David Goldblatt "The Transported of Kwandebele"

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Luty 2014
Artykuł na: 4-5 minut

Książka "The Transported of Kwandebele" ukazała się pierwotnie w 1989 roku. Na potrzeby nowego wydania publikacja została przeprojektowana i rozszerzona przez artystę o historyczny tekst i nowe fotografie.

Publikacja The Transported of Kwandebele opowiada o robotnikach KwaNdebele, miejscu zamieszkanym wyłącznie przez czarnoskórych obywateli Republiki Południowej Afryki. W latach 80. w osadzie nie było żadnego przemysłu, ani wielu miejsc pracy. Najbliższe, kontrolowane przez białych, centrum przemysłowo-handlowe położone było w dużej odległości.

Ludzie, niemogąc znaleźć pracy w miejscu zamieszkania, byli zmuszeni do dojeżdżania do najbliższego dużego miasta - Pretorii. Żeby zdążyć do pracy na 7:00 rano, wielu robotników musiało wstawać w środku nocy. Część z nich chciała złapać pierwszy autobus, który odjeżdżał o 2:45 nad ranem. Pod koniec dnia przemierzali tą samą drogę. Do swoich domów docierali między godziną 20 a 22. Dojazdy zajmowały niektórym z nich aż 8 godzin dziennie. W 1983 roku David Goldblatt uzyskał zgodę na przebycie trasy razem z pracownikami i po raz pierwszy wsiadł do autobusu. Zdjęcia, które powstały podczas jego podróży, które odbył w tym i następnym roku, są wstrząsającym świadectwem trudów jakich doświadczali.

Surowe czarno-białe zdjęcia są dokumentalnym zapisem dnia, który rozpoczyna się o godz. 2:45, a kończy o 21:00. David Goldblatt towarzyszy pracownikom w ich codziennej drodze, starając się uchwycić atmosferę długich i żmudnych podróży. Rozedrgane, poruszone, ziarniste kadry budzą w nas niepokój. Skulone postaci najczęściej próbują spać pokładając się na oparciach, podłodze lub opierając o współtowarzyszy niedoli. Na wyłaniających się z mroku twarzach ludzi widać zmęczenie i oczekiwanie. Trwające godzinami podróże stają się metaforą ich wytrwałości i determinacji w dążeniu do wolności.

Integralną częścią książki są wywiady z mieszkańcami KwaNdebele, które w 2012 roku przeprowadziła Brenda Goldblatt. Opowiadają w nich o trudach wielogodzinnych podróży i zmaganiach z rządem, który próbował narzucić im niezależność. Mogłoby to doprowadzić do stanu, w którym robotnicy staliby się cudzoziemcami w kraju swojego urodzenia - Republice Południowej Afryki. Tym samym zyskaliby ograniczone prawo do pracy w Pretorii i byliby tym samym skazani na wegetację w KwaNdebele. Całości dopełnia esej, w którym Philip van Niekerk przybliża nam skomplikowaną historię KwaNdebele.

Chociaż czasy apartheidu minęły, a RPA stała się demokratycznym krajem w 1994 roku, pod niektórymi względami nic się nie zmieniło. Wielu ludzi z prowincji Mpumalanga (kiedyś KwaNdebele) nadal dojeżdża godzinami do pracy. Świadczy o tym dobitnie ostatnia (jedyna kolorowa) fotografia w książce, która powstała w 2012 roku. Przedstawia sznur autobusów jadących do Pretorii, dokładnie tak jak było to 30 lat temu...

David GoldblattThe Transported of Kwandebele

Twarda oprawa
80 stron
Steidl 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Jeżeli o stopniu fascynacji danym miejscem decydowałaby liczba poświęconych mu książek fotograficznych, Harry Gruyaert mógłby śmiało pretendować do tytułu honorowego obywatela Maroka....
7
Inny czas. Przeczytaliśmy nową książkę Sage Sohier [RECENZJA]
Inny czas. Przeczytaliśmy nową książkę Sage Sohier [RECENZJA]
W okresie pandemicznego zawieszenia Sage Sohier otwiera na nowo swoje archiwa. Rolka po rolce przygląda się materiałom sprzed kilkudziesięciu lat, by później ułożyć z nich Passing...
15
Pyszna sesja modowa z lampą Elinchrome Five
Pyszna sesja modowa z lampą Elinchrome Five
Filip Kowalkowski odsłania kulisy pracy na planie zdjęciowym z lampą Elinchrom FIVE - plenerową głowicą akumulatorową o dużej mocy.
10