Tadeusz Rolke w Galerii Le Guern

0
Marcin Grabowiecki
25 Czerwiec 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Fotografie, które zobaczymy w warszawskiej Galerii Le Guern pochodzą z archiwum 81-letniego klasyka polskiej fotografii Tadeusza Rolke. Mniej znane kadry mistrza zgromadzone pod tytułem "Czarne kwadraty" zostaną przedstawione szerszej publiczności po raz pierwszy. Wystawę będzie można oglądać od najbliższej soboty, 26 czerwca do 11 września.
fot. Tadeusz Rolke. Dzięki uprzejmości Galerii Le Guern.

"Czarne kwadraty" to dwadzieścia kilka czarno-białych, kwadratowych zdjęć odnalezionych w ogromnym archiwum Tadeusza Rolke. W zdecydowanej większości przedstawiane szerszej widowni po raz pierwszy ukazują mniej znane, a niezwykle interesujące oblicze jednego z najwybitniejszych polskich fotografów. To już nie fotografia humanistyczna, to coś zdecydowanie więcej niż idealnie ustawione kadry klasyka polskiej fotografii modowej. To mroczne zdjęcia wyławiające puste, wielkomiejskie krajobrazy oraz ludzi albo wprost wpatrujących się w obiektyw, albo ze strachem przed nim uciekających. Niewiele w tych fotografiach anegdoty, mało socjologicznej obserwacji. Można (nawet trzeba) oglądać je, nie znając towarzyszących im historii. Intrygują na poziomie formalnym, przez swoją - często świadomie niedoskonałą - kompozycję. Zapisują pewien świat, ale jednoznacznie przekraczają dokumentalną naturę fotografii. W jakimś stopniu zbliżają się do enigmatycznych, nawet abstrakcyjnych układów malarskich. W tym wymiarze nazwanie ich "Czarnymi kwadratami" nabiera dodatkowego sensu. Wielu młodych fotografów próbuje dzisiaj robić podobne zdjęcia - zbrudzone, ostre, zagadkowe, choć zarazem bezpośrednie, działające raczej na poziomie stylu niż narracji, do tego szukające tych momentów rzeczywistości, w których otoczenie przestaje się łatwo tłumaczyć, okazuje się jakoś nieprzejrzyste, absurdalne. Po obejrzeniu "Czarnych kwadratów" młodzi powinni zdać sobie sprawę, że w osobie 81-letniego Tadeusza Rolke mają prekursora, punkt odniesienia, którego nie mogą ominąć.
fot. Tadeusz Rolke. Dzięki uprzejmości Galerii Le Guern.

Kuratorem wystawy jest Tomasz Plata.

Tadeusz RolkeCzarne kwadraty
Wernisaż: 25.06.2010, godz. 19:00
Termin: 26.06-11.09.2010

Galeria Le Guern
Widok 8, Warszawa
Słowa kluczowe:
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0
Ostatnie dni promocji na aparaty Sony - podwójne rabaty na modele A6500, A7R II, A7 II i A7
Ostatnie dni promocji na aparaty Sony - podwójne rabaty na modele A6500, A7R II, A7 II i A7
Jeszcze tylko do końca lipca poszczególne korpusy ze stajni Sony możecie kupić sporo taniej, dzięki łączonym promocjom. Zaoszczędzić możemy do 2000 zł.
9
0
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w...
22
0