Paul Salveson "Between the Shell" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

5 Listopad 2013
Artykuł na: 4-5 minut
"Between the Shell" Paula Salvesona to projekt, który zwyciężył w konkursie First Book Award 2013, stworzonym dla twórców, którzy nie publikowali wcześniej swoich prac w formie książkowej. Za pierwsze wydanie odpowiada Mack.

Between the Shell to inteligentna, zabawna i pomysłowo zaprojektowana książka, która gra z naszymi przyzwyczajeniami. Przygoda z publikacją Paula Salvesona zaczyna się w chwili, kiedy wydawnictwo trafia w nasze ręce. Mamy do czynienia z klasyczną "cegłą", czyli grubą książką kojarzoną najczęściej z trudną treścią. Tymczasem we wnętrzu znajdziemy kolorowe, niefrasobliwe obrazy, a stron nie jest tak dużo, jakby się mogło wydawać (zaledwie 76). Efekt ten został uzyskany dzięki zastosowaniu bardzo grubych stron, dzięki czemu publikacja staje się przestrzennym obiektem, z określoną grubością i wagą.

Kolejną "zmyłką" jest fotografia na okładce. Na początku mamy wrażenie, że jest to płaski materiał z wielobarwnym wzorem. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak, że mamy do czynienia z przestrzennym obiektem, który owinięty jest materiałem. Zwraca na to uwagę mały, zagięty pasek taśmy klejącej umieszczony w rogu kadru. Książka "Between the Shell" jest pełna takich drobnych detali, które wystawiają naszą percepcję na próbę. Nic nie jest tym czym się wydaje. Płaskie z pozoru obrazy okazują się być wielopłaszczyznowymi kompozycjami, a złożone układy - zaledwie wzorem na tkaninie.

Domowe przedmioty oderwane są od swoich pierwotnych funkcji i tworzą nowe kombinacje - ziemniak na suszarce do naczyń przypomina człowieka, podłużne tabletki ułożone obok poduszki tworzą deszcz padający z chmury. Obrazy pobudzają naszą wyobraźnię, to co w nich zobaczymy zależy po części od nas samych. Zdjęcia są zakorzenione w rzeczywistości, ale przekraczają jej ograniczenia. Proste pytanie "Co przedstawia fotografia?" nabiera w tym przypadku nowego znaczenia. Prace Paula Salvesona zrywają z koniecznością wiernego odzwierciedlania rzeczywistości na zdjęciu i są pochwałą wieloznaczności tkwiącej w fotografii.

Wielu studentów szkół fotograficznych często narzeka na niemożność stworzenia ciekawego cyklu fotograficznego spowodowaną brakiem pieniędzy i czasu na dalekie podróże. Okazuje się jednak, że nie trzeba daleko wyjeżdżać, żeby stworzyć intrygującą pracę. Wszystkie zdjęcia do książki "Between the Shell" powstały w najbliższym otoczeniu autora, najczęściej we wnętrzu jego domu. Fotografie tworzą się w naszych głowach, pozostaje tylko znaleźć właściwy sposób na ich uwolnienie.

Paul Salveson został laureatem nagrody First Book Award 2013. Jest to zamknięty konkurs, w którym jury nominuje do nagrody wartościowe ich zdaniem projekty. Zwycięska praca "Between the Shell" została opublikowana przez Mack i National Media Museum.

Paul SalvesonBetween the Shell

Twarda oprawa
Format: 19x26 cm
76 stron
38 zdjęć
Mack 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Czy dwa przystępne cenowo obiektywy o oryginalnych zakresach mogą zastąpić nam klasyczne trio reporterskich zoomów? Najnowsze konstrukcje Tamrona podważają utarte schematy i pokazują,...
8
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Precyzyjnie budowane napięcie rodem z dreszczowców Hitchcocka, literackie inspiracje i kinowe wizualne tropy. Pierwsza retrospektywna książka Anji Niemi to fantastyczna podróż do świata jej...
7
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Jeżeli o stopniu fascynacji danym miejscem decydowałaby liczba poświęconych mu książek fotograficznych, Harry Gruyaert mógłby śmiało pretendować do tytułu honorowego obywatela Maroka....
18
Więcej z tagiem: Bettina Grossenbacher
Powiązane artykuły