Wystawa "Poetyka miejsca" w Galerii Jabłkowskich

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Sierpień 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na otwarcie zbiorowej wystawy fotografii "Poetyka miejsca". Swoje prace zaprezentuje dziesiątka polskich fotografów mieszkających w dwóch europejskich stolicach - Londynie i Warszawie. O tym jak wypadnie porównanie przestrzeni tych dwóch miast będzie można przekonać się już dzisiaj o godz. 17:00 w warszawskiej Galerii Jabłkowskich.

W środę 19 sierpnia 2009 o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż zbiorowej wystawy zatytułowanej "Poetyka miejsca".

Wystawa jest prezentacją projektu fotograficznego realizowanego przez 10 polskich fotografów tego samego pokolenia, o tych samych korzeniach, jednak mieszkających w dwóch różnych stolicach europejskich: w Londynie i w Warszawie. Autorzy pokazują fotografie przestrzeni miejskiej, z którą się identyfikują, miejsca, z którymi łączy ich więź emocjonalna - piszą organizatorzy.Uczestnicy projektu:

Damian Chrobak - urodzony w 1977r. Od 2004 roku mieszka w Londynie. Świadomie zainteresował się fotografią jeszcze w Polsce w 2003 roku. Przez pewien czas studiował w warszawskiej Akademii Fotografii, którą jednak porzucił będąc przekonany, że to właśnie doświadczenie w fotografowaniu na ulicy nauczy go więcej, niż najlepsza szkoła. Fotografia streetowa pozostaje w centrum jego zainteresowań. Stara się uchwycić codzienność, bo to ona, jak twierdzi "otacza nas przez większość naszego czasu, tymczasem ledwo ją zauważamy". Stara się dowieść, że tzw. "zwykłe" momenty w życiu też mogą być interesujące, zabawne, groteskowe i wiekopomne...

Piotr Filutowski - absolwent Akademii Fotografii w Warszawie 2006. Warszawiak-Austriak, fotografią zajmuje się od czterech lat. W tym czasie zdobył wiele wyróżnień i nagród ( Warszawska Jesień Fotograficzna, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, Konkurs "Dziecko" Unicef, Sony World Awards Sport). Zorganizował cztery wystawy w prestiżowych miejscach w kraju i zagranicą. Happening, kolor, zabawa, zaskoczenie, pozytywna prowokacja to ulubione obszary działań fotograficznych Piotra w których świetnie się odnajduje. Najlepszym przykładem tego typu projektów jest "Mały Książę" czy "Funfaraffa". Aktualnie pracuje nad projektem "Trabant w podróży", którego premiera przewidziana jest pod koniec 2009 roku.

Jagna Olejnikowska - fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, magister filologii klasycznej w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Kuratorka wielu projektów fotograficznych oraz wystaw indywidualnych. Od 3 lat kuratorka w Warszawskiej Galerii Jabłkowskich, obecnie pełni stanowisko wiceprezesa Warszawskiego Okręgu ZPAF. Zajmuje się fotografią kreacyjną oraz fotoinstalacjami wystawiając swoje prace w kraju i zagranicą.

Alicja Pietras - rocznik '75. Fotografią zajmuje się od roku 2005, absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotografii. Od roku 2008 współtworzy grupę fotograficzną "Szare Dni". W fotografii interesuje ją możliwość kreowania własnej rzeczywistości, pokazania wewnętrznego świata uczuć i emocji. Jest to proces niezwykle intymny, dlatego też często fotografuje siebie oraz osoby jej najbliższe.

Katarzyna Sław Piwowar - fotografowaniem zajmuje się od 2003 r. Absolwentka Studium Fotografii ZPAF (2003-2005). Uczestniczyła w warsztatach fotograficznych w Galerii Luksfera, prowadzonych przez Bogdana Konopkę, Tomka Sikorę, Basię Sokołowską, Mariana Schmidta i Wojtka Wieteskę w latach 2004-2007, a także w kursie fotografii reklamowej Jacka Samotusa, 2005-2006. Od listopada 2008 należy do ZPAF.

Łukasz Przewłocki - ur. 1977, przez większość życia zamieszkały w podwarszawskim Piastowie, a od prawie czterech lat w Londynie. Początkowa pasja do fizyki, która zaowocowała dyplomem Uniwersytetu Warszawskiego, ustąpiła pasji do fotografii (dyplom Warszawskiej Szkoły Reklamy, w której również studiował projektowanie graficzne). Uczestnik warsztatów fotograficznych przy Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracował z polskimi stowarzyszeniami artystycznymi w Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach fotograficznych i graficznych.

Filip Przewoźny - absolwent Europejskiej Akademii Fotografii, uczestnik warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Michael'a Akerman'a. Fotografia dla niego stanowi narzędzie, które pomaga mu zrozumieć kim jest. Sprawia, że staje się bardziej cierpliwy i spokojny. Jego fotografie są bardzo osobiste; pokazują sposób w jaki autor odczuwa świat. Malarstwo, muzyka, literatura i ludzie których spotyka są inspiracją dla jego fotografii.

Jolanta Rycerska - ur. w 1971r, z wykształcenia filozof (specjalizacja z filozofii sztuki)i fotograf (Studium Fotografii ZPAF). Fotografią zajmuje się od 2000r. W 2004 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od pięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Kuratorka wielu wystaw i projektów fotograficznych. Aktualnie prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i kuratorka Galerii Jabłkowskich w Warszawie.

Ola Ostaszwska Smit - absolwentka Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie, a także BA Photographic Arts na Uniwersytecie Westminster w Londynie. Sprawuje opiekę kuratorską w Galerii Cargo Arch1 w Londynie. Mieszka i pracuje jako fotograf w Londynie.

Ania Wawrzkowicz - absolwentka Studium Fotografii ZPAF, a także BA Photography, Camberwell College of Arts, University of the Arts London. Aktualnie studiuje na ostatnim roku MA Photography, London College of Communication. Mieszka i pracuje jako fotograf w Londynie.

Kuratorki wystawy: Jagna Olejnikowska i Jola Rycerska

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Towarowego Braci Jabłkowskich

Poetyka miejscawystawa zbiorowa

Wernisaż: 19.08, godz. 17:00
Termin: 20.08-18.09

Galeria Jabłkowskich
Ul. Chmielna 21, w podwórku
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły