Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Alec Soth na Youtube - uczta dla fanów photobooków (i nie tylko)

0

Autor: Maciej Luśtyk

17 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeden z najważniejszych współczesnych dokumentalistów uruchomił swój kanał na Youtube. To jak fotograficzna terapia z książkami w tle.

Aleca Sotha przedstawiać nie trzeba chyba nikomu. Członek Magnum Photos, wybitny dokumentalista, przez lata wyrobił sobie opinię jednego z najważniejszych współczesnych amerykańskich fotografów. Od lat zaangażowany w propagowanie formy wypowiedzi artystycznej, jaką są photobooki, uważny badacz procesu powstawania fotografii i niuansów medium.

Teraz Soth chce podzielić się z wami swoim doświadczeniem i uruchamia prywatny kanał na Youtube, który ma być po trochu platformą edukacyjną a po po trochu prezentacją najciekawszych photobooków z jego kolekcji. Zapomnijcie o szybkich 5-minutowych „jutubowych” migawkach czy tradycyjnym kartkowaniu książek fotograficznych. Filmy Aleca Sotha to kilkudziesięciominutowe tyrady, którym trzeba poświęcić zarówno czas, jak i uwagę.

To jednak forma nudy, którą pokochają wszyscy zainteresowani książkami fotograficznymi oraz samą istotą medium fotograficznego. Soth rozkłada poszczególne tematy na czynniki pierwsze i podpiera wszystko inspirującymi obserwacjami, oferując wspaniały wgląd w powstawanie poszczególnych projektów i myśl stojącą za edycją książek.

Jeśli szukaliście jakościowych wykładów o fotografii, badających naturę tego medium, właśnie je znaleźliście. Dodatkowo kojący głos Aleca Sotha i spokój, z jakim prowadzi swoją narrację sprawiają, że wszystko to zakrawa na materiał terapeutyczny.

Filmy Aleca Sotha poświęcone fotografii znajdziecie na jego kanale w serwisie Youtube.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Naomi Rosenblum - autorka najobszerniejszej historii fotografii
Nie żyje Naomi Rosenblum - autorka najobszerniejszej historii fotografii
W wieku 96 lat zmarła Naomi Rosenblum, światowej sławy teorytyk, krytyk i historyk fotografii.
1
0
100 filmów, które trzeba obejrzeć dla zdjęć
100 filmów, które trzeba obejrzeć dla zdjęć
Mówi się, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Oto lista 100 tytułów, których zdjęcia zostaną z Wami przez długi czas i pomogą rozwijać umiejętność budowania...
275
0
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
307
0
Powiązane artykuły