Nadchodzi 9. Festiwal Fotografii w Ramach Sopotu - premierowe projekty polskich fotografów, goście z zagranicy i wystawa łódzkiej filmówki

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Lipiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Zbliżamy się do IX edycji Festiwalu Fotograficznego w Ramach Sopotu. Kuratorzy Maja Kaszkur, Adam Mazur, Paweł Klein i Hubert Humka już od 1 września zapraszają do oglądania wystaw premierowych, prac rezydentów, na pokaz fotoksiążek i prezentacje studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej.

"Jak co roku w ramach współpracy nadbałtyckiej do Sopotu przyjadą artyści zagraniczni. Nie chcemy zbyt wcześnie przedstawiać szczegółów dotyczących programu 9. edycji FFWRS, natomiast już dziś możemy zdradzić hasło przewodnie festiwalu.” - zapowiadają organizatorzy.

„Źródło” hasłem przewodnim 9. festiwalu W Ramach Sopotu

"Hasłem 9. edycji FFWRS będzie „Źródło” czyli początek, prolog, powód. Aspekt początku inspiruje artystów, których zaprosiłam w tym roku do współpracy. Co istotne, nie chodzi o źródło zaspokajające potrzebę poszukiwania, prowadzące do łatwego rozwiązania. Jest wręcz odwrotnie - „źródło” prowokuje dyskusję. To pytanie: “dlaczego właśnie tak?”, “skąd?”, pomagające zrozumieć “po co?”" - wyjaśnia Maja Kaszkur, główna kuratorka festiwalu.

Maja Kaszkur, fot. Łukasz Sokół

Premierowe prace polskich twórców, przegląd fotografii litewskiej i wiele więcej

Podczas festiwalu odbywającego się w dniach 1-17 września w Sopocie zobaczymy premierowe prace Tomasza Wysockiego i Szymona Kobusińskiego. Nową odsłonę będzie miał również niezwykle osobisty projekt Tomasza Łącznego pt. „Erna Helena Ania”, wcześniej wystawiany w Tokio oraz opublikowany w książce wydanej przez BLOW UP PRESS.

Adam Mazur, fot. Łukasz Sokół

W ramach współpracy nadbałtyckiej gośćmi festiwalu będą artyści z Litwy: Gintaras Česonis, Dovile Dagiene, Vilma Samulionyte i Gytis Skudžinskas. Kuratorem wystawy ich prac pt. „Soul Studies. Nowa litewska fotografia” jest Adam Mazur. Ekspozycja będzie się składać z prac współczesnych fotografów litewskich młodego pokolenia oraz prezentacji najpiękniejszych książek fotograficznych ostatniej dekady wydanych przez NoRoutine Books, Kaunas Photo Gallery i Prospektas Gallery.

Anna Orłowska, fot. Łukasz Sokół

Od pierwszej edycji sopockiego festiwalu w jego program wpisane są rezydencje artystyczne. W tym roku kuratorka festiwalu Maja Kaszkur zaprosiła do Sopotu: Annę Orłowską, Visvaldasa Mokrevičiusa i Witka Orskiego. "Trójkę artystów wizualnych łączy nie tylko wykorzystywanie medium fotografii, ale również pokoleniowy moment, tu i teraz określający ich jako twórców. Rezydencja nie jest zleceniem. To czas i przestrzeń dane artystom, aby mogli się rozejrzeć i ewoluować. Prace rezydentów zmieniają się niemalże do samej premiery. Tak, jak zmieniają się sami artyści" - podkreśla Kaszkur.

Witek Orski, fot. Łukasz Sokół

Visvaldas Mokrevičius, fot. Łukasz Sokół

Wyjątkową pamiątką po kolejnych edycjach festiwalu jest fotopomnik. Dotychczas w przestrzeni miejskiej Sopotu pojawiły się zdjęcia takich legend polskiej fotografii, jak Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Zbigniew i Maciej Kosycarze, Rafał Milach oraz Wojtek Wieteska. Ideą fotopomnika jest spontaniczne zderzenie widza ze sztuką.

Autorką fotografii wyeksponowanej podczas 9. edycji FFWRS jest Zofia Rydet. Artystka, która zasłynęła cyklem portretów rodziny we wnętrzu pt. „Zapis socjologiczny”, zrealizowanym w latach 80. XX wieku, odwiedziła Sopot w 1983 roku i sportretowała trójmiejskich artystów. Fotografia autorstwa Rydet zostanie odsłonięta przed Dworkiem Sierakowskich.

Przegląd polskich photobooków i wystawa młodych twórców

Kolejny już raz widowni festiwalu zostaną zaprezentowane najciekawsze polskie fotoksiążki ze stale uzupełnianego archiwum FFWRS. "W tym roku ekspozycji będą towarzyszyły warsztaty z fenomenalnymi projektantami graficznymi: Katarzyną Kubicką, Tomaszem Łącznym oraz Bartkiem Talagą i Frankiem Ammerem z kolektywu 19 Rzek" - zdradza kurator wystawy Paweł Klein.

FFWRS stawia na młode talenty. W Państwowej Galerii Sztuki zobaczymy poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dziewiątej edycji sopockiego festiwalu będą towarzyszyły spotkania z artystami i kuratorami, oprowadzania po wystawach, warsztaty z tworzenia fotoksiążek.

Szczegółowy program 9. edycji FFWRS już wkrótce na stronie wramachsopotu.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
19
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)