Fausto Cabrera & Alec Soth „The Parameters of Our Cage” - spotkanie fotografa z mordercą

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Styczeń 2020. Alec Soth otwiera skrzynkę na listy i wyjmuje kopertę nadaną z więzienia w Rush City. Odsiadujący wyrok za morderstwo mężczyzna, prosi fotografa o kontakt...

Nadawcą jest C. Fausto Cabrera. "Proszę wybaczyć zuchwałość tego listu. Zwracam się z wielkim podziwem i szacunkiem w nadziei na rozpoczęcie dialogu" - tak zaczyna się długa, trwająca dziewięć miesięcy korespondencja dwóch nieznanych sobie ludzi, której fragmenty możemy przeczytać w tej niezwykłej książce.

Cabrera miał 22 lata, kiedy zabił człowieka. Pijany i pod wpływem narkotyków wdał się w głupią przepychankę w barze. Kiedy grupka, z którą zadarł, opuszczała parking, wyjął broń i zaczął strzelać. W aucie było pięć osób. Tylko jedna miała szczęście. Trzy zostały postrzelone. Jedna zginęła od strzału w głowę.

"Ostatecznie wszyscy konfrontujemy się z parametrami naszej klatki"

Korespondencja, którą Alec Soth przez 9 miesięcy wymieniał z C. Fausto Cabrerą

Korespondencja toczy się, gdy Cabrera siedzi już siedemnasty rok w więzieniu, a przed sobą ma jeszcze dziesięć. Tematów do dyskusji nie brakuje. Wszak cały świat zmaga się z koronawirusem, a w Stanach dodatkowo trwają antyrasistowskie protesty po zabiciu przez policję George'a Floyda oraz nadchodzi kres prezydentury Donalda Trumpa. 

Wobec ograniczeń, jakie wirus wprowadził w ludzkie życie, wobec trwającej systemowej niesprawiedliwości i postępującej polaryzacji społeczeństwa, wobec problemów wielu osób ze zdrowiem psychicznym, opis więziennego życia Cabrery staje się symbolem współczesnego świata. Życia w izolacji każdego z nas. "Ostatecznie wszyscy konfrontujemy się z parametrami naszej klatki" - pisze Cabrera.

Fotografia jako terapia

Fausto Cabrera & Alec Soth „The Parameters of Our Cage”

Soth, który sam się przed nami otwiera i tak jak Cabrera przyznaje się do stanów depresyjnych, pomaga rozmówcy wyjść poza własne ograniczenia za pomocą fotografii. Pyta Cabrerę o zdjęcia, które zabrałby na bezludną wyspę, a ten wraca wspomnieniami do dzieciństwa i wymienia nieistniejący kadr z farmy swojej ciotki, która wychowywała go po śmierci matki. Poruszony Soth nawiązuje kontakt z ciotką rozmówcy, udaje się w podróż do niej i w oparciu o różne szczegóły opisane przez Cabrerę, tworzy zdjęcie, które ten sobie tylko wyobrażał...

Zastanawiałem się, czy to dobra publikacja do napisania recenzji. Dotychczas pisaliśmy o albumach fotograficznych, a ta niewielkich rozmiarów pozycja to przede wszystkim tekst pisany. Zawiera odniesienia do historii fotografii, ale samych zdjęć jest raptem kilka (do książki dołączone są m.in. dwie pocztówki). Liczba jednak jest nieważna, istotna jest okoliczność ich powstawania. Autorami pięciu fotografii są poproszeni przez Sotha o pomoc użytkownicy Instagrama. Oni również fotografują świat widziany oczami wyobraźni osadzonego.

Fausto Cabrera & Alec Soth „The Parameters of Our Cage”

To zjednoczenie nieznanych sobie osób we wspólnym celu to piękna lekcja na nasze czasy. W momencie postępującej alienacji, w czasie pełnym trudności w nawiązaniu głębszego kontaktu i porozumienia z drugim człowiekiem, możliwe jest nawiązanie przyjaźni przez ludzi z zupełnie różnych środowisk. Choć nie jest to album fotograficzny, jest to ważna książka o fotografii. Ale nade wszystko jest to książka o bliskości w czasach społecznego dystansu.

Tekst: Piotr Kalisz / Bookoff.pl

Fausto Cabrera & Alec Soth „The Parameters of Our Cage”

  • Stron: 128
  • Oprawa: miękka
  • Format: 12,5 x 19,5 cm
  • Wydawnictwo: Mack
  • Cena: 49 zł

Książkę można zamówić za pośrednictwem księgarni bookoff.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
OPPO Reno to linia modeli stylowych i niedrogich, ale technicznie zaawansowanych. To seria, która jako pierwsza otrzymuje nowe rozwiązania debiutujące we flagowcach, a mocną stroną jest zawsze...
5
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
GFX to nie była miłość od pierwszego wrażenia. To relacja, której dałem drugą szansę. Wygląda na to że zarówno ja, jako fotograf, i GFX jako system, musieliśmy do tego nieco dojrzeć.
23
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Niektóre zdjęcia przedstawiają profesjonalne modelki. Inne to przypadkowe postacie, wyłowione w ulicznym castingu. Czasem trudno odróżnić jedne od drugich... W pierwszej „modowej” książce Parra...
23
Powiązane artykuły