Partner:

Temat miesiąca

Fotografia dronowa

Wybierasz się z dronem za granicę? Zobacz, jakie przepisy obowiązują w innych krajach

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Sierpień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Podróżowanie z dronem po świecie jest coraz bardziej popularne. Należy jednak wiedzieć, że co kraj to obyczaj i inne przepisy. W niektórych krajach polatamy łatwiej niż w Polsce, w innych możemy za lot słono zapłacić, a nawet skończyć w więzieniu. DJI Academy (www.flyandfilm.pl) przedstawia reguły obowiązujące w krajach, do których chętnie wybierają się Polacy.

Uwaga: wybrane zasady dotyczą tylko lotów rekreacyjnych. Informacje na stan: sierpień 2018.

Nim zapoznasz się z poniższym zestawieniem pamiętaj, że ma ono jedynie charakter informacyjny. Twoim obowiązkiem jest bezwzględne dowiedzenie się, jak dany kraj podchodzi do lotów dronów w danym momencie, bo przepisy bardzo szybko i często się zmieniają. Internet i grupy dyskusyjne są dobrym pierwszym krokiem, ale nigdy nie powinien być to krok ostatni.

Dobrą praktyką, poza poszukiwaniem informacji w internecie, jest skontaktowanie się na kilka tygodni przed wyjazdem z odpowiednikiem polskiego ULC w danym kraju, jasno określając jakiego rodzaju dronem chcemy latać oraz w jakim celu (lot rekreacyjny czy komercyjny). Zwykle odpowiedzi, które uzyskamy są bardzo jasne. Jeżeli mamy zamiar zastosować się do opisanych sugestii tamtejszego urzędu, to warto sobie też wydrukować od razu takiego e-maila razem z wymaganymi dokumentami. Wszystko to będzie pomocne przy ewentualnej kontroli i w trakcie rozmowy z tamtejszymi służbami. Możemy sobie w ten sposób oszczędzić wiele czasu i nerwów.

Pamiętaj też, że na ten moment polskie świadectwo kwalifikacji bezwarunkowo honorowane jest tylko w Polsce. Owszem, jak przeczytasz tutaj, przygotowywane są przepisy, które pozwolą by ten dokument dawał ci prawo do lotów w Unii Europejskiej. Jednak póki co to jeszcze nie funkcjonuje. Kilka z krajów europejskich honoruje pod pewnymi warunkami polski dokument, jednak zawsze z odpowiednim zapytaniem należy skierować się do odpowiednika ULC w danym kraju.

Włochy - uważaj na zabytkowe miasta i prywatne posesje

We Włoszech drony komercyjne o wadze do 25 kg są dopuszczone do lotów rekreacyjnych. Zasady obowiązujące podczas lotu:

 • loty tylko w ciągu dnia. Dron musi być z w zasięgu wzroku, nie dalej niż 200 metrów od operatora i 70 metrów wysokości. Loty rekreacyjne z zakazem sprzedaży materiałów, które zrobiłeś podczas takiego lotu.
 • loty z dala od od ludzi, dróg, torów, budynków, rezerwatów przyrody, parków narodowych i zamkniętych stref lotniczych – w tym nad szkołami, szpitalami, więzieniami, budynkami przemysłowymi, wojskowymi, lotniskami i innymi które uchodzą za „wrażliwą infrastrukturę”. Funkcjonuje również zakaz fotografowania miejsc prywatnych bez zgody ich zarządcy
 • Nie lataj i nie fotografuj zabytkowych miast tj. Wenecja. Możesz zostać aresztowany. Zawsze sprawdzaj przepisy lokalnych władz odnośnie filmowania i latania nad danym miastem. W sezonie zapomnij również o lataniu nad plażami.

Francja i Hiszpania

W największych krajach Europy zachodniej zasady rekreacyjnych lotów dronów są następujące:

 • loty w zasięgu wzroku i tylko w ciągu dnia, gdzie maksymalna wysokość lotów to 150 m we Francji i 120 metrów w Hiszpanii. Do tego we Francji określona jest maksymalna waga drona wynosząca max. 2 kg;
 • zakazane są loty w pobliżu lotnisk, nad terenami zurbanizowanymi i zamieszkałymi, nad ludźmi i zwierzętami, obiektami i obszarami chronionymi oraz wrażliwymi (np. szpitale, elektrownie);
 • we Francji musisz szanować prywatność osób trzecich, czyli nie możesz rozpowszechniać filmów i zdjęć nagranych podczas lotu bez zgody osób filmowanych.

