Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fotografie Jindřicha Štreita w Galerii Sztuki Mediów ASP

0

Autor: Michal Grzegorczyk

20 Maj 2009
Artykuł na: 6-9 minut
WFFA 09. Zapraszamy do warszawskiej Galerii Sztuki Mediów ASP na retrospektywną wystawę jednego z najważniejszych czeskich fotografów dokumentalnych - Jindřicha Štreita. Obejmuje ona prace wykonane w latach 1965-2005. Wernisaż w najbliższy piątek, 22 maja. Wystawa prezentowana jest w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.

Jindřich Štreit: Fotografie 1965-2005

Wystawa retrospektywna Jindřicha Štreita (ur. 1946) jednego z najważniejszych czeskich fotografów dokumentalnych, to podsumowanie jego czterdziestoletniej pracy twórczej.

Światowej sławy fotograf wpisał się w historię czeskiej fotografii cyklami zdjęć ukazującymi ludzi w ich naturalnym środowisku. Najbardziej charakterystyczne tematy to relacje międzyludzkie, intymność i czasami absurdalne i groteskowe obrazy życia codziennego. W poetycki sposób opowiada o historii nieistniejącej już socjalistycznej czechosłowackiej wsi (m.in.: z okręgu Bruntál, Ołomuniec), o codzienności na prowincji, gdzie życie podporządkowane jest prawom natury. Porusza różne kwestie społeczne. Uwiecznia zarówno tradycyjne motywy, jak i wizualne konsekwencje post-komunistycznego systemu z jego wszystkimi atrybutami: alkoholizmem, załamaniem wartości, biedą, ciężką pracą fizyczną i równolegle - wiarą w buddyzm i więzią z naturą. Nacisk położony na ukazywanie charakterystycznych typów ludzkich przybliża go do poetyki Hrabala. Rejestrując zdjęcia starych ludzi, upośledzonych umysłowo i fizycznie, uzależnionych od narkotyków, zbiegów, więźniów i przedstawicieli różnych społeczności i wyznań, Štreit pozostaje przede wszystkim fotografem obdarzonym ogromną wrażliwością na ich niedolę.

Jindřich Štreit, Těchanov, 1965

Jindřich Streit swoje fotografie prezentował w wielu krajach Europy i świata m.in. na Słowacji, we Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Węgrzech i Rosji, USA oraz w Polsce m.in. w Galerii Bielskiej (2006). "O jego losach życiowych i pracy nakręcono kilka filmów krótkometrażowych, jego zdjęcia znajdują się w najważniejszych kolekcjach łącznie z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii" (V. Birgus)

Jindřich Štreit, Lomnice, 1984

Jindřich Štreit (ur.1946) ukończył Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu i już w czasie studiów zaczął fotografować. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie. Tworzył cykle fotografii, m.in. dokumentował życie mieszkańców małej wioski Sovinec. Utrwalał na zdjęciach jak w archaiczny styl życia prowincji wnikają elementy nowoczesnej cywilizacji, ale też jak ludzie nakłaniani są przez oficjalną czechosłowacką propagandę do życia w obłudzie i zakłamaniu. Ale potrafił w szarej rzeczywistości znaleźć też od czasu do czasu coś radosnego: tęsknotę ludzi za pięknem, miłością i wiarą. Organizował na prowincji wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne z udziałem artystów niekochanych przez reżim. Kiedy w 1982 roku Štreit wziął udział w zakazanej wystawie nieoficjalnych artystów w Pradze, został aresztowany i po trzymiesięcznym śledztwie skazany na dziesięć miesięcy więzienia z zawieszeniem na dwa lata. Pretekstem było kilka jego zdjęć, zinterpretowanych jako zniesławianie państwa i jego przedstawicieli. Wówczas skonfiskowano wiele fotografii i negatywów artysty, zakazano mu pracy w nauczycielstwie. Zaraz po uwolnieniu zaczął fotografować i organizować akcje kulturalne. W latach 90. nastąpiła radykalna zmiana: prześladowany fotograf stał się niemal kultową postacią czeskiej kultury i wykładowcą akademickim. Zaczął fotografować na całym świecie, ale styl jego fotografii nie uległ zmianie: odkrywa zwyczajnych ludzi, którzy mimo wielu odmienności są podobni do bohaterów zdjęć z czesko-polskiego pogranicza. Obecnie Jindřich Štreit jest docentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katedry Fotografii słynnej praskiej FAMU (tj. na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Muzycznych w Pradze).

Jindřich Štreit, Nazraň, 2003

Jindřich Štreit Jindřich Štreit: Fotografie 1965-2005

Wernisaż: 22.05, godz. 17:00
Termin: 22.05 - 07.06
kurator wystawy: Tomas Pospiech

Galeria Sztuki Mediów ASP
ul. Spokojna 15, Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Zima 2021 to czas świetnych promocji na sprzęt Fujifilm. W najbliższych tygodniach taniej kupimy m.in. aparaty X100V, otrzymamy upusty na 7 obiektywów z oferty i...
1
0
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
38
0
Powiązane artykuły