Gordon Parks "The Making of an Argument" - recenzja

"The Making of an Argument" Gordona Parksa to niezwykle ciekawa propozycja ksiażkowa, która może znaleźć się na waszych półkach. Publikacja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Steidl, to historia powstania pierwszego eseju Gordona Parksa dla legendarnego magazynu "Life".
The Making of an Argument Gordona Parksa to nietuzinkowy album. Książka powstała we współpracy z New Orlean Museum of Art oraz Gordon Parks Foundation. Dzięki temu udało się zgromadzić kompletny i niezwykle ciekawy zbiór zdjęć fotografa. "The Making of an Argument" to historia powstawania pierwszego materiału Gordona Parksa dla magazynu "Life". Warto dodać, że fotograf był pierwszym Afroamerykaninem, który miał możliwość współpracy z tym periodykiem, i że miało to miejsce w 1948 roku na długo przed masowymi protestami Civil Right Movement.


Album "The Making of an Argument" został podzielony na trzy części. Pierwsza to po prostu skany wydania "Life", w którym ukazał się materiał Parksa zatytułowany "Harlem Gang Leader". Możemy dokładnie prześledzić jak złożono magazyn, przeczytać teksty towarzyszące zdjęciom. Druga część to teksty komentujące materiał Parksa, które są niezwykle interesujące. Informują czytelnika o sposobie pracy fotografa, nakreślają tło historyczne. Najważniejsza fragment znajduje się jednak w trzeciej części książki. W eseju Russella Lorda dość duża część tekstu jest poświęcona sposobie pracy fotoedytorów.

W tym miejscu dochodzimy do ostatniego fragmentu książki, w którym znajdują się stykówki Gordona Parksa. Stykówka jako materiał edycyjny miała szczególne znaczenie dla fotografów. Henri Cartier-Bresson nie pokazywał ich z założenia. Określał je jako "wiadra obierek", pełne skreśleń i straconych klatek. Ale styki to także świetna ilustracja sposobu pracy nad kadrem i myślenia fotograficznego danego autora. W albumie "The Making of an Argument" pełnią one jeszcze jedną rolę, ponieważ to fotoedytorzy decydowali o ułożeniu materiału. W związku z tym widzimy jak pracowali nad materiałem dostarczanym przez Parksa.

Z tej perspektywy książka Gordona Parksa "The Making of an Argument" jest niezwykle wartościową publikacją. To solidnie i merytorycznie przygotowany kawałek historii fotografii i prasy. Propozycja warto uwagi, przede wszystkim ze względu na wartość archiwalną. Możemy ją także polecić wszystkim miłośnikom stykówek, ponieważ jest to jedna z nielicznych propozycji na rynku, która pokazuje większość zdjęć zrobionych do materiału, a nie pojedynczą klatkę.

Gordon ParksThe Making of an Argument
Twarda oprawa
136 stron
Steidl 2013
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4