Fotografie Jindřicha Štreita w Galerii Sztuki Mediów ASP

Autor: Michal Grzegorczyk

20 Maj 2009
Artykuł na: 4-5 minut
WFFA 09. Zapraszamy do warszawskiej Galerii Sztuki Mediów ASP na retrospektywną wystawę jednego z najważniejszych czeskich fotografów dokumentalnych - Jindřicha Štreita. Obejmuje ona prace wykonane w latach 1965-2005. Wernisaż w najbliższy piątek, 22 maja. Wystawa prezentowana jest w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.

Jindřich Štreit: Fotografie 1965-2005

Wystawa retrospektywna Jindřicha Štreita (ur. 1946) jednego z najważniejszych czeskich fotografów dokumentalnych, to podsumowanie jego czterdziestoletniej pracy twórczej.

Światowej sławy fotograf wpisał się w historię czeskiej fotografii cyklami zdjęć ukazującymi ludzi w ich naturalnym środowisku. Najbardziej charakterystyczne tematy to relacje międzyludzkie, intymność i czasami absurdalne i groteskowe obrazy życia codziennego. W poetycki sposób opowiada o historii nieistniejącej już socjalistycznej czechosłowackiej wsi (m.in.: z okręgu Bruntál, Ołomuniec), o codzienności na prowincji, gdzie życie podporządkowane jest prawom natury. Porusza różne kwestie społeczne. Uwiecznia zarówno tradycyjne motywy, jak i wizualne konsekwencje post-komunistycznego systemu z jego wszystkimi atrybutami: alkoholizmem, załamaniem wartości, biedą, ciężką pracą fizyczną i równolegle - wiarą w buddyzm i więzią z naturą. Nacisk położony na ukazywanie charakterystycznych typów ludzkich przybliża go do poetyki Hrabala. Rejestrując zdjęcia starych ludzi, upośledzonych umysłowo i fizycznie, uzależnionych od narkotyków, zbiegów, więźniów i przedstawicieli różnych społeczności i wyznań, Štreit pozostaje przede wszystkim fotografem obdarzonym ogromną wrażliwością na ich niedolę.

Jindřich Štreit, Těchanov, 1965

Jindřich Streit swoje fotografie prezentował w wielu krajach Europy i świata m.in. na Słowacji, we Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Węgrzech i Rosji, USA oraz w Polsce m.in. w Galerii Bielskiej (2006). "O jego losach życiowych i pracy nakręcono kilka filmów krótkometrażowych, jego zdjęcia znajdują się w najważniejszych kolekcjach łącznie z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii" (V. Birgus)

Jindřich Štreit, Lomnice, 1984

Jindřich Štreit (ur.1946) ukończył Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu i już w czasie studiów zaczął fotografować. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie. Tworzył cykle fotografii, m.in. dokumentował życie mieszkańców małej wioski Sovinec. Utrwalał na zdjęciach jak w archaiczny styl życia prowincji wnikają elementy nowoczesnej cywilizacji, ale też jak ludzie nakłaniani są przez oficjalną czechosłowacką propagandę do życia w obłudzie i zakłamaniu. Ale potrafił w szarej rzeczywistości znaleźć też od czasu do czasu coś radosnego: tęsknotę ludzi za pięknem, miłością i wiarą. Organizował na prowincji wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne z udziałem artystów niekochanych przez reżim. Kiedy w 1982 roku Štreit wziął udział w zakazanej wystawie nieoficjalnych artystów w Pradze, został aresztowany i po trzymiesięcznym śledztwie skazany na dziesięć miesięcy więzienia z zawieszeniem na dwa lata. Pretekstem było kilka jego zdjęć, zinterpretowanych jako zniesławianie państwa i jego przedstawicieli. Wówczas skonfiskowano wiele fotografii i negatywów artysty, zakazano mu pracy w nauczycielstwie. Zaraz po uwolnieniu zaczął fotografować i organizować akcje kulturalne. W latach 90. nastąpiła radykalna zmiana: prześladowany fotograf stał się niemal kultową postacią czeskiej kultury i wykładowcą akademickim. Zaczął fotografować na całym świecie, ale styl jego fotografii nie uległ zmianie: odkrywa zwyczajnych ludzi, którzy mimo wielu odmienności są podobni do bohaterów zdjęć z czesko-polskiego pogranicza. Obecnie Jindřich Štreit jest docentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katedry Fotografii słynnej praskiej FAMU (tj. na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Muzycznych w Pradze).

Jindřich Štreit, Nazraň, 2003

Jindřich Štreit Jindřich Štreit: Fotografie 1965-2005

Wernisaż: 22.05, godz. 17:00
Termin: 22.05 - 07.06
kurator wystawy: Tomas Pospiech

Galeria Sztuki Mediów ASP
ul. Spokojna 15, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły