Lumix pod choinką - wykorzystaj świąteczną promocję!

0

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Grudzień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Pytanie tylko który? Oto kilka propozycji, najciekawszych naszym zdaniem modeli z różnych półek. Dzięki promocji cashback kupicie je teraz w wyjątkowo dobrej cenie.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Panasonic

Panasonic Lumix LX100 II - mały gigant

Nowoczesne kompakty nie mają już nic wspólnego z komunijnymi cyfrówkami sprzed kilku lat. No może poza rozmiarem. Pod wytrzymałym pancerzem tych zgrabnych i designerskich konstrukcji znajdziemy dziś najlepsze rozwiązania stosowane również w topowych konstrukcjach. Panasonic Lumix LX100 II jest tego najlepszym przykładem. Wyposażony w dużą fizycznie matrycę 4/3 o rozdzielczości 22 Mp i jasny uniwersalny zoom 24-70 mm f/1,8-2,8 wydaje się być idealnym aparatem do codziennej fotografii również dla wymagającego fotografa.

Atuty aparatu to zakres czułości sięgający ISO 25 600, wbudowany wizjer o rozdzielczości 2,7 Mp, dotykowy ekran LCD, tryb seryjny do 11 kl./s, możliwość ładowania aparatu przez USB. czy moduł Bluetooth, który pozwoli na stałą komunikację np. ze smartfonem i przesyłanie wykonywanych zdjęć na bieżąco. Zabraknąć nie mogło również zaawansowanego trybu filmowego: LX100 II rejestruje sekwencje wideo w rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s, co w przypadku tak dużej matrycy i tak jasnej optyki ambitnym twórcom umożliwi już uzyskanie niemal filmowego efektu.

Cena: ok. 3450 zł | panasonic.com

Panasonic Lumix G9 - szybkość to jego domena

To najbardziej zaawansowany aparat micro 4/3 w ofercie producenta, zaprojektowany z myślą o wyjątkowo szybkiej i wydajnej pracy. Uszczelniony korpus pod względem wykonania, a w szczególności ergonomii nie ustępuje wiodącym reporterskim lustrzankom. Nie ustępuje im zresztą również pod względem możliwości. 225-punktowy system AF DFD ostrzy w 0,04 s, a dzięki migawce elektronicznej będziemy w stanie wykonywać zdjęcia w pełnej rozdzielczości z prędkością aż 60 kl./s. Oferuje też wizjer o rekordowej w tej klasie sprzętu rozdzielczość 3,6 Mp i odświeżanie na poziomie 120 kl./s. Ważną zaletą jest też system Dual I.S.2, który łączy 5-osiową stabilizację matrycy z optyczną stabilizacją obiektywów, oferując nam skuteczność rzędu 6,5 EV.

G9, choć adresowany do fotografów, nie ma się czego wstydzić również pod względem trybu wideo. Filmuje w 4K z prędkością 60 kl./s, co nadal jest ewenementem. Do tego otrzymujemy slow motion Full HD 1080p, z prędkością 180 kl./s, a wszystko przy akompaniamencie takich funkcji jak focus peaking czy zebra. Na potrzeby postprodukcji obraz możemy też „spłaszczyć” manualnie, tworząc własny profil obrazu, a na pokładzie znalazły się także stworzone z myślą o filmowaniu profile Cinelike D i Cinelike V, które automatycznie dostarczą nam „kinowej” kolorystyki.

Cena: ok. 4800 zł (body) | panasonic.com 

Panasonic Lumix S1 - zero kompromisów

Panasonic z przytupem wkroczył na rynek pełnoklatkowych bezlusterkowców, a najbardziej uniwersalny model S1 to aparat którego atutami mają być szybkość, wydajność i zaawansowane możliwości wideo. To magnezowy, uszczelniony korpus dla najbardziej wymagających fotografów – odporny na niskie temperatury z podświetleniem przycisków i z migawką o rekordowej wytrzymałości 400 tys. cykli. Rekordem jest również rozdzielczość wizjera 5,7 Mp. Wykonany w technologii OLED oferuje kontrast 10 000:1 i odświeżanie 120 kl./s. Kolejnym ważnym udogodnieniem jest odchylany w trzech kierunkach 3,2-calowy ekran dotykowy (2,1 Mp) a także górny, znany z zaawansowanych lustrzanek ekran pomocniczy. Profesjonaliści docenią też dwa gniazda na karty pamięci (SD oraz XQD).

Co w środku? Przede wszystkim pełnoklatkowy sensor 24 Mp (zakres ISO 100–51 200). Dzięki rezygnacji z filtra dolnoprzepustowego i nowemu układowi mikrosoczewek zdjęcia wyróżnia wysoka szczegółowość oraz świetne odwzorowanie kolorów. Matryca jest oczywiście stabilizowana, oferując skuteczność 5,5 EV a w przypadku pracy z obiektywami O.I.S., system Dual I.S. skorzysta także z optycznej stabilizacji szkieł i zwiększy skuteczność do 6 EV.

Jednym z atutów aparatu jest jego szybkość. Wzorem wcześniejszych konstrukcji otrzymujemy wyjątkowo udany system DFD (Depth From Defocus). System AF działa z prędkością 480 kl./s i pozwala na ostrzenie już w czasie 0,08 s, a do tego jest czuły aż do -6 EV. W śledzeniu pomogą nam także systemy wykrywania twarzy, oczu i źrenic.

Wideo to oczywiście 4K i 10-bitowy zapis 4:2:2 30 kl./s bezpośrednio na karcie lub 60 kl./s w przypadku rekordera. Otrzymujemy też płaski profil obrazu V-Log, a także profil Hybrid Log Gamma (HLG), który umożliwi łatwe tworzenie materiałów o rozszerzonej dynamice.

Cena: ok. 9000 zł (body) | panasonic.com

Panasonic Lumix GH5S - wstęp do kinematografii

Ten model to aparat stworzony do filmowania. Wydawać by się mogło, że matryca 10 Mp to nie powód do przechwałek, ale nie tym razem. Dzięki zmniejszeniu liczby fotodiod na matrycy, możliwe było fizyczne zwiększenie ich rozmiaru i praca z czułością wzmocnioną aż do ISO 20 4800. W efekcie cieszymy się czystym obrazem w sytuacjach, w których nie dają sobie rady nawet sensory pełnoklatkowe. Świetne rezultaty mają swoje źródło także w oryginalnej architekturze sensora (technologia Dual Native ISO). W modelu GH5S również system AF został dodatkowo usprawniony i jest teraz czuły aż do - 5 EV, co dodatkowo ułatwi pracę w bardzo słabym oświetleniu.

Nowy aparat znacznie rozszerza wsparcie dla “kinowego” formatu Cinema 4K (4096 x 2160 pikseli), który jest jednym z wymogów stawianych przed twórcami przez niektórych dystrybutorów treści wideo (np. przez serwis Netflix). We wspomnianej rozdzielczości możemy filmować z prędkością nawet 60 kl./s w przypadku zapisu materiału w aparacie (8-bitowe próbkowanie 4:2:0) lub 30 kl./s w przypadku wypuszczenia sygnału przez złącze HDMI (pełnowymiarowe!) na zewnętrzne rekordery (10-bitowe próbkowanie 4:2:2). Imponuje też tryb slow motion - 240 kl./s przy konwertowaniu do kinowego klatkażu 24 kl./s da nam 10-krotne spowolnienie. Hollywoodzkie efekty są już więc w zasięgu zwykłych filmowców! Aha!W modelu GH5S profil V-Log otrzymujemy nieodpłatnie wraz z podstawową wersją oprogramowania!

Cena: ok. 8000 zł | panasonic.com

Kup taniej z Cashbackiem

Poszczególne modele aparatów Panasonic można kupić taniej za sprawą trwającej obecnie akcji Cashback, w ramach której kupujący, po zarejestrowaniu produktów w internecie otrzymają zwrot części pieniędzy wydanych na zakup sprzętu, a dodatkowo będą mogli za darmo przedłużyć okres gwarancyjny na 5 lat. 

Promocja obowiązuje do 11 stycznia 2020 roku. Więcej informacji na jej temat znajdziecie tutaj.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Panasonic

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Synology DS1618+ w pracy fotografa. Studium przypadku Marty Ponsko
Synology DS1618+ w pracy fotografa. Studium przypadku Marty Ponsko
W przypadku codziennej pracy dyski zapełniają się wyjątkowo szybko, a z czasem coraz większym problemem staje się archiwizacja, wyszukiwanie i bezpieczeństwo materiałów. Oto jak poradziła sobie z...
9
0
Pół roku z plecakiem Manfrotto Chicago 50 - opinia fotografa Michała Lei
Pół roku z plecakiem Manfrotto Chicago 50 - opinia fotografa Michała Lei
Michał Leja przez 6 miesięcy intensywnie korzystał z plecaka fotograficznego Manfrotto Chicago 50. Sprawdźcie, dlaczego nazwał go swoim przyjacielem...
25
0
Fotografuj opuszczone miejsca jak Dimitri Bourriau. Te zdjęcia powalają!
Fotografuj opuszczone miejsca jak Dimitri Bourriau. Te zdjęcia powalają!
Ten francuski artysta inspiruje do szerokokątnego spojrzenia na opuszczone budynki. W swoich podróżach nie rozstaje się z obiektywem Irix 11 mm f/4...
32
0
Powiązane artykuły