. Jakość wydruku trudno porównać z fotografiami pochodzącymi z drukarek zawierających 8, bądź więcej, kolorowych tuszy, ale powinna zaspokoić potrzeby domowego druku foto.

Zobaczmy jak drukarka poradziła sobie z naszą procedurą testową, do jej przeprowadzenia wykorzystaliśmy papier HP Advanced Glossy Photo Paper. Na początku sprawdziliśmy szybkość schnięcia druku. W tym celu przeprowadziliśmy test kropli wody oraz rozmazywania wydruku bezpośrednio wyjętego z urządzenia. W tej kategorii HP Photosmart uzyskuje bardzo dobre noty - wydruki możemy bezpiecznie dotykać już w kilkanaście sekund po wyjęciu z drukarki. Równie dobrze wypadł test czarnej kartki - wydruk nie wykazywał żadnego pofałdowania.

Sprawdziliśmy także jak drukarka radzi sobie z delikatnymi przejściami tonalnymi. W pierwszym teście HP uzyskał 10 pkt. na 14 możliwych, w drugim teście byliśmy w stanie odczytać 10 z 12 napisów PASS. jest to przyzwoity wynik, chociaż nie ukrywamy, że życzylibyśmy sobie jeszcze wyższej tonalności.
skany wydruków procedury testowej

skany wydruków procedury testowej

Test przejść pomiędzy nasyconym kolorem, a bielą wypadł bardzo dobrze. Zastrzeżenia mamy jedynie do koloru żółtego, którego pasek jest zdecydowanie najkrótszy. Urządzenie otrzymało w tej kategorii 6 na 8 punktów. Na następnym skanie widzimy jak drukarka radzi sobie z innego typu gradientem - od czerni do bieli. Oba koła odwzorowane są naturalnie, dlatego też przyznajemy w tym teście maksymalną ilość punktów.

skany wydruków procedury testowej

W teście wydruku małych czcionek drukarka poradziła sobie nieźle, otrzymała 9/10 pkt. Świetnie wyniki notuje także w przypadku druku cienkich linii oraz regularnych figur.

skany z wydruków procedury testowej

Podsumowując, HP Photosmart Premium przeszedł naszą procedurę z wynikiem 82/100 pkt, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Precyzja pracy głowicy drukującej zapewnia dokładne wydruk detali, dobrze oceniamy także jakość tuszów - ich szybkość schnięcia oraz trwałość po próbie kropli wody. Najsłabszą stroną HP jest odwzorowanie delikatnych przejść tonalnych, ale pamiętajmy, że urządzenie bazuje jedynie na 4 kolorowych zasobnikach (CMYK).

Przejdźmy teraz do analizy wydruków przykładowych zdjęć. Poniżej przedstawiamy porównanie skanu wydruku do oryginalnego pliku graficznego. W praktyce HP dobrze radzi sobie z większością zdjęć - nie ma problemu z prawdziwą czernią, natomiast w przypadku białych obszarów papier nie nosi śladów tuszu. Tak jak z większości drukarek, tak i z nowego Photosmarta, fotografie wydają się być bardziej kontrastowe, toteż radzimy przed wydrukiem delikatnie "wyciągnąć" szczegóły z cieni oraz świateł (lub po prostu zmniejszyć kontrast zdjęcia). Podczas porównywania poniższych zdjęć, musimy zdawać sobie sprawę, że wydrukowane zdjęcia musiały zostać zeskanowane, a jak wiadomo, ten proces może wprowadzić delikatne przekłamania. W naszym opisie jednak bazujemy na bezpośrednim porównaniu wydruku ze zdjęciem wyświetlonym na skalibrowanym monitorze.
u góry oryginalne zdjęcie, u dołu skan wydruku

Wydruk zdjęcia bogatego w barwy nie sprwawił żadnego problemu, wręcz jesteśmy pod wrażeniem jak nasycone kolory potrafi wygenerować Photosmart. Nawet na skanie widzimy bardzo duże podobieństwo do oryginalnego zdjęcia.
od lewej oryginalne zdjęcie, skan wydruku

Patrząc na powyższe zdjęcie, zauważamy że mocno nasycone barwy, chociaż dobrze wyglądają na zdjęciu kolorowych liści, to w portrecie wydają się nieco nienaturalne. Na szczęście przesycenie barw nie jest duże, co powoduję, że zdjęcie nadal odbierane jest jako prawidłowo reprodukowane - szczególnie gdy w danym momencie nie mamy porównania do oryginału.
u góry oryginalne zdjęcie, u dołu skan wydruku, Modelka: Kasia Słomińska, Model Plus

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
BenQ SW270C - test monitora
BenQ SW270C - test monitora
To kolejny szerokogamutowy monitor z serii SW. Teraz o rozdzielczości QHD, przekątnej 27” i z unowocześnioną technologią równomierności wyświetlanego obrazu. Testujemy...
78
3
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
W nasze ręce trafił nowy szerokogamutowy monitor o rozdzielczości QHD i przekątnej 27”. Sprawdzamy jego możliwości w praktyce!
8
1
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
197
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)