Gordon Parks "The Making of an Argument" - recenzja

"The Making of an Argument" Gordona Parksa to niezwykle ciekawa propozycja ksiażkowa, która może znaleźć się na waszych półkach. Publikacja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Steidl, to historia powstania pierwszego eseju Gordona Parksa dla legendarnego magazynu "Life".
The Making of an Argument Gordona Parksa to nietuzinkowy album. Książka powstała we współpracy z New Orlean Museum of Art oraz Gordon Parks Foundation. Dzięki temu udało się zgromadzić kompletny i niezwykle ciekawy zbiór zdjęć fotografa. "The Making of an Argument" to historia powstawania pierwszego materiału Gordona Parksa dla magazynu "Life". Warto dodać, że fotograf był pierwszym Afroamerykaninem, który miał możliwość współpracy z tym periodykiem, i że miało to miejsce w 1948 roku na długo przed masowymi protestami Civil Right Movement.


Album "The Making of an Argument" został podzielony na trzy części. Pierwsza to po prostu skany wydania "Life", w którym ukazał się materiał Parksa zatytułowany "Harlem Gang Leader". Możemy dokładnie prześledzić jak złożono magazyn, przeczytać teksty towarzyszące zdjęciom. Druga część to teksty komentujące materiał Parksa, które są niezwykle interesujące. Informują czytelnika o sposobie pracy fotografa, nakreślają tło historyczne. Najważniejsza fragment znajduje się jednak w trzeciej części książki. W eseju Russella Lorda dość duża część tekstu jest poświęcona sposobie pracy fotoedytorów.

W tym miejscu dochodzimy do ostatniego fragmentu książki, w którym znajdują się stykówki Gordona Parksa. Stykówka jako materiał edycyjny miała szczególne znaczenie dla fotografów. Henri Cartier-Bresson nie pokazywał ich z założenia. Określał je jako "wiadra obierek", pełne skreśleń i straconych klatek. Ale styki to także świetna ilustracja sposobu pracy nad kadrem i myślenia fotograficznego danego autora. W albumie "The Making of an Argument" pełnią one jeszcze jedną rolę, ponieważ to fotoedytorzy decydowali o ułożeniu materiału. W związku z tym widzimy jak pracowali nad materiałem dostarczanym przez Parksa.

Z tej perspektywy książka Gordona Parksa "The Making of an Argument" jest niezwykle wartościową publikacją. To solidnie i merytorycznie przygotowany kawałek historii fotografii i prasy. Propozycja warto uwagi, przede wszystkim ze względu na wartość archiwalną. Możemy ją także polecić wszystkim miłośnikom stykówek, ponieważ jest to jedna z nielicznych propozycji na rynku, która pokazuje większość zdjęć zrobionych do materiału, a nie pojedynczą klatkę.

Gordon ParksThe Making of an Argument
Twarda oprawa
136 stron
Steidl 2013
Komentarze
Polecane artykuły
Oscary już w niedzielę. Oto przypomnienie wszystkich filmów, które zdobyły nagrodę za najlepsze zdjęcia
22 Lut 2019
Ponoć jednym z lepszych sposobów na rozwinięcie fotograficznego oka jest studiowanie obrazów i filmów. A jak już oglądać, to te najlepsze. Oto szybki przekrój przez największe osiągnięcia kinematografii.
0
„To forma medytacji“ - o miłości do latania i fotografii opowiada Filip Wolak
21 Lut 2019
Filip Wolak łączy doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Lubię niebanalność, prostotę, czystość formy, równowagę, czasem symetrię (lub jej kompletny brak)“ - zaznacza fotograf.
0
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
1
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0