Mikołaj Grynberg na Festiwalu kultury Polônia Carioca 2006

0
Marta Sinior
8 Wrzesień 2006
Artykuł na: 6-9 minut
W dniach 8-9 września 2006 roku Warszawa zamieni się w europejską stolicę kultury brazylijskiej. W programie jest pochód szkoły samby z udziałem kandydatek do tytułu Miss World z Ameryki Łacińskiej, koncert Leszka Możdżera z perkusistą Naná Vasconcelos, prezentacja video instalacji Pauli Trope oraz projektu fotograficznego Mikołaja Grynberga "Dużo kobiet - Rio".


Polônia Carioca, Warszawa 2006 jest reedycją projektu, który po raz pierwszy odbył się we wrześniu 2005 roku w Rio de Janeiro. Ideą festiwalu było zainicjowanie wspólnych, polsko-brazylijskich projektów i szeroko pojętego dialogu w sztuce i kulturze. Wśród uczestników pierwszej edycji znalazł się wybitny polski artysta Piotr Uklański, którego prace zostały pokazane na wystawie w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro. W ramach festiwalu powstało również nowe dzieło Uklańskiego, instalacja "Garota de Ipanema", które należy dzisiaj zbiorów dziedzictwa narodowego Brazylii.

W ramach II edycji festiwalu kultury Polônia Carioca 2006 na ścianie diodowej zostaną zaprezentowane zdjęcia Mikołaja Grynberga z projektu Dużo kobiet - Rio. Organizatorzy wydarzenia chcieliby, aby projekt Polônia Carioca stało się wydarzeniem kulturalnym otwartym i dostępnym dla szerokiej i różnorodnej publiczności, dlatego wszystkie projekty prezentowane będą w przestrzeni publicznej, na ulicach miasta.


O swoim projekcie, marzeniach i kobietach napisał Mikołaj Grynberg:

Realizacje projektu pt. "Dużo kobiet" rozpocząłem dwa lata temu. Pierwszym jego etapem była wystawa, która odbyła się w Galerii LUKSFERA w marcu 2005. Zaprezentowałem na niej osiemnaście czarno-białych portretów kobiet z mojego najbliższego i nieco dalszego otoczenia. Są one dokumentacją naszych spotkań. Wybrałem z każdej sesji takie zdjęcie, które wydawało mi się najadekwatniej opisywać nastrój naszego spotkania. Użyłem celowo techniki czarno- białej. Również z pełną świadomością sięgnąłem po jedną z najstarszych technologii obróbki materiałów czarno-białych - po technikę litową. Obrazy powstałe dzięki tego rodzaju chemii mają zupełnie inną tonalność i barwę od współcześnie używanej.

Mikołaj Grynberg w czasie pracy nad cyklem "Dużo kobiet - Rio"

Drugi etap realizacji projektu odbył się we wrześniu 2005 w Rio de Janeiro. Tam ponownie pokazałem swoją wystawę DUŻO KOBIET - WARSZAWA. Tym razem już nie w galerii, a w przestrzeni miejskiej - na dworcu Central do Brasil. Nieopodal eksponowanych fotografii zbudowałem tymczasowe studio fotograficzne, do którego zapraszałem przechodzące kobiety. Odbył się tam swoisty happening. Z jednej strony duża widownia - gapie dworcowi, kamery telewizyjne, fotoreporterzy i dziennikarze, a z drugiej - moje modelki i ja. Tym razem zadanie było trudniejsze gdyż dzielił nas, przede wszystkim język, nie wspominając już o kulturze i nietypowej sytuacji (zarówno dla nich jak i dla mnie).
Postawiłem sobie bardzo podobne zadanie jak w przypadku polskiej części projektu: sfotografować nasze spotkanie.

W ten sposób powstała kolejna część projektu DUŻO KOBIET - RIO. Różni się ona od poprzedniej w wielu aspektach. Każde spotkanie trwało nieporównanie krócej od spotkań warszawskich. Nie było w nim żadnych odwołań do sytuacji czy emocji, które byłyby nam bliskie z przeszłości. Mimo wszystko, powstał materiał, którego bogactwo jest ukryte zupełnie gdzie indziej. Staliśmy się przez chwilę uczestnikami trudnej psychologicznie sytuacji, a fotografia była jedynie pretekstem. Portrety, które tam powstały są dokumentacją naszych (wspólnych) emocji. Speszenia, nieśmiałości, radości, kokieterii... a tak naprawdę uniwersalnych odczuć, których doświadczamy wszyscy.

Właśnie zakończyłem zdjęcia w kolejnym mieście - Kijowie.

Przede mną kolejne etapy projektu, kolejne kobiety, kolejne miasta...

W każdym z nich chciałbym powtórzyć scenariusz z Rio de Janeiro pokazać wystawę pt. DUŻO KOBIET - WARSZAWA w przestrzeni publicznej, na "szlaku komunikacyjnym" miasta, na placu, dworcu czy w jakiejś innej często uczęszczanej przez mieszkańców okolicy. W tym samym czasie i miejscu zamierzam, w tymczasowo zaaranżowanym studio, fotografować kobiety, które zgodzą się wziąć udział w moim projekcie.

Chciałbym, żeby jego cykl produkcyjny zamknął się wystawą pt. DUŻO KOBIET NA ŚWIECIE.

Moim marzeniem jest by wystawa ta mogła odwiedzić wszystkie miejsca, w których powstawały jej kolejne etapy.
- Mikołaj Grynberg


Mikołaj Grynberg z wykształcenia jest psychologiem. Fotografią zajmuje się od piętnastu lat. Od kilku lat współpracuje z agencjami reklamowymi oraz z miesięcznikami. Laureat prestiżowych nagród, m.in: Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (nagroda + wyróżnienie za czarno-biały fotoreportaż) oraz Konkurs ILFORD'95 (nagroda za portret prof. Bardiniego, wyróżnienie za portret red. Turowicza). W swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych, takie jak: Początek, Mała Galeria 1995, Idzie Nowe , Galeria Baturo 1996, Różni ludzie , Galeria CDQ 2002, Czas pokaże , Fabryka Trzciny 2003 oraz Oblicza Pragi. W 2001 roku zdjęcie Mikołaja Grynberga, jako jedynego Polaka znalazło się w słynnym albumie MILK, traktującym o kondycji człowieka we współczesnym świecie.


Impreza plenerowa na Nowym Świecie Złote Tarasy i Samba. Radość na Nowym Świecie odbędzie się w sobotę, 9 września 2006 roku. Początek o godzinie 17. Festiwal zakończy się koncertem zespołu z Rio de Janeiro Trio Mocotó.


Organizatorzy wydarzenia: władze Miasta Stołecznego Warszawy i Fundacja Wspierania Inicjatyw Pau-Brasil.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Kolejny raz wspólnie z magazynem Digital Camera Polska zapraszamy Was do wzięcia udziału w największym w Polsce plebiscycie fotograficznym, w którym możecie głosować...
56
0
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Archiwum jest miejscem rozmaitych sekretów. Czy nie jest nim również fotograficzna ciemnia albo pracownia fotografa? Było tak z pewnością w przypadku Marka...
14
0
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza w Ney Gallery & Prints
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja...
Autor zdjęć do ponad 50 filmów. Ma na swoim koncie liczne produkcje fabularne, a także dokumentalne, seriale, widowiska telewizyjne i prezentacje multimedialne. Całe...
22
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)