Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii ludzi i zwierząt, przełamującego dotychczasowe schematy relacji międzygatunkowych.

Projekt „Jak blisko” to seria portretów symbiotycznie złączonych ze sobą par ludzi i zwierząt. Te fotografie przyszłości powstały przy użyciu sztucznej inteligencji. Przedstawiają wizję, która wciąż jest utopią, choć może już niebawem to właśnie sztuczna inteligencja całkowicie przedefiniuje obowiązującą wiedzę i paradygmaty opisujące relacje człowieka z naturą.

Podważanie antropocentrycznej wizji świata

Maciej Cieślak, z wystawy "Jak blisko"

Punktem wyjścia projektu była refleksja nad potencjałem postępu naukowego i roli sztucznej inteligencji zdolnej do generowania nowych rozwiązań podważających antropocentryczną wizję świata.

„Tworząc portrety, chciałem pokazać możliwość przełamania dotychczasowych wizji relacji między ludźmi i innymi gatunkami. Stworzyć obrazy partnerskiej bliskości. W kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji, czerpiącej wzorce wizualne z zasobów wcześnie zebranych danych, było to ogromne wyzwanie. W naszej kulturze wizualnej przedstawienia zwierząt i ludzi zwykle jasno podkreślają relację władzy. Generowane w oparciu o te wzorce prace były na początku odbiciem tych hierarchicznych wyobrażeń o naszych relacjach.” – mówi o wystawie autor Maciej Cieślak.

Maciej Cieślak, z wystawy "Jak blisko"

Maciej Cieślak, z wystawy "Jak blisko"

„A przecież w świetle dzisiejszych badań trudno podtrzymywać narrację o prymacie ludzi w świecie. Nawet na poziomie biologicznym potwierdzono już, że nasze genomy są w dużym stopniu identyczne z kodami genetycznymi wielu innych gatunków. Może niebawem będziemy mogli wprost zapytać zwierzęta o wspólną przyszłość – wykorzystanie sztucznej inteligencji już przyśpieszyło prace nad projektami poznania języków zwierząt, m.in. kaszalota.”

„Przyjrzyjmy się więc sobie z bliska już teraz. Co jest możliwe we wspólnym świecie zwierząt i ludzi?”

Maciej Cieślak, z wystawy "Jak blisko"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Jak blisko” odbędzie się 10 maja 2024 roku, o godz. 18.00 w Galerii Fotografii B&B, przy ul. 1 Maja 12 w Bielsku-Białej. Ekspozycję będzie można oglądać do 4 czerwca. Wstęp wolny.

Więcej o wystawie: zpaf.pl | facebook.com/events/877855157442662

Maciej Cieślak – sylwetka autora

Fotograf z pasji, z wykształcenia fizyk jądrowy, z zawodu finansista. Członek ZPAF. Fotografia to dla niego sposób na odkrywanie świata i opowiadanie historii. Najczęstszym tematem jego prac jest człowiek, jego przeżycia i relacje z otoczeniem. Ale fascynuje go też natura, szczególnie w kontekście związków ludzi i przyrody. Działa na polu fotografii reporterskiej i portretowej.

Jego projekty fotograficzne były wystawiane na kilkunastu wystawach indywidualnych. Jest laureatem konkursu fotograficznego National Geographic Polska 2010 oraz konkursów International Photography Awards IPA 2017 i 2018. Jest również autorem zdjęć do książki „Ach, zapach! Przewodnik po fantastycznym świecie zapachów” (Buchmann, Warszawa 2023). Mieszka i pracuje w Warszawie.

maciejcieslak.com | @maciej_cieslak_

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie polsko-kanadyjski fotoreporter i podróżnik, Andrzej Kiełbowicz. Start 28 maja o...
3
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Powiązane artykuły