Jeżeli wykonywałeś lot rekreacyjny to nie masz prawa wykorzystać zdobytych tak materiałów do zastosowań komercyjnych. Filmy i fotografie są tylko na twój użytek.

Maroko - zapomnij o lataniu

Popularny kierunek podróży, jednak dość problematyczny dla użytkowników dronów. W Maroko raczej nie polatamy. Wszystkie bezzałogowce, które są wwożone przez turystów lub zamówione z dostawą np. przez kurierów podczas kontroli granicznej są konfiskowane. Za złamanie zakazów grozi grzywna lub kara więzienia.

Egipt - grzywna lub więzienie!

Jeden z ulubionych krajów Polaków, do którego wyjeżdżają na wypoczynek przez cały rok. Jednak i w tym wypadku drona lepiej zostawić w domu. Od grudnia zeszłego (2017) roku w Egipcie obowiązuje całkowity zakaz posiadania i używania dronów komercyjnych. Jeżeli nie uda ci się pozyskać odpowiedniego pozwolenia z Ministerstwa Obrony Egiptu, a jednak polecisz, to musisz liczyć się z karą grzywny a w najgorszym wypadku z karą wiezienia wynoszącą 7 lat!

Tajlandia - zarejestruj i lataj!

Sezon urlopowy w Tajlandii zaczyna się z końcem października. Wówczas kończy się pora ciepła i zaczyna się pora chłodna z bardziej przyjaznymi temperaturami i bez opadów. Loty dronów w Tajlandii są dozwolone, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, jeżeli masz zamiar wykorzystywać drona z kamerą lub ważącego ponad 2 kilogramy to musisz zarejestrować go w tajlandzkim urzędzie lotnictwa cywilnego (Civil Aviation Authority of Thailand (CAAT)).

Po zarejestrowaniu drona można wykonywać loty z przestrzeganiem następujących zasad:

 • loty na wysokość maksymalnie 90 m nad terenem i tylko w zasięgu wzroku;
 • nie bliżej niż 9 km od lotniska i z daleka od załogowych samolotów/helikopterów
 • przynajmniej 30 metrów w poziome od ludzi i wszelkich zabudowań a także całkowity zakaz lotu w strefach ograniczonych lub nad obiektami państwowymi.

Za złamanie przepisów grozi grzywna lub rok więzienia.

Filipiny - teraz łatwiej niż przed rokiem

Jeszcze do połowy 2017 roku loty rekreacyjne na Filipinach wymagały zdobycia specjalnych zezwoleń. Obecnie ten obowiązek jest zniesiony i można wykonywać loty pod warunkiem, że są one wykonywane tylko w ciągu dnia, z zachowaniem minimum 30 m w poziomie od ludzi i 120 m wysokości. Trzeba też trzymać się dość daleko od lotnisk - 10 km w linii prostej.

Stany Zjednoczone

 

Wszystkie drony, które mieszczą się w przedziale wagowym między 250 gramów a 25 kilogramów muszą zostać zarejestrowane na specjalnej stronie tamtejszego odpowiednika ULC Rejestracji dokonuje się pod adresem faadronezone.faa.gov, kosztuje ona 5 dolarów i jest ważna przez 3 lata. Należy jej dokonać z terenu Stanów Zjednoczonych. Po rejestracji należy stosować się do następujących reguł:

 • loty do 120 metrów wysokości w zasięgu wzroku z poszanowaniem przepisów lokalnych i przepisów lotniczych (strefy)
 • zakaz lotów nad terenami objętymi klęskami żywiołowymi lub nagłymi wydarzeniami, a także nad zgromadzeniami ludzi, stadionami, lotniskami itp.

Artykuł powstał we współpracy z DJI Academy (www.flyandfilm.pl), jedynym i oficjalnym ośrodkiem szkoleniowym DJI w Polsce. Tylko dla czytelników Fotopolis do 31 sierpnia można przejść szkolenie podstawowe z obsługi drona za darmo, po wpisaniu kodu rabatowego: „FOTOPOLIS”

Skopiuj link
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)