Tadeusz Rolke w Galerii Le Guern

Fotografie, które zobaczymy w warszawskiej Galerii Le Guern pochodzą z archiwum 81-letniego klasyka polskiej fotografii Tadeusza Rolke. Mniej znane kadry mistrza zgromadzone pod tytułem "Czarne kwadraty" zostaną przedstawione szerszej publiczności po raz pierwszy. Wystawę będzie można oglądać od najbliższej soboty, 26 czerwca do 11 września.
fot. Tadeusz Rolke. Dzięki uprzejmości Galerii Le Guern.

"Czarne kwadraty" to dwadzieścia kilka czarno-białych, kwadratowych zdjęć odnalezionych w ogromnym archiwum Tadeusza Rolke. W zdecydowanej większości przedstawiane szerszej widowni po raz pierwszy ukazują mniej znane, a niezwykle interesujące oblicze jednego z najwybitniejszych polskich fotografów. To już nie fotografia humanistyczna, to coś zdecydowanie więcej niż idealnie ustawione kadry klasyka polskiej fotografii modowej. To mroczne zdjęcia wyławiające puste, wielkomiejskie krajobrazy oraz ludzi albo wprost wpatrujących się w obiektyw, albo ze strachem przed nim uciekających. Niewiele w tych fotografiach anegdoty, mało socjologicznej obserwacji. Można (nawet trzeba) oglądać je, nie znając towarzyszących im historii. Intrygują na poziomie formalnym, przez swoją - często świadomie niedoskonałą - kompozycję. Zapisują pewien świat, ale jednoznacznie przekraczają dokumentalną naturę fotografii. W jakimś stopniu zbliżają się do enigmatycznych, nawet abstrakcyjnych układów malarskich. W tym wymiarze nazwanie ich "Czarnymi kwadratami" nabiera dodatkowego sensu. Wielu młodych fotografów próbuje dzisiaj robić podobne zdjęcia - zbrudzone, ostre, zagadkowe, choć zarazem bezpośrednie, działające raczej na poziomie stylu niż narracji, do tego szukające tych momentów rzeczywistości, w których otoczenie przestaje się łatwo tłumaczyć, okazuje się jakoś nieprzejrzyste, absurdalne. Po obejrzeniu "Czarnych kwadratów" młodzi powinni zdać sobie sprawę, że w osobie 81-letniego Tadeusza Rolke mają prekursora, punkt odniesienia, którego nie mogą ominąć.
fot. Tadeusz Rolke. Dzięki uprzejmości Galerii Le Guern.

Kuratorem wystawy jest Tomasz Plata.

Tadeusz RolkeCzarne kwadraty
Wernisaż: 25.06.2010, godz. 19:00
Termin: 26.06-11.09.2010

Galeria Le Guern
Widok 8, Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